ДОКУМЕНТИ ЄВГЕНА ПАТОНА В АРХІВІ БОРИСА ПАТОНА

ЗаявникШаповал Андрій Іванович (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 8. Архіви і наука: потенціал, інновації, професійні компетенції
Назва доповідіДОКУМЕНТИ ЄВГЕНА ПАТОНА В АРХІВІ БОРИСА ПАТОНА
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 930.253:929 (Патон Є. О.)
Шаповал Андрій Іванович,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-1188-5142,
доктор історичних наук, старший науковий співробітник,
завідувач відділу археографії,
Інститут архівознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: shai196@ukr.net

ДОКУМЕНТИ ЄВГЕНА ПАТОНА В АРХІВІ БОРИСА ПАТОНА

Представлено документи видатного українського вченого у галузі зварювальних процесів і мостобудування академіка Є. О. Патона і документи про нього, що виявлено в особовому архівному фонді академіка Б. Є. Патона в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Ключові слова: Є. О. Патон, Б. Є. Патон, особовий архівний фонд, Інститут архівознавства.

В особових архівах поряд із документами фондоутворювачів іноді відкладаються документи членів їх сімей, рідних і близьких, що містять важливі відомості про них. Це стосується й архівів учених – представників наукових династій. Під час наукового опрацювання в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (далі − ІА НБУВ) особового фонду академіка НАН України, президента НАН України у 1962−2020 рр. Б. Є. Патона (ф. № 35) виявлено документи його батька – видатного українського вченого у галузі зварювальних процесів і мостобудування, академіка АН УРСР Євгена Оскаровича Патона (05.03.1870 − 12.08.1953).
У праці ставимо за мету ознайомити наукову громадськість із документами Є. О. Патона і про нього, що відклалися в архіві Б. Є. Патона, й дають змогу розширити знання про життя і діяльність засновника української школи мостобудування, організатора і першого керівника Інституту електрозварювання НАН України, який від 1945 р. носить ім’я свого фундатора. Деякі з документів уперше вводяться до наукового обігу, а оприлюднення їх у 70-ту річницю смерті Є. О. Патона актуально ще й у рамках вшанування пам’яті вченого.
Передусім звернемо увагу на документи Є. О. Патона, що зберігалися в архіві Б. Є. Патона. Із біографічних документів відклалася персональна справа Є. О. Патона як директора Інституту електрозварювання АН УРСР. До справи вченого, яку, ймовірно, було сформовано у 1946 р., вміщено особову карточку, особовий листок з обліку кадрів, автобіографії, підготовлені в післявоєнний період, зокрема й автографи, характеристику, перелік основних наукових праць Є. О. Патона за 1899−1944 рр.
Творчість ученого представлено доповіддю на відкритій Республіканській науково-технічній конференції з питань високоякісних модифікованих чавунів (1949) і його газетними публікаціями. Відклалася стаття Є. О. Патона «Наш досвід співдружності» («Правда України», 12 липня 1952 р.), у якій директор Інституту електрозварювання АН УРСР поділився досвідом створення і роботи комплексних бригад із наукових співробітників, інженерів і новаторів виробництва. 22 червня 1974 р. «Радянська освіта» опублікувала віднайдену доповідь Є. О. Патона «Культура праці вченого» за 1935 р. Автор розкрив методику раціональної організації наукової праці, зазначивши, що продуктивність праці дослідника визначається не за кількістю списаного паперу, а за кількістю позитивних результатів від проведеної роботи. Є. О. Патон наголосив, що істотно підвищує продуктивність праці вченого знання літератури з розроблюваного питання, а ознайомлення з іноземною літературою є обов’язковим, і тому науковий працівник повинен володіти мовами.
Під керівництвом Є. О. Патона було винайдено спосіб автоматичного швидкісного зварювання, який відіграв визначну роль у технічному розвитку. За ініціативи вченого у 1948 р. засновано журнал «Автоматичне зварювання» («Автоматическая сварка»), який виходив за загальною редакцією Є. О. Патона й публікував актуальні праці з питань зварювальної науки і техніки.
В архіві виявлено лист до Є. О. Патона редактора журналу «Автогенна справа» («Автогенное дело») Є. О. Воскресенського, який пропонував регулярно публікувати у виданні цінні праці співробітників Інституту електрозварювання АН УРСР.
В архіві знайдено фотознімки з зображенням Є. О. Патона. Світлини були надіслані Б. Є. Патону особами, які у своєму житті перетиналися з Є. О. Патоном і зберегли про нього добру пам’ять. Випускником Київського політехнічного інституту (нині Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», далі – КПІ) М. Ф. Срібним надіслано фотографію, на якій зображено Є. О. Патона поряд із деканом факультету інженерів шляхів сполучення КПІ П. В. Рабцевичем, професорами і випускниками цього факультету в 1926 р. Низку фотознімків до 100-річчя Є. О. Патона надіслав колишній голова Верховної Ради УРСР М. С. Гречуха, на яких зафіксовано нагородження вченого державними нагородами у 1943 і 1945 рр.
Збереглося проєктне завдання надгробка Є. О. Патона, підготовлене «Київпроєктом» у листопаді 1953 р. Надмогильний пам’ятник вченого, авторами якого стали відомі архітектори А. М. Мілецький і скульптор І. М. Гончар, встановлено на Байковому кладовищі у 1954 р.
В архіві відклалися документи про вшанування Є. О. Патона з нагоди його ювілею 5 березня 1970 р. Урочисті заходи відбувалися як в Україні, так і на світовому рівні. 100-річчя від дня народження видатного вченого в галузі мостобудування і зварювання металів було внесено до календаря ЮНЕСКО «Ювілеї великих людей і подій» на 1969–1970 рр. і схвалено Генеральною конференцією ЮНЕСКО. В архіві знайшлися біографічний нарис Є. О. Патона та інформація про його наукові досягнення, які було складено Комісією Української РСР у справах ЮНЕСКО англійською, французькою та іспанською мовами і надіслано національним комісіям інших країн із запрошенням відзначити ювілей українського вченого, розкриваючи цю подію через пресу і радіо.
Урочисті заходи в Україні висвітлюють документи (запрошення, програми) про збори наукової громадськості у Києві, міжвузівську наукову конференцію під егідою КПІ, симпозіум із наукових проблем зварювання і спеціальної металургії, організований Товариством «Знання» УРСР, концерт українських майстрів мистецтв, присвячений 100-річчю від дня народження академіка Є. О. Патона. Зберігся комплекс документів про нагородження громадсько-політичних, наукових і культурних діячів пам’ятною медаллю Є. О. Патона, серед яких наукова праця «Великий вчений-зварювальник» і списки нагороджених.
Вказані вище документи, які було виявлено на стадії наукового описування архіву Б. Є. Патона, передано до особового фонду Є. О. Патона, що також зберігається в ІА НБУВ (ф. № 1).
Значний комплекс документів про Є. О. Патона, вивчення і популяризацію наукової творчості вченого, вшанування його пам’яті ввійшов і до складу особового фонду Б. Є. Патона, оскільки ці документи стосуються діяльності та листування вченого.
Серед документів – рецензія Б. Є. Патона на працю М. М. Матийка «Є. О. Патон і розвиток електрозварювання» (1953), газетні статті, що були надіслані президенту НАН України його кореспондентами або авторами розвідок, як-от: Л. Брагін «Шов Патона» (1944), А. Новомінський «У спадок прийдешньому» (1970), І. Кацнельсо «Не згасає Патонівська зірка» (2002). Відклався вірш поета О. Новицького «Міст Патона» (1970).
Спогади про Є. О. Патона вміщено у листах академіків В. І. Атрощенка, А. К. Бабка, І. Т. Швеця, вченого Л. В. Колесова, доньки академіка С. О. Лебедєва, історикині Н. С. Лебедєвої, військового інженера-будівника П. М. Проскурніна, випускника КПІ, інженера та педагога В. І. Бадьіна.
В. І. Бадьін залишив спогади про те, як мостовипробувальна станція під керівництвом Є. О. Патона приймала в експлуатацію міст через річку Десну біля Чернігова. Академік запам’ятався В. І. Бадьіну як сильна людина, вольовий і вимогливий організатор.
П. М. Проскурнін описав скромне життя Патонів під час евакуації у воєнні роки, коли в їхній сім’ї й «мерзлій картоплі були раді». Автору листа пригадалося, як довелося шити Є. О. Патону тепле взуття 47 розміру за індивідуальними колодками.
У пам’яті хіміка-аналітика, академіка А. К. Бабка на все життя закарбувалася дискусія з Є. О. Патоном, який цінував у науці можливість впровадження знань на практиці. А. К. Бабко ж обстоював важливість теоретичних досліджень, зауважував, що найкраще, що можуть зробити теоретичні установи Академії, – це модель виробництва, а не виробництво як таке. Зрештою Є. О. Патон погодився з опонентом, але із застереженням: «Добре, нехай хіміки і фізики вивчають закономірності, нехай вони дають лише моделі виробництва. Тільки дивіться, щоб вони не давали моделі науки!»
Із зображувальних документів виділимо фотоальбоми, підготовлені співробітниками КПІ з нагоди відкриття пам’ятника академікам Є. О. Патону й С. О. Лебедєву (2002) і на честь 85-річчя Б. Є. Патона (2003), в яких подано світлини з урочистих заходів, присвячених вшануванню пам’яті Є. О. Патона. Відклалися й окремі фотознімки, на яких Б. Є. Патона зображено поряд із пам’ятником і меморіальною дошкою Є. О. Патону біля будівель КПІ.
Цікаві документи репрезентують у фонді проєкт «Харків науковий. Вчені очима молодих дизайнерів», який було реалізовано під егідою Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна з нагоди 100-річчя НАН України (2018). В архіві відклалися чудові дизайнерські макети марок, серії марок, поштової листівки, поштового конверта, плаката як з окремими, так і зі спільними зображеннями Є. О. Патона і Б. Є. Патона, розроблені студенткою кафедри графічного дизайну К. К. Вознюк під керівництвом відомого графіка, професора В. І. Лесняка.
Отже, в особовому фонді академіка НАН України Б. Є. Патона, який науково описаний в ІА НБУВ, виявлено масив документів, що стосується життя, діяльності та наукової творчості Є. О. Патона, а також різноманітні документи про видатного українського вченого, які дають змогу висвітлити нові грані його життєвого та творчого шляху.

UDC 930.253:929 (Paton Ye. O.)
Andrii Shapoval,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-1188-5142,
Doctor of Historical Sciences, Senior Research Associate,
Head of the Department of Archaeography,
Institute of Archival Studies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: shai196@ukr.net
DOCUMENTS OF EUGENE PATON IN THE ARCHIVE OF BORIS PATON
The documents are presented of the outstanding Ukrainian scientist in the field of welding processes and bridge construction Academician Ye. O. Paton and documents about him discovered in the personal archival fund of Academician B. Ye. Paton at the Institute of Archival Studies of the V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine.
Keywords: Ye. O. Paton, B. Ye. Paton, private fond, Institute of Archival Studies.