ФОРМУВАННЯ ГАЛУЗЕВОГО ЕЛЕКТРОННОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО РЕСУРСУ НБУВ

ЗаявникКлименко Оксана Зіновіївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіФОРМУВАННЯ ГАЛУЗЕВОГО ЕЛЕКТРОННОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО РЕСУРСУ НБУВ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Клименко Оксана Зіновіївна,
доцент кафедри історії держави та права
Національної академії внутрішніх справ, кандидат історичних наук, доцент
ФОРМУВАННЯ ГАЛУЗЕВОГО ЕЛЕКТРОННОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО РЕСУРСУ НБУВ
Національна програма інформатизації проголосила одним із головних напрямів розвитку бібліотечної сфери інтеграцію бібліотечно-інформаційних ресурсів на всіх рівнях (бібліотека–місто–регіон–країна–світове співтовариство країн). За умов швидкого розвитку глобального інформаційного суспільства [1], трансформації державотворчих процесів в Україні, широкого використання інформаційно-комунікаційних технологій у всіх сферах життя особливого значення набувають проблеми оптимального використання електронної нормативно-правової бази, коли активно триває процес законотворчості молодої незалежної держави, інтеграції України у світовий інформаційний простір. Сьогодні в Україні реалізовано право на інформацію та створено можливості для вільного доступу до статистичних даних, архівних, бібліотечних і музейних фондів, інших інформаційних банків, баз даних, інформаційних ресурсів (ст. 6. «Гарантії права на інформацію» Закону України «Про інформацію») [2]. Постійні зміни в законодавстві в умовах формування нового демократичного типу праворозуміння, побудови правової держави і становлення громадянського суспільства в Україні спонукають як фахівців-практиків, так і викладачів та студентів-правознавців звертатися за найактуальнішою правовою інформацією до інтернет-середовища у зв’язку з постійно оновлюваною законодавчою нормативною базою.
З метою максимально повного інформаційного забезпечення у всіх царинах суспільного життя України вітчизняні бібліотеки визначають стратегію формування загальнодержавної інформаційно-комунікаційної системи освіти і науки, розглядають особливості створення та розвитку національних електронних інформаційних ресурсів, оптимальні методи організації доступу до світових наукових електронних ресурсів, приділяють увагу інноваційним стратегіям розвитку бібліотек в умовах електронного середовища [5]. Сучасні пошукові системи дозволяють користувачам бібліотеки (її співробітникам і відвідувачам) здійснювати пошук джерел за межами бібліотечного фонду, тобто у фондах «світової віртуальної бібліотеки», а в багатьох ситуаціях, знайшовши у віртуальному каталозі адресу документа, переглянути (або замовити) і сам документ.
Відповідно до п. 2 статті 17 «Правова інформація» Закону України «Про інформацію» [2] «Джерелами правової інформації є Конституція України, інші законодавчі і підзаконні нормативно-правові акти, міжнародні договори та угоди, норми і принципи міжнародного права, а також ненормативні правові акти, повідомлення засобів масової інформації, публічні виступи, інші джерела інформації з правових питань». Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського – комплектується всіма українськими виданнями, отримує примірник дисертацій, які захищаються на території України, веде міжнародний книгообмін з понад 1500 науковими закладами і бібліотеками 80 країн світу. Визначальний внесок у формування вітчизняних електронних інформаційних ресурсів з питань держави і права робить НБУВ – головний науково-інформаційний центр держави.
Юридичні інформаційні ресурси НБУВ, які постійно поповнюються оновленою правовою інформацією, структуровано так:
Юристам – Електронний каталог НБУВ – література із фонду НБУВ із питань юридичних наук (пошук за ключовими словами, авторами, роками видання, назвами та рубрикатором). Перегляд нових надходжень.
Юридичні ресурси Інтернет – анотований тематичний навігатор Українськими ресурсами Інтернету для юристів (пошук за ключовими словами, назвами ресурсів) (також Інтернет-путівник по юридичних ресурсах України).
Юридична бібліографічна довідка – архів відповідей бібліотекарів на запити юридичної тематики віддалених користувачів (пошук за ключовими словами, темами запитів, тематичним рубрикатором) (також сторінка Віртуальної бібліографічної довідки.
Найновішу спеціалізовану законодавчо-нормативну інформацію можна отримати на таких офіційних сайтах: Президента України; Верховної Ради України; Кабінету Міністрів України; Верховної Ради АРК; Верховного суду України; Вищого господарського суду України; Генеральної прокуратури України; Вищої ради юстиції України; Європейського Суду з прав людини; Конституційного Суду України; Служби безпеки України та інших установ, організацій та органів державної влади.
У структурі НБУВ успішно функціонує Національна юридична бібліотека, яка забезпечує акумуляцію документально-інформаційних ресурсів (книжок, документів та інших носіїв інформації), котрі містять правову інформацію (сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про право, його систему, джерела, реалізацію, юридичні факти, правовідносини, правопорядок, правопорушення, їх профілактику і боротьбу з ними тощо) та надає інтерактивний доступ до джерел інформації на всіх видах носіїв користувачам різних категорій, як спеціалізована бібліотека загального користування [3]. «Система електронних видань з правової проблематики» Національної юридичної бібліотеки [4] призначена для покращення інформаційного забезпечення суспільства шляхом формування та наступного поширення на комп'ютерних носіях (USB флеш-накопичувачах, компакт-дисках тощо) електронних інформаційних ресурсів із питань держави і права. Періодичність оновлення видань – 2–4 рази на рік. Електронні видання при перенесенні інформації на жорсткий диск комп'ютера не потребують інсталяційних процедур, мають Веб-орієнтований інтерфейс.
Електронні інформаційні ресурси Національної юридичної бібліотеки включають такі розділи:
* Наукова юридична періодика України (85 журналів і збірників наукових праць з проблем держави і права та юридичних наук)
* Влада для громадян (Юридичні консультації)
* Громадська думка про правотворення (Бюлетень оперативних матеріалів на базі аналізу правової електронної інформації)
* Безпека підприємництва (Інформаційно-аналітичний бюлетень. Додаток до журналу «Україна: події, факти, коментарі»)
* Автореферати дисертацій (4,5 тис. текстів авторефератів дисертацій з правової проблематики, захищених в Україні)
* Реферативна інформація (25 тис. реферативних записів про публікації вітчизняних фахівців з юридичної тематики)
* Юридичні інформаційні ресурси (Електронний каталог, повнотекстові ресурси, бібліографічна довідка)
* Конституційне правосуддя в країнах СНД і Балтії (Понад 70 дайджестів офіційних матеріалів і публікацій у періодичних виданнях (2009–2011))
* Видання благодійної організації «Центр комерційного права»
* Україніка політична
* Нормативні акти України в бібліотечній і суміжних галузях
* Система електронних видань з правової проблематики
* Інтернет-путівник по юридичних ресурсах України (Бази даних нормативних актів, сайти юридичних академічних установ і вищих навчальних закладів тощо).
Зважаючи на виклики часу (трансформація системи вищої школи, інтеграція у світовий освітній та інформаційний простір в умовах формування правової держави і громадянського суспільства) з одного боку, та тенденції консерватизму, ізольованості, недосконалості організації, з іншого, пропонуємо координацію роботи бібліотек вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України та Національної юридичної бібліотеки з метою формування галузевих документно-інформаційних та онлайнових ресурсів та кооперацію діяльності із запровадження інноваційних методів роботи для мобільного довідково-інформаційного обслуговування (включаючи електронну доставку документів) всіх категорій користувачів, створення науково-бібліографічної системи видань правової тематики. Електронні ресурси в умовах модифікації бібліотечних фондів галузевих вишів забезпечують високу інформаційну ємність, оперативність тиражування та розповсюдження документів, здешевлюють їхнє виробництво, стає можливою актуалізація даних. Активне використання у щоденній правничій практиці та навчальному процесі електронних інформаційних ресурсів України з питань держави і права є важливим кроком на шляху до цивілізованої інтеграції нашої країни у світовий освітній та інформаційний простір, посиленні конкурентоспроможності національної правової системи за узгодженою системою критеріїв, стандартів і характеристик, що дозволить Україні стати визнаною частиною європейського простору.
Максимальне використання електронних інформаційних ресурсів НБУВ із питань держави і права, які включають довідково-інформаційні фонди та банки даних і містять правову інформацію інтернет-середовища є невід’ємною складовою в успішній юридичній практиці, навчально-виховній та науково-дослідній діяльності фахівців-правознавців, що в умовах становлення правової держави та побудови громадянського суспільства, підвищуючи якість життя, та сприятиме інтеграції України як повноправного члена міжнародного співтовариства у світовий простір, а загалом створюватиме міцний фундамент духовної еволюції українства. Збільшення кількості документів взагалі й електронних зокрема потребує трансформації головної функції бібліотек, які за своєю сутністю покликані бути гарантами загальнодоступності інформації для всіх членів суспільства.
Список використаних джерел
1. Закон України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007–2015 роки». – Відомості Верховної Ради України . – 2007. – № 12. – Ст. 102.
2. Закон України «Про інформацію». – Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 48. – Ст. 650.
3. Національна юридична бібліотека. – Електрон. ресурс. – http://irbis-nbuv.gov.ua/info_law.html. – Назва з екрана.
4. Система електронних видань з правової проблематики. – Електрон. ресурс. – http://www.nbuv.gov.ua/nyub/sev.html. – Назва з екрана.
5. Шемаєва Г. Електронні ресурси бібліотек України в інформаційному забезпеченні науки: стан та перспективи розвитку / Ганна Шемаєва // Вісник Книжкової палати. – 2006. – № 8. – С. 29–32.