Створення Інтернет ресурсу для оптимізації роботи обмінних фондів бібліотек

ЗаявникКозак Богдан Станіславович (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіСтворення Інтернет ресурсу для оптимізації роботи обмінних фондів бібліотек
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

У даній роботі розглядається можливість підвищення ефективності роботи обмінних фондів (ОФ) бібліотек, за рахунок спрощення взаємодії між ОФ за допомогою Інтернет ресурсів.
Для пошуку літератури, що цікавить певну бібліотеку, її співробітникам потрібно здійснити пошук на сторінках ОФ сайтів інших бібліотек, що потребує значних витрат часу. Глобальні пошукові системи (Google, Yahoo!, Yandex та інші) при запиті на конкретну літературу (пошук за автором, назвою, видом документу тощо), як результат пошуку, видадуть багато посилань, серед яких буде важко знайти потрібну інформацію.
Одним із способів покращення взаємодії між ОФ різних бібліотек може бути створення Інтернет ресурсу, де співробітники ОФ різних бібліотек мали би можливість розміщувати інформацію про літературу своїх ОФ. Такий ресурс може значно скоротити час на пошук потрібної інформації співробітниками бібліотек, та надати більш широкі можливості для надання інформації про літературу власних ОФ. Це сприятиме розвитку обмінного процесу між бібліотеками, та може доповнити існуючі технології інформаційної взаємодії бібліотек.
Аналіз сайтів провідних бібліотек України (національних, державних, наукових, технічних бібліотек, та бібліотек провідних вищих навчальних закладів України) показав, що біля половини сайтів бібліотек (~52%, від загальної кількості досліджених сайтів) мають на своїх сторінках інформацію про ОФ бібліотеки. Близько 56% сайтів, на яких надається інформація про ОФ, мають на своїх сторінках списки літератури ОФ. Близько 42% з них мають розділення літератури ОФ за науками (фізика, філософія, лінгвістика тощо), або мають розподіл за більш широкими критеріями (гуманітарні науки, мистецтво, документальні матеріали тощо).
Ресурс, який зможе акумулювати інформацію про ОФ різних бібліотек, має відповідати певним вимогам: простоті у використанні, зручності пошуку потрібної інформації, зручністю розміщення інформації про матеріали ОФ бібліотеки.
Одним із оптимальних варіантів, реалізації даного ресурсу, є сайт на якому співробітники ОФ мають можливості редагувати списки літератури своїх ОФ (наприклад: доповнювати список, вилучати з нього матеріали, корегувати списки, надавати інформацію про умови обміну матеріалів тощо) безпосередньо на сайті власноруч.
Одним із варіантів реалізації такого сайту, що відповідає наведеним вище вимогам, може бути використання для його побудови вікі-технологій. Особливістю вікі-технолгій є можливість користувачам сайту, який побудований за допомогою вікі-технологій вікі-сайту, створювати, редагувати, змінювати його сторінки. Завдяки цьому є можливість підвищити оперативність надання, якість та коректність інформації, яка надається ОФ бібліотек, так як літературу власних ОФ, співробітники бібліотек розміщують власноруч, безпосередньо на сторінках сайту. Також, при використанні даних технологій, спрощується обслуговування даного ресурсу (адміністрування, підтримка, модернізація тощо), та знижується ймовірність помилок, двозначностей, або викривлень інформації ОФ бібліотек. При виявленні помилкових, деструктивних, некоректних та інших небажаних змін змісту сторінок сайту, є можливість повернутися до попередньої версії сторінки.
Робота з сайтом, що побудований з використанням вікі-технологій, не є складною. Для освоєння вікі-технологій не потрібно багато часу. Існує велика кількості інформаційних ресурсів по навчанню та роботі з вікі-технологіями.
Для роботи вікі-сайтів використовується програмне забезпечення, яке має назву вікі-движки. Існує велика кількість вікі-движків, які дозволяють створювати вікі-сайти, що орієнтовані на реалізацію інформаційних ресурсів різного призначення: енциклопедичних, інформаційних, тематичних тощо.
Вікі-движок сайту, на якому розміщується інформація про літературу ОФ різних бібліотек, повинен відповідати наведеним вище вимогам для ресурсу, не потребувати значного часу, що необхідний для вивчення роботи з ним. Даний вікі-движок повинен бути невибагливим до програмного та апаратного забезпечення, яке необхідно для роботи даного сайту. Він повинен бути орієнтований для роботи з текстовими матеріалами, при наявності можливості відображення і інших видів матеріалів (наприклад: ізоматеріалів тощо).
Із найбільш розповсюджених вікі-движків, враховуючи наведенні вище вимоги, можна виділити вікі-движок DokuWiki. Він невибагливий до програмного та апаратного забезпечення, використовує текстові файли для зберігання інформації вікі-сайту, завдяки чому не потребує використання баз даних. Даний вікі-движок орієнтований на роботу з текстовими документами. Для нього існує велика кількість плагінів (plugins), які розширюють його можливості.
Для створення, оформлення, редагування сторінок у вікі-движках використовується вікі-розмітка, за допомогою якої формується інформаційний зміст та зовнішній вигляд сторінок вікі-сайтів. Вивчення вікі-розмітки не потребує значних витрат часу, завдяки її, простоті у порівнянні з іншими видами розміток сторінок сайту (html тощо). Окрім безпосередньо вікі-розмітки у DokuWiki для форматування сторінок є можливість використовувати панель управління та комбінації клавіш (як у текстових редакторах), при використанні яких вікі-розмітка створюється вікі-движком автоматично.
Створення Інтернет-ресурсу, на якому буде представлена інформація про матеріали ОФ різних бібліотек, спростить пошук потрібної інформації співробітниками, що займаються обміном літератури між бібліотеками, та дозволить зменшити час та зусилля для отримання такої інформації. Використання вікі-технологій для створення даного ресурсу, дозволить співробітникам бібліотек оперативно надавати інформацію, про літературу що знаходиться у ОФ, або літературу, яка потрібна бібліотеці. Також, використання вікі-технологій дозволить, більш ефективно проводити зміни та модернізацію сайту, відповідно до потреб співробітників ОФ.