БІБЛІОГРАФУВАННЯ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ 90-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
Заявник | Головащук Антоніна Михайлівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Секція 10. Преса в контексті бібліотекознавчих, бібліографознавчих і джерелознавчих досліджень |
Назва доповіді | БІБЛІОГРАФУВАННЯ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ 90-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 016:050(477.8) «19»
Головащук Антоніна Михайлівна,
ORCID-0000-0002-1683-788X,
науковий співробітник,
відділ науково-бібліографічної інформації,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: antonina41@ukr.net
БІБЛІОГРАФУВАННЯ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ 90-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
Охарактеризовано бібліографічні покажчики періодичних видань Західної України 90-х років ХХ століття. Звернено увагу на історію бібліографування часописів окресленого періоду, проаналізовано їхню тематику, структуру, змістове наповнення. Визначено роль і місце покажчиків періодичних видань як важливої джерельної бази історико-бібліографічних досліджень.
Ключові слова: бібліографування, українські часописи, Західна Україна, бібліографічні покажчики.
На початку 90-х років ХХ століття розпочалося нагромадження фактологічного матеріалу для дослідження історії української преси. У цей період активізувалось бібліографування періодичних видань на теренах Західної України. До цього часу дослідники відзначали суттєву неповноту обліку українських часописів, в державних бібліографічних посібниках України. Цей процес набув системного характеру з 1993 р., коли у Львівській науковій бібліотеці ім. В.Стефаника АН України розпочав діяльність Науково-дослідний центр періодики (нині це НДІ пресознавства Львівівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника). Перші результати цих досліджень відбились у фундаментальному бібліографічному виданні «Періодичні видання Волині, Полісся, Підляшшя та Холмщини (1836–1944)» (Львів, 1994). У списку подано періодичні видання Волині, Полісся, Підляшшя та Холмщини за 1836–1944 роки. До кожної позиції вказано місце зберігання видання, а до україномовної періодики – номери за окремі роки.
Змістовним історико-бібліографічним дослідженням стала книга «Українські часописи Коломиї (1865–1994)» М. М. Романюка та М. В. Галушко (Львів, 1996). У виданні вперше розглядається преса Коломиї як помітна сторінка в історії української журналістики ХІХ–ХХ ст. Автори осмислюють складні процеси становлення й розвитку періодики, її вплив на формування національної самосвідомості, економічне і суспільно-політичне життя Покуття. Покажчик подає відомості про газети та журнали і складається з двох частин. Перша частина – огляд українських видань Коломиї за 80 років починаючи з 1865 р., яким датується вихід у світ першої газети «Голос народный», і до 1944 р. Друга частина – 1865–1994 рр. Високу оцінку роботі було дано в рецензіях на покажчик – «Документальне джерело інформації» яка була надрукована у 1997 році на сторінках газети «За вільну Україну» (автор В. Глаголюк) та «В центрі уваги – преса Коломиї» – у часописі «Дзвін» у 1998 році, (автор Ф. Дисак).
У цьому ж році з’явився значний за обсягом анотований каталог «Українські періодичні видання для жінок в Галичині (1853–1939 рр.)» (укладач В. А. Передирій). За структурою книга має три головні частини. Перша – являє власне сам анотований каталог часописів для жінок. Його складають 22 розміщених за хронологією описи періодичних видань. Друга – «Вибрані публікації» є своєрідним ілюстративним рядом, який дає уявлення про характер, зміст і проблематику публікацій у різних часописах. Третя – «Довідник» складається з 110 біографічних довідок авторів публікацій.
Серед тих, хто формував підґрунтя бібліографії періодичних видань на особливу увагу заслуговує український науковець І. З. Павлюк, який створив анотований покажчик «Українські часописи Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя (1917–1939 рр.)» (Львів; Луцьк, 1997). У книзі вперше розглядається українська преса Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя, які у 1921–1939 рр. які перебували у складі Польської Республіки. Автор подає змістові характеристики видань, імена активних творців процесу становлення та розвитку преси, її участі в національно-визвольній боротьбі, культурному, економічному житті України. Покажчик містить 107 назв часописів та допоміжні покажчики: іменний, географічний, алфавітний покажчик друкарень. Видання підготовлено на якісному науково-бібліографічному рівні. Підтвердженням цьому є ряд рецензій в яких було дано високу оцінку праці. Серед них рецензія В. Штинько «Досліджується історія волинської журналістики», яка була надрукована на сторінках газети «Волинь» (1997); В. Вербич «З-під грифу заборонено: [Про книгу «Українські часописи Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя (1917–1939 рр.)»] на сторінках газети «Луцький замок» (1997), Н. Гуменюк «Без «білих плям» у журналістиці» на сторінках газети «Віче» (1997).
Помітним явищем в історії бібліографування періодичних видань Західної України кінця ХХ ст. вважаються матеріали до бібліографії М. Мартинюка «Українські періодичні видання Західної України, країн Центральної та Західної Європи (1914–1939 рр.)» (Львів, 1998). Видання містить 1345 назв української періодики Західної України, країн Центральної та Західної Європи. Це дослідження – результат довгорічних студій відомого українського вченого із США М. Мартинюка, – є своєрідною пам’яткою бібліографічної думки. Автор подає характеристики видань, вказує імена їх творців. Завершують працю примітки, алфавітний покажчик авторів і місць видань.
У хронологічному плані особливе місце серед покажчиків займає фундаментальна праця «Періодика Західної України 20–30-х рр. ХХ ст. : матеріали до бібліографії» (Львів, 1998). Дослідження включає п’ять томів опублікованих за період з 1998 по 2003 рр. Покажчик містить детальні бібліографічні описи періодичних видань Галичини, Волині, Буковини і Закарпаття першої третини XX століття. Періодика саме цього періоду становить одну з найбільш замовчуваних сторінок історії української журналістики. Повний фаховий опис кожного періодичного видання складено за усі роки виходу журналу чи газети і охоплює такі відомості: назву, підзаголовок, періодичність, дату виходу першого номера, редактори, місце видання, роки виходу, видавництво або видавці, назву друкарні та її адресу тощо.
Помітне місце у розвитку бібліографування українських часописів Західної України 1990-х років ХХ століття займає історико-бібліографічне дослідження М. М. Романюка і М. В. Галушко «Українські часописи Північної Буковини (1870–1940 рр.)» (Львів, 1999). У покажчику вперше розглядається преса Північної Буковини як важлива складова історії журналістики другої половини ХІХ ст. – першої половини ХХ ст. Автори аналізують складні процеси становлення і розвитку періодики, осмислюють її вплив на формування національної самосвідомості жителів краю, суспільно-політичне життя буковинців. Видання містить 99 назв періодичних видань і допоміжні покажчики: іменний покажчик редакторів, друкарів та видавців, алфавітний та хронологічний покажчик часописів, алфавітний покажчик друкарень.
Отож, наукові розвідки у галузі бібліографування часописів та підготовлені історико-бібліографічні праці засвідчують, що професійно укладені покажчики періодичних видань Західної України періоду 90-х років ХХ ст. і сьогодні не втрачають свою актуальність, допомагають науковцям осягнути межі українського пресознавства в усьому їхньому різноманітті та багатстві.
UDC 016:050 (477.8) «19»
Antonina Holovashchuk,
ORCID-0000-0002-1683-788X,
Researcher,
Department of scientific and bibliographic information,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: antonina41@ukr. net
BIBLIOGRAPHY OF PERIODICALS OF WESTERN UKRAINE IN THE 90S OF THE 20TH CENTURY
The bibliographic indexes of periodicals of Western Ukraine in the 90s of the 20th century are characterized. Attention is paid to the history of bibliography of periodicals of the specified period, their subject matter, structure, and content are analyzed. The role and place of indexes of periodicals as an important source base of historical and bibliographic research is defined.
Keywords: bibliography, Ukrainian periodicals, Western Ukraine, bibliographic indexes.
Ми в соціальних мережах