РЕОРГАНІЗАЦІЯ ПІДСОБНОГО ФОНДУ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ В КОНТЕКСТІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПРІОРИТЕТІВ СУЧАСНИХ КОРИСТУВАЧІВ

ЗаявникГончаренко Маріанна Олексіївна (Украина)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні пріоритети організації та управління
Назва доповідіРЕОРГАНІЗАЦІЯ ПІДСОБНОГО ФОНДУ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ В КОНТЕКСТІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПРІОРИТЕТІВ СУЧАСНИХ КОРИСТУВАЧІВ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 025.7/.9:024-048.37

Гончаренко Маріанна Олексіївна,
https://orcid.org ORCID 0000-0002-4171-3715
молодша наукова співробітниця,
сектор універсального підсобного фонду і каталогів,
відділ комплексного бібліотечного обслуговування,
Інститут бібліотекознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: goncharenko@nbuv.gov.ua

РЕОРГАНІЗАЦІЯ ПІДСОБНОГО ФОНДУ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ
В КОНТЕКСТІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПРІОРИТЕТІВ СУЧАСНИХ КОРИСТУВАЧІВ

Розглянуто деякі аспекти впливу бібліотечно-інформаційних пріоритетів сучасних користувачів на реорганізацію універсального підсобного фонду відділу комплексного бібліотечного обслуговування Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Ключові слова: універсальний підсобний фонд, інформаційні пріоритети, структура потреб, склад фонду, релевантність фонду, вторинний відбір.

Розбіжність між обсягами сучасних інформаційних ресурсів та можливостями доведення їх до користувачів надалі зростає, тож набувають актуальності наукові дослідження щодо раціонального розміщення бібліотечних фондів. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є наближення найбільш інформативних видань до зони оперативного обслуговування користувачів, що дозволяє задовольнити близько 80% читацьких запитів. Однією з таких зон є універсальний підсобний фонд відділу комплексного бібліотечного обслуговування Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (УПФ ВКБО).
Для переведення масиву документів підвищеного попиту до зони оперативного обслуговування треба мати показники попиту на певний документ, який визначається частотою його видачі з книгосховища. У цьому випадку основу для прийняття рішень щодо оцінки документа створює інформація, що надходить від самого користувача. У разі зміни показників попиту на документи, що були переведені до підсобного фонду, вони можуть бути повернуті до фонду основного зберігання. Тобто рух документів може відбуватися як в прямому, так і в зворотному напрямку.
Розпланування розміщення бібліотечного фонду має відбуватися таким чином, щоб середній показник обігу документів був набагато вищім у фонді зони оперативного обслуговування.
Склад фонду залежить від профілю комплектування та сумісно з іншими факторами визначає структуру фонду.
Ступінь задоволення інформаційних потреб користувачів є чи не найголовнішим критерієм оцінки якості бібліотечного фонду.
Виходячи з особливостей формування інформаційних потреб, вирізняють суспільні (об’єктивні), колективні та індивідуальні (суб’єктивні) потреби. Суспільні потреби походять із задач соціального, економічного та культурного розвитку міста, держави, світової спільноти та не залежать від волі, бажання або інтересів окремих людей. Колективні інформаційні потреби – це потреби будь-яких цільових груп, які виникають при вирішуванні ними певних задач та збігаються з основними напрямками діяльності організацій, освітньою діяльністю та творчістю. Індивідуальні інформаційні потреби вміщують в собі суспільні та колективні потреби, а також психологічні особливості індивідуума.
Раціональна організація бібліотечного підсобного фонду потребує систематичного та багатоаспектного аналізу інформаційних потреб, що базується на зворотному зв’язку з користувачами. Потреба задоволення вимог викликає необхідність проведення низки спеціальних заходів щодо адаптації систем інформаційного забезпечення до очікуваних інтересів користувачів.
Важливого значення набуває поняття релевантності бібліотечного фонду, тобто відповідності змісту наявних документів – попиту читачів. З року в рік триває моніторинг відповідності змісту документів УПФ поточним запитам користувачів.
З набуттям Україною незалежності стрімко впав попит на російську художню літературу, як дожовтневого періоду, так і радянського та пострадянського. Ці розділи УПФ неодноразово переглядалися з метою вилучення мало запитуваної літератури та були істотно скорочені. При перегляді художньої літератури вилучалися здебільшого окремі твори письменників, на полицях залишалися переважно повні зібрання творів (від 3-5 до 10-30 томів). Наразі є розуміння щодо скорочення творів російських письменників до формату хрестоматій.
У складі УПФ досі знаходяться невеличкі зібрання колекційного типу, які надійшли та були розташовані у різні роки, а саме: «YMCA-PRESS» (1991р.); «Пушкінський проект» (1999 р.); «Росзарубіжцентр на Україні» (2008 р.). Наразі зміст і склад цих зібрань не відповідає поточній ситуації в країні, тому вже ведеться робота по вилученню цих документів з обігу.
Згідно до бібліотечно-інформаційних пріоритетів користувачів, перегляду підлягають документи з інших підрозділів УПФ, а саме: соціологічна, психологічна, політична, історична, юридична, педагогічна, а також література з релігієзнавства та військової справи.
Починаючи з 2006 року УПФ отримав дозвіл на комплектування першим примірником книжок. Частка перших примірників у структурі нових надходжень до підсобного фонду у 2007-2009 рр. сягала 70%. Зазначимо, що специфікою комплектування першими примірниками в ті роки було докорінне превалювання надходжень російських видань, зокрема монографій, підручників та навчальних посібників. Перші примірники видавництв Росії надходили за тендерами значними партіями та комплектувалися окремо. З 2014 року цей процес було припинено.
Склад УПФ постійно коригується шляхом вторинного відбору, що сприяє підвищенню інформаційної ємкості фонду. Усвідомлення темпів старіння документів дозволяє науково обґрунтовано встановлювати період зберігання документів різних галузей УПФ. Цей період відрізняється в кожному конкретному випадку. У цілому з 1990 по 2022 рр. УПФ позбавився близько 60 тис. одиниць інформаційно застарілих видань.
З метою вилучення неактуальних та ідеологічно шкідливих видань, у найближчій перспективі – черговий перегляд контенту УПФ за змістом, мовною ознакою, хронологією тощо та проведення перерозподілу документів у межах підсобного фонду та фонду основного зберігання НБУВ.

UDC 025.7/.9:024-048.37

Marianna Goncharenko,
https://orcid.org ORCID 0000-0002-4171-3715,
Junior Researcher,
Sector of universal ancillary fund and catalogs,
Department of Complex Library Service,
Institute of Library Science,
V.I. Vernadskyі National Library of Ukraine
Kyiv, Ukraine
E-mail: goncharenko@nbuv.gov.ua

REORGANIZATION OF THE ANCILLARY FUND
OF THE SCIENSE LIBRARY IN CONTEXT OF LIBRARIAN INFORMATION PRIORITIES OF CONTEMPORARY USERS

The article presents scientific analysis of librarian-information priorities of contemporary users influence to reorganization of the Universal ancillary fund of Department of Complex Library Service of V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine.
Keywords: universal ancillary fund, information priorities, user needs structure, fund structure, fund relevance, secondary selection.