Українська християнська газетна періодика: особливості наукового опису та каталогізації
Заявник | Швець Ірина Миколаївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013) |
Захід | Історико-культурні фонди бібліотек: науковий опис і презентація цифрового ресурсу |
Назва доповіді | Українська християнська газетна періодика: особливості наукового опису та каталогізації |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Українська християнська газетна періодика: особливості наукового опису та каталогізації
Історично Україна сформувалася як поліконфесійна християнська держава, яка потребує постійного діалогу для вирішення низки проблем у релігійному житті українського народу. Реалії сучасності вимагають від суспільства толерантності та делікатності у питаннях свободи віросповідання. Відновлення національних традицій, що базуються на основі християнського світосприймання, призвело до збільшення кількості користувачів інформацією релігійного напрямку – релігієзнавців, філософів, краєзнавців, журналістів, істориків, політиків, документознавців, духовенства, вірян. Водночас розширився потік християнської газетної періодики, яка є уособленням всіх жанрів духовної літератури, оскільки містить в собі витяги з літургічних, богослужбових, молитовних, агіографічних, теологічних першоджерел; проповіді; публіцистичні статті; історичні нариси; оповідання; новини церковного життя; тощо. Варто зазначити, що християнські газетні видання – досить специфічне явище в основному потоці періодики. Так, наприклад, тлумачення Святого Письма, поради духовних осіб, притчі для широкої аудиторії вірян (на яку і розраховані ці видання) завжди будуть актуальними і мало підлягають процесам старіння. Активна місіонерська, просвітницька та соціальна діяльність християнських громад робить релігійну періодику доволі оперативною. Крім того, часописи різних конфесій розрізняються між собою за способом викладення матеріалу, стилем, мовою (церковно-слов’янська, латинська, українська, російська), своєрідною богослужбовою термінологією, ієрархією (самостійне чи підпорядковане видання), художньо-технічним оформленням.
Щоб задовольнити інформаційні потреби користувачів своєчасно та в повному обсязі, необхідно врахувати деякі особливості наукової обробки та каталогізації християнської газетної періодики аби при концентрації інформації не втратити її меморіальну, пізнавальну, культурну, інформаційну, соціальну та комунікативну функції.
Особливо увагу доцільно звернути на лексичну та мікроаналітичну обробку документів. Для газетної періодики прийнятні три види бібліографічних описів: монографічний, зведений та аналітичний. Монографічний бібліографічний опис християнських газетних часописів бажано складати мовою оригіналу. Обов’язковим у підназві є посилання на читацьку адресу примірника та конфесію, якій належить даний часопис. У відомостях про відповідальність найбільш корисна інформація про редактора (у більшості випадків він є і видавцем) та його духовний сан. У зоні вихідних даних обов’язковим є акцент не тільки на місце видання, а й на місце друку. У зоні приміток доцільно помістити додаткову інформацію про події, що призвели до появи даного часопису, умови його функціонування, цільове призначення, відомості про авторів, мову тексту та ін. Скорочення бажано подавати як у джерелі (ієр., св., свящ., просв., прот.).
Зведений бібліографічного опис важливо доповнити загальною анотацією. Це дозволить користувачеві ознайомитися відразу з кількома примірниками часопису.
Довідкова анотація при аналітичному бібліографічному описі максимально дає змогу задовольнити специфічні потреби споживачів релігійної (духовної) інформації та сприяє орієнтації в документних потоках. Наявність прямої рекомендаційної анотації може виявитися недоречною.
При складанні друкованого каталогу вітчизняних християнських газетних видань важливо врахувати характерні відмінності структури подання матеріалу у часописах різних конфесій. Географічний, тематичний, краєзнавчий, іменний покажчики та покажчик газет, що були видані за межами України, підкреслять конфесійну самобутність цих видань та об’єднають їх у цілісну систему розвитку християнства на території нашої держави.
Удосконалити довідково-допоміжний апарат карткового каталогу періодичних видань можливо за допомогою тематичних, предметних картотек та картотеки персоналій.
Останнім часом актуальною є не тільки хронологічна, але і тематична спрямованість упорядкування друкованих, карткових чи електронних баз і каталогів газетних часописів. Розвиток комп’ютерних технологій значно спрощує ведення та редагування інформаційних даних, даючи можливість максимально розкрити їх зміст, специфіку та ввести в науковий обіг.
Отже, процес наукової обробки та каталогізації вітчизняних християнських газетних видань потребує певних професійних навичок, додаткових знань з філософії, релігієзнавства, історії, краєзнавства та вміння абстрагуватися, щоб уникнути суб’єктивного підходу до оцінки документного потоку.
Ми в соціальних мережах