Ретроспективна база даних музичної періодики RIPM

ЗаявникГурина Вікторія Георгіївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідІсторико-культурні фонди бібліотек: науковий опис і презентація цифрового ресурсу
Назва доповідіРетроспективна база даних музичної періодики RIPM
Інформація про співдоповідачівОльга Анатоліївна Шевченко м. н. с. відділу формування музичного фонду Вікторія Георгіївна Гурина провідний бібліотекар відділу формування музичного фонду Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Ретроспективна база даних музичної періодики RIPM є одним з чотирьох міжнародних бібліографічно-музичних проектів Міжнародної асоціації музичних бібліотек, архівів і документальних центрів (IAML), що заснована у 1951 році з метою сприяння міжнародному співробітництву з бібліотеками та музичними громадами. IAML має національні відділення в 22 країнах світу, п'ять професійних філій, різні робочі групи, і несе відповідальність за такі основні бібліографічні проекти: RISM, RILM, RIdIM та RIPM.
Проект RIPM (Répertoire international de la presse musicale) – міжнародний репертуар музичної преси, був заснований у 1980 році для надання доступу до повних текстів періодичної літератури XVIII, XIX і XX століть, присвяченої музиці. RIPM представляє першу спробу координувати діяльність зі створення ретроспективного каталогу періодики у міжнародному масштабі.
Дослідження музичної періодики істориками і музикознавцями раніше і навіть сьогодні наштовхується на певні проблеми, що не дозволяли цьому матеріалу розглядатися систематично. По-перше, репертуар музичної періодики в кожній бібліотеці обмежений, необхідно знати де саме зберігаються певні журнали та певні номери. По-друге, виникають труднощі при спробі знайти конкретну інформацію у доступних джерелах, доводиться переглядати, наприклад, повні комплекти номерів за рік. RIPM створений спеціально для вирішення цих проблем. Він надає можливість користуватися повними текстами у вигляді документів pdf, представлено зміст кожного журналу, додатково до цього є анотований хронологічний покажчик статей і ключові слова та індекс авторів і персон, розташованих в алфавітному порядку. Кожна публікація про журнал розпочинається вступною статтею, де розглядається його структура, специфіка, характеризуються видавці і автори.
Національна інформаційна сервісна корпорація (NISC), служба, що надає доступ до бази даних англомовних періодичних видань (EBSCO), а також, онлайн комп'ютерно-бібліотечний центр (OCLC), видали RIPM Онлайн архів музичної періодики з базою даних, яка оновлюється два рази на рік. Архів містить більш як 100 рідкісних журналів, відібраних міжнародними фахівцями для наукових досліджень.
Цей документальний ресурс надає можливість детально досліджувати розвиток музики та музичного життя у різних країнах світу. Вочевидь, отримати бібліографічний контроль та доступ до цих виняткових інформаційних джерел – є важливим чинником для розвитку досліджень музикознавства ХІХ століття.
Щодо представлення в RIPMі музичної періодики, то було б доречним надати змістовну інформацію про журнал «Музика» заснований у 1923 році в Києві Всеукраїнським музичним товариством імені Миколи Леонтовича, і був єдиним в Україні науково-популярним журналом з питань музичної культури.
Відділ програмно-технологічного забезпечення комп’ютерних мереж розпочав роботу з оцифровування даного журналу, що є цінним джерелом для досліджень музикознавців. Вважаємо доцільним запропонувати Національну бібліотеку України імені В. І. Вернадського стати новою країною учасницею такого важливого проекту, як RIPM.