Недочитана партитура життя Олександра Козаренка: спогади друзів і колег на присвяту 60-річного ювілею митця

ЗаявникКарась Ганна Василівна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 9. Музична культура і музичні фонди бібліотек та архівів в умовах сьогодення: до 100-річчя журналу «Музика»
Назва доповіді Недочитана партитура життя Олександра Козаренка: спогади друзів і колег на присвяту 60-річного ювілею митця
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 78.071.1(477.86)
Карась Ганна Василівна,
ORCID 0000-0003-1440-7461,
доктор мистецтвознавства, професор,
професор кафедри методики музичного виховання та диригування,
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника,
Івано-Франківськ, Україна
e-mail: karasg@ukr.net

НЕДОЧИТАНА ПАРТИТУРА ЖИТТЯ ОЛЕКСАНДРА КОЗАРЕНКА: СПОГАДИ ДРУЗІВ І КОЛЕГ НА ПРИСВЯТУ 60-РІЧНОГО ЮВІЛЕЮ МИТЦЯ

Здійснено огляд науково-публіцистичного видання «Олександр Козаренко: Недочитана партитура життя… Спогади про митця» як джерела для вивчення життєдіяльності відомого діяча сучасної української музичної культури. Висвітлено спогади, фотодокументи і відеозаписи, які збагачують українське мистецтвознавство малодослідженими фактами.
Ключові слова: українська музична культура, мемуари, відеозаписи, Олександр Козаренко.

Давньоримський філософ Сенека казав, що спогади про талановитих і оригінальних людей так само корисні, як і спілкування з ними. Тому науково-публіцистичне видання «Олександр Козаренко: Недочитана партитура життя… Спогади про митця», яке появилося у світ до його 60-річного ювілею у 2023 році, дає можливість ближче пізнати цю оригінальну постать української музичної культури сучасності.
Олександр Володимирович Козаренко (24. 08. 1963 – 21. 03. 2023) належить до провідних діячів української музичної культури кінця ХХ – першої чверті ХХІ століття. Його багатогранна мистецька діяльність як піаніста, композитора, музикознавця та педагога мала значний вплив на формування нового покоління українських митців. Кожному, хто мав щастя спілкуватися з митцем, залишилися спогади, які дбайливо зібрані в цій книжці. Вони, як окремі фрагменти мозаїки, складають наше сприйняття Олександра Козаренка. Це не мозаїка чеснот і недоліків, це не картина одного кольору – білого чи чорного, це широка багатобарвна партитура життя. Життя, яке перервалося у польоті… Свої спогади написали автори з різних міст України (Київ, Львів, Івано-Франківськ, Коломия, Одеса, Дрогобич, Хмельницький, Рівне, Ніжин, Мукачево) та із країн світу (Угорщина, Німеччина, Канада). Це такі знакові постаті української культури як Ю. Луців, І. Юзюк, А. Содомора, Ю. Василевич, К. Цепколенко, С. Майданська, музикознавці А. Терещенко, Ю. Чекан, Т. Гусарчук, В. Дутчак, Г. Карась, А. Єфіменко, Б. Кіндратюк, Т. Молчанова, В. Сивохіп, Н. Сиротинська, В. Грабовський, Л. Серганюк, О. Муравська, О. Фабрика-Процька, М. Швед, І. Чернова-Строй, колеги і друзі Н. Кос, В. Гінзбург, Ю. Курташ-Карп, Н. Гумницька, Д. Гусар, М. Макара, Н. Дика, О. Драган, Т. Дубровний, О. Щур, І. Ключковська. М. Самотос, вихованці митця В. Чучман, В. Мішеніна. І. Глібовицький, А. Школьнікова, Т. Младенова. А. Патер, М. Вітюк-Павленко.
Концепція видання, упорядкування та редакція належить доктору мистецтвознавства, професору Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ганні Карась, ідея видання та упорядкування – доктору філософії Роману Дзундзі. Останній упорядкував розділ «Відеозаписи», де зібрано 170 позицій. Це авторські виконання О. Козаренка творів українських композиторів М. Лисенка, Б. Лятошинського, С. Людкевича, Н. Нижанківського, А. Кос-Анатольського, його виступи, інтерв’ю, фрагменти лекцій (зокрема, для студентів Українського Вільного Університету в Мюнхені, з яким митець тісно співпрацював), відеозаписи творів композитора (опера, ораторії, реквієм, кантати, оркестрові, вокально-оркестрові, вокальні, хорові, камерні, фортепіанні, органні твори) та про нього. Новацією видання є те, що в ньому не тільки подано детальний опис цих відеозаписів, а до кожної позиції додається QR Code, за яким можна тут же перейти і переглянути той чи інший запис. На більш як 150-ти сторінках виданнях вміщено кілька сотень світлин – від дитячих років митця – до чину його похорону. На них зафіксовано його творчі виступи на різних сценах України і світу, зустрічі з видатними особистостями, колегами, друзями, студентами.
Отож, видання спогадів про Олександра Козаренка не тільки маркує його життєтворчість, а й слугуватиме джерелом для подальших наукових досліджень цього непересічного митця, адже його музикознавчі праці про феномен української національної музичної мови, про М. Лисенка як її творця, композиторська спадщина О. Козаренка є актуальними для утвердження нашої національної і культурної ідентичності.

UDC 78.071.1(477.86)
Hanna Karas,
ORCID 0000-0003-1440-7461,
Doctor of Arts, рrofessor, рrofessor of Department of Music Education and Conducting Methods, Vasyl Stefanyk Prеcarpathian National University,
Ivano-Frankivsk, Ukraine
e-mail: karasg@ukr.net

UNREAD SCORE OF THE LIFE OF OLEKSANDR KOZARENKO: MEMORIES OF FRIENDS AND COLLEAGUES AT THE DEDICATION OF THE ARTIST'S 60TH ANNIVERSARY

A review of the scientific and journalistic publication «Olexandr Kozarenko: The unread score of life... Memories of the artist» was carried out as a source for studying the life of a well-known figure of modern Ukrainian musical culture. Memories, photo documents and video recordings that enrich Ukrainian art history with little-researched facts are highlighted.
Keywords: Ukrainian musical culture, memoirs, video recordings, Oleksandr Kozarenko.