Розширення джерельної бази інформаційно-аналітичного виробництва бібліотек: правовий аспект

ЗаявникКоночкіна Ольга Сергіївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіРозширення джерельної бази інформаційно-аналітичного виробництва бібліотек: правовий аспект
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

У статті йдеться про заходи органів виконавчої влади щодо забезпечення доступу до публічної інформації, аналізується наявна звітна інформація, яка може використовуватися в інформаційно-аналітичній діяльності відповідних служб і структурних підрозділів бібліотек.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» набрав чинності 9 травня 2011 року. Як інформує Урядовий портал, з початку дії Закону по вересень 2012 року до органів виконавчої влади надійшло 46275 запитів на інформацію.
Переважну більшість запитувачів цікавила правова інформація (6691 запит), інформація довідково-енциклопедичного характеру (5772), статистична інформація (5361), інформація про товар, роботу, послугу (4944), інформація про фізичну особу (2852).
Про значну увагу до виконання положень Закону «Про доступ до публічної інформації» з боку Адміністрації Президента України йдеться у публікації «Практика виконання Закону «Про доступ до публічної інформації» довела, що держава може оперативно надавати громадянам інформацію у зручний для них спосіб - Денис Іванеско».
Інтернет-сайт «Прозора бюрократія» (Особливості застосування Закону України «Про доступ до публічної інформації») розпочав свою роботу за підтримки Представництва Ради Європи в рамках програми «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі» та Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
На сайті можна ознайомитися з рейтингом прозорості органів місцевої влади, який проводить Центр в рамках Всеукраїнської моніторингової кампанії «Знати, щоб діяти», що в свою чергу сприяє реалізації Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Контролюють хід виконання положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» й громадські організації Прикарпаття. Так, протягом жовтня-листопада 2012 року експертами Cтаніславської правозахисної групи спільно з Центром громадської адвокатури було проведено моніторинг офіційних веб-сайтів органів внутрішніх справ Прикарпаття з метою перевірити, наскільки на них відображена уся інформація про роботу дільничних інспекторів міліції, яка необхідна громадянам.
Експерти з Інституту політичної освіти та Східноукраїнського центру громадських ініціатив проаналізували доступність громадянам генпланів у 15-ти містах області.
Жодне з них не надало інформацію про генплан у повному обсязі, як це передбачено законодавством.
Про це на прес-конференції повідомив керівник Івано-Франківського обласного відділення Інституту політичної освіти Тарас Случик.
На усіх офіційних сайтах органів виконавчої влади усіх рівнів є рубрика «Доступ до публічної інформації», де повідомляється про заходи щодо забезпечення доступу до публічної інформації, подаються звіти щодо виконання вимог Закону.
Звітує про зроблене Міністерство освіти та науки України, зокрема:
Підсумки роботи із запитами на інформацію у МОНмолодьспорт за I квартал 2013року.
Про організацію виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» в облдержадміністрації за 2012 рік йдеться на сайті Вінницької ОДА.
Як повідомляється на сайті Верховного Суду України, за квітень 2013 року до Верховного Суду України надійшло 11 письмових запитів на інформацію (10 – від громадян України, 1 – від громадської організації).Всі інформаційні запити розглянуті та надано відповіді у встановлені терміни.
Газета «Галичина» вирішила провести власне розслідування, як виконується Закон на території Івано-Франківської області.
Аналіз веб-ресурсів органів влади в області свідчить: у повному обсязі Закон не виконують у жодній адміністративній одиниці.
Про виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» за 3 місяці 2013 року звітує й прокуратура Херсонської області.
Про те, як працює закон про доступ до публічної інформації говорили учасники «круглого столу», організованого Комітетом Верховної Ради з питань свободи слова та інформації й Асоціацією міст України. Комітету пропонується здійснювати регулярний моніторинг стану виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації», а також активно проводити роз’яснювальну роботу щодо забезпечення доступу до суспільно необхідної інформації.
Отже, як свідчить огляд публікацій, розміщених на офіційних сайтах органів виконавчої влади, Закон України «Про доступ до публічної інформації» виконується, але не у повному обсязі. На цьому наголошують представники політичних партій і громадських організацій. Журналісти, у свою чергу, моніторять веб-ресурси на предмет виконання чиновниками положень Закону. Наявність такої інформації дозволяє поповнювати базу даних для подальшого використання співробітниками бібліотек для підготовки аналітичних матеріалів, довідок тощо.