Біографічна інформація про бібліотекарів на сайтах Національних книгозбірень України

ЗаявникКівшар Таїсія Іванівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідБіографіка й біографічне читання за доби інформаційної революції: місце і роль бібліотек
Назва доповідіБіографічна інформація про бібліотекарів на сайтах Національних книгозбірень України
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Ківшар Т. І., д-р. іст. наук, проф.,
ст. наук. співроб. Інституту біографічних досліджень НБУВ,
Біографічна інформація про бібліотекарів на сайтах Національних книгозбірень України.
В Україні відбувається формування нової інформаційної реальності, в основу якої покладені принципи відкритості інформаційних ресурсів, надання доступу до них користувачам. Варто наголосити на тому, що національними, а також бібліотеками загальнодержавного значення, обласними універсальними науковими, а також спеціальними, публічними бібліотеками різних рівнів, вже накопичено значний досвід по створенню електронних інформаційних ресурсів, які є складовою частиною національних електронних інформаційних ресурсів, де. певний сегмент становить бібліотечна біографіка.
Однією з особливістю бібліотечної системи України кінця ХХ початку ХХІ століть стало формування цілої мережі національних бібліотек (НБ), до якої входять як загальнодержавні універсальні НБ так й спеціальні, що мають на меті забезпечувати потреби держави у національних та світових інформаційних ресурсах. В контексті цієї незвичайності серед іншого становить інтерес розміщення біографічної інформації, вміщеної серед електронних ресурсів відкритого доступу, яка б розкривала науковий, освітній та професійний рівень провідних фахівців НБ, які складають інтелектуальний кадровий потенціал вітчизняних інформаційно-бібліотечних установ.
Аналіз веб-порталів та веб-сайтів свідчить про те, що НБ України біографічну інформацію про співробітників в історичному та сучасному контексті розвитку установ представили досить лаконічно. Серед цих бібліотечно-інформаційних центрів найбільш повно біографічна інформація про працівників розміщена на порталі Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. (http://www.nbuv.gov.ua/people/). Короткі біограми, портрети, а також вибрана бібліографя праць співробітників розміщені у рубриках «Керівництво Бібліотеки», «Апарат управління», «Керівники структурних підрозділів». Окремі чинники, що складають основу біографічної інформації про співробітників закладу можна знайти також у рубриці «Підрозділи бібліотеки».
Імена сучасних діячів бібліотечної справи та бібліотекознавців представлені також в електронному ресурсі НБУВ «Наукові біографії вчених України» (http://www.nbuv.gov.ua/people/persons.html), але тут поряд із справді заслуженими особистостями зустрічаються прізвища сучасників, чий науковий та практичний доробок ще належить проаналізувати нащадкам, в той же час поза увагою залишилися постаті, діяльність яких вже сприяла розвитку бібліотечної галузі.
На сайті Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки Національної академії аграрних наук України (http://dnsgb.com.ua/) імена осіб, що в різний час очолювали заклад подано у розділі «Національна наукова сільськогосподарська бібліотека Національної академії аграрних наук України сьогодні», де крім цього зазначені вчені, які брали участь у виконанні наукових досліджень НБ з відтворення української сільсько-господарської науки, техніки й освіти. Портрети сучасних наукових співробітників, які мають вчені ступені й звання знаходимо у розділі «Науковий потенціал Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки Національної академії аграрних наук України». Певний інтерес становить представлена іконографія адміністративно-управлінського персоналу, а також завідуючих структурними підрозділами у розділі «Підрозділи Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки Національної академії аграрних наук України».
Національна парламентська бібліотека України на своєму сайті (http://nplu.org/) вмістила біографічну інформацію у розділі «Історія бібліотеки», де подано портрети та короткі біограми тільки директорів установи у хронологічній послідовності їх перебування на означеній посаді.
На сайті Львівської національної наукової бібліотеки імені В. Стефаника : (http://www.lsl.lviv.ua/history.htm) також у «Історичній довідці» знаходимо перелік імен директорів, а також окремих співробітників цього закладу.
Подібне явище спостерігаємо і на сайті Одеської національної наукової бібліотеки імені М. Горького: (http://www.odnb.odessa.ua/view_post.php?id=108) де у розділі «Історія бібліотеки» подано перелік імен бібліотекарів та визначних особистостей, які працювали у цьому закладі, або сприяли розвитку установи впродовж всього періоду її функціонування.
На сайті Національної наукової медичної бібліотеки (http://www.library.gov.ua/index.html) біографічна інформація про працівників бібліотеки відсутня, що не дозволяє скласти уявлення про сучасний склад бібліотечних працівників, їх віковий, професійний та освітній рівень. Лише часткові відомості про окремі напрями наукової діяльності працівників знаходимо у розділі «Про нас», де вміщено тільки перелік праць співробітників закладу за період з квітня 2000 р. по березень 2010 р. Він дає вибіркове уявлення про тематику наукових досліджень окремих співробітників за вказаний час.
Також відсутня біографічна інформація про працівників закладу й на сайті Національної бібліотеки України для дітей (http://www.chl.kiev.ua/).. У розділі «Видання бібліотеки» можна знайти авторів бібліографічних та біобібліографічних покажчиків, які є співробітниками бібліотеки і тому цю інформацію можна використовувати при аналізі окремого напряму роботи певної групи працівників книгозбірні.
Подібна інформація вміщена на сайті Національної історичної бібліотеки України всеукраїнського депозитарію історичної та історико-краєзнавчої літератури (http://www.dibu.kiev.ua/), де публікаці співробітників розташовані за певними напрямами діяльності бібліотеки, що дозволяє скласти уявлення про публікаторську активність співробітників окремих відділів та бібліотеки в цілому, починаючи від 2000 року.
Досвід більш як двадцяти літ новітньої історії бібліотечної справи України вказує на притаманні протиріччя між новими назвами бібліотек і їх функціями (національні бібліотеки) й застарілою тенденцією закритості кадрової сфери, відсутність на їх сайтах повної біографічної інформації про співробітників НБ, які становлять вітчизняний професійний кадровий потенціал. На сайтах і порталах НБ України сьогодні біографічна інформація про працівників бібліотек представлена з різним ступенем наповнення: від її неприсутності до висвітлення окремих фактів біографій окремих співробітників, подання їх портретних зображень. Електронні ресурси бібліотечної біографіки розпорошені по різних розділах сайтів НБ, що ускладнює їх пошук, систематизацію та комплексний аналіз. Мінімальні біографічні відомості, а інколи й повна їх відсутність на сайтах більшості НБ вказує на недооцінку самими працівниками бібліотечно-інформаційних установ важливості популяризації своєї біографічної інформації, на стійку витривалість радянської тенденції обезлюднення історії бібліотечної справи, замовчування важливих фактів біографій щодо спеціальної освіти, вікового цензу, професійної кваліфікації тощо. Якщо в радянський період приховування біографічної інформації було пов’язано переважно з ідеологічними та цензурними заборонами, то в сучасних умовах переходу від тоталітаризму до демократії її важливо зробити доступною, само презентація бібліотекарів необхідна як для розширення персонологічного ряду вітчизняної бібліотечної біографіки, так й для формування позитивного іміджу закладу, забезпечення життєдіяльності бібліотеки, як самостійного інституту в інформаційному суспільстві.
Електронні ресурси бібліотечної біографіки, в тому числі й розміщені на сайтах НБ, знаходяться у стадії становлення, й для їх успішного розвитку, як частини паблик рилейшенз діяльності бібліотеки, критерії відбору та оцінки біографічної інформації потребують наукового обгрунтування. Ймовірно, що для вирішення цих та інших проблем необхідне належне науково-методичне забезпечення, розробка відповідних рекомендацій щодо основних вимог до електронних ресурсів бібліотечної біографіки НБ. Біографічна інформація про кадри НБ, які становлять сучасний потенціал основного постійного складу вищої та середньої кваліфікації бібліотечних працівників, а також про їх попередників, що внесли суттєвий внесок у розбудову закладів, є неодмінною умовою наповнення сайтів й порталів НБ України.