Джерела наповнення обмінного фонду Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (2008-2012 рр.)

ЗаявникПестрецова Лариса Андріївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіДжерела наповнення обмінного фонду Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (2008-2012 рр.)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Пестрецова Л. А.
молодший наук. співр.
НБУВ

Джерела наповнення обмінного фонду Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (2008–2012 рр.)
Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського (НБУВ) –головний науково-інформаційний центр нашої держави.
Одним з провідних напрямів діяльності НБУВ є книгообмін, який забезпечує поповнення фондів бібліотек профільними науковими виданнями, літературою універсального змісту, а також сприяє поширенню наукового знання.
Вітчизняний книгообмін – це ефективне джерело заповнення лакун у фондах НБУВ літературою регіональних видавництв завдяки обласним універсальним науковим бібліотекам та бібліотекам вузів, а також науковими виданнями завдяки співпраці з академічними установами НАН України. Щороку від партнерів по вітчизняному книгообміну до фондів НБУВ надходить до 5 000 видань.
Для потреб книгообміну відділ комплектування (ВК) НБУВ щороку отримує 20–30 тис. прим. видань різноманітної тематики. Так, за останні 5 років (2008–2012 рр.) до поточного обмінного фонду для потреб книгообміну надійшло 124 213 прим. документів.
Всі видання, які надійшли до обмінного фонду ВК, використовуються для поповнення фондів НБУВ, а також з метою книгообміну і розповсюдження літератури серед наукових бібліотек.
НБУВ щороку передає партнерам по вітчизняному книгообміну 15–20 тис. прим. видань, зокрема відділом комплектування за за 2008–2012 рр. передано українським бібліотекам і установам 100 498 прим. видань різноманітної тематики: творів українських і зарубіжних класиків, науково-популярних видань з різних галузей знання, довідкових та інформаційних видань, видань бібліотекознавчої тематики тощо.
До обмінного фонду відділу комплектування література надходить з різних джерел. Одним з основних джерел поповнення обмінного фонду є видання НБУВ. Щороку від Редакційно-видавничого центру НБУВ до ВК надходить 20–30 назв нових видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Так, за 2008–2012 рр. відділом отримано 127 назв, 44 420 прим. видань, зокрема, бібліотекознавчої тематики, а також з питань історії, джерелознавства, архівознавства, біографістики тощо.
Важливим джерелом поповнення обмінного фонду є державні цільові програми – проекти «Українська книга» та «Наукова книга». Література за програмою «Українська книга» надходить за замовленням відділу комплектування необхідної кількості видань цього проекту, відповідно до переліку, розміщеного на сайті Держкомтелерадіо України. За 2008–2012 рр. усього отримано 670 назв, 32 164 прим. видань. Це твори класиків української літератури, сучасних письменників, література для дітей та юнацтва, науково-популярні, довідкові видання, перекладна література тощо.
Видання за проектом «Наукова книга» надходять з видавництв «Наукова думка», «Академперіодика» за Постановою Президії НАН України «Про забезпечення Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського науковими виданнями для міжнародного книгообміну» від 11.11.2009 р., № 306. За 2008–2012 рр. від академічних установ надійшло 423 назви, 12 853 прим. наукових видань з різних галузей знань.
Дари авторів, окремих осіб та організацій, у тому числі науково-дослідних установ НАН України, також є джерелами надходження видань, що поповнюють обмінний фонд і використовуються для подальшого розповсюдження серед бібліотек з науковою та культурно-просвітницькою метою.
Для інформування бібліотек-партнерів по вітчизняному і міжнародному книгообміну у ВК організована постійно діюча виставка нової літератури, отриманої для розповсюдження. Крім цього, започатковано випуск інформаційного покажчика «Обмінний фонд Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського». Ознайомитися з електронною версією покажчика та зробити замовлення можна на сайті НБУВ www.nbuv.gov.ua (розділ «Про бібліотеку», рубрика «Співробітництво»).
Передача документів з обмінного фонду здійснюється на підставі «Інструкції про організацію та порядок обміну, перерозподілу і розповсюдження документів серед бібліотек України через систему обмінних фондів» (затверджена Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 23.05.2005 р., № 152).
Як установа НАН України, НБУВ діє у відповідності з Розпорядженням Президії НАН України «Про внесення змін до Порядку розповсюдження та обліку видавничої продукції науковими установами НАН України» від 23. 02. 2012 р., № 113. Так у розділі IІІ. «Розповсюдження видавничої продукції», пунктах 3.3.1. та 3.4.1. зазначено, що «бібліотечні фонди наукової установи можуть підлягати розповсюдженню на підставі акта прийому-передавання…» та розповсюдження «здійснюється з науковою, культурно-просвітницькою, благо¬дійною, інформаційною метою…».
В умовах обмеженого фінансування на придбання літератури для фондів бібліотек, вітчизняний книгообмін є одним із дієвих способів забезпечення необхідною літературою на безоплатній основі і задоволення інформаційних потреб читачів.