Використання баз даних СІАЗу з метою поповнення фондів бібліотеки
Заявник | Покровська Галина Георгіївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013) |
Захід | не вказано |
Назва доповіді | Використання баз даних СІАЗу з метою поповнення фондів бібліотеки |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Використання баз даних СІАЗу
з метою поповнення фондів бібліотеки.
Покровська Г.– головний бiблiограф НЮБ
(Розглядаються проблеми поповнення фондiв бiблiотек, що ускладнилися в перiод нинiшних ринкових вiдносин, та можливостi часткового вирiшення цих питань за допомогою створення iнформацiйних баз даних Службою iнформацiйно-аналiтичного забезпечення).
Вiдповiдно до Закону України про бiблiотеки, нацiональна бiблiотека України - це провiдна державна культурна, освiтня, науково-iнформацiйна установа, яка володiє потужним фондом вiтчизняних та найважливiших науково значущих зарубiжних документiв i задовольняє найрiзноманiтнiшi потреби суспiльства, сприяє розвитку науки, освiти, культури, здiйснює мiжнародне спiвробiтництво у формуваннi й використаннi свiтових бiблiотечних ресурсiв. Бiблiотечний фонд нацiональної бiблiотеки України є нацiональним культурним надбанням українського народа, невiд’ємною складовою культурної спадщини i перебуває під охороною держави.
В XXI ст. система джерел документозабезпечення фондiв бiблiотек повнiстю змiнилася. Тепер, коли практично не стало державних видавництв, а вiдповiдно й державного планування видання лiтератури, скасувалася централiзована система джерел комплектування фондiв бiблiотек друкованими творами, розпалися практично всi ланки системи документопостачання, у тому числi системи джерел комплектування iнформацiйної бази, що супроводжувала її, як наслiдок вiдбулося зниження якостi й повноти комплектування бiблiотек.
Проблемна ситуацiя, що склалася нинi, вимагає нових пiдходiв до функцiонування рiзних джерел комплектування фондiв. Одним з шляхів розв’язання проблеми може бути використання сучасних інформаційних технологій.
Ринкові відносини, що панують у суспiльствi зараз, зумовлюють товарну сутність інформації та продуктів її обробки, які створюються й реалізуються відповідно до дії одного з основних законів ринку – попиту та пропозиції. Нова соціально-економічна реальність, в яку інтегруються бібліотеки, викликала до життя принципово нові підходи до організації різних аспектів функціонування: розширення інформаційного потенціалу, впровадження техніко-технологічних новацій.
Вiдповiдно до Указу Президента України “ Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні ” розвиток національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет,
забезпечення широкого доступу до цієї мережі громадян та юридичних осіб усіх форм власності в Україні, належне представлення в ній національних інформаційних ресурсів є одним з пріоритетних напрямів державної політики в сфері інформатизації, задоволення конституційних прав громадян на інформацію…
Вдосконалюючи процес інформатизації суспільства, бiблiотеки стають необхідним фактором його розвитку. Бібліотечні установи активно включаються в інформаційну діяльність, прагнуть ефективно забезпечувати необхідним інформаційним ресурсом соціальну структуру суспільства, зміц-
нюючи її інформаційну основу. На сучасному етапі побудови інформаційного суспільства серед тенденцій розвитку бібліотечної галузі виокремлюються ті, які пов'язані із активним використанням електронного середовища та формуванням систем електронних інформаційних ресурсів.
Новi реалiї поставили вимоги появи нових засобiв реалiзацїї основних завдань, що стоять перед бiблiотеками. Вони викликали до життя появу нових сучасних пiдроздiлiв, зокрема служб iнформацiйно-аналiтичної обробки нової електронної iнформацiї. Саме їх дiяльнiсть сприяє ефективному використанню iнформацiйних ресурсiв, активному розкриттю фондiв перед користувачами та збагаченню цих фондів. За їх допомогою поширюється доступ до наявних iнформацiйних ресурсiв для дедалi бiльшоi кiлькостi членiв суспiльства. Саме такi функції покладені на Службу інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади (СІАЗ) Національної бібліотеки України ім.В.І.Вернадського.
СІАЗ здійснює оперативну підготовку матеріалів на базі Інтернет і друкованих ЗМІ за визначеною тематикою, спеціальних аналітичних матеріалів на базі використання систематично й різнобічно поновлюваних фондів монографічної та довідкової літератури, готує довідково-інформаційні, оглядові матеріали .
Сучасний користувач потребує створення галузевого, тематичного, видового iнформування. Заздалегiдь замовлену тематичну iнформацiю регулярно пiдбирають фахiвцi, формуючи добiрки за запитами. В аналiтичних оглядах, що створюються СIАЗ, використовуються десятки джерел. Огляди надають можливість зекономити час фахівців, позбавляють їх необхідності безпосереднього перегляду первинного матеріалу, акцентують увагу на найбільш цікавих документах.
Характерною ознакою сьогодення є збільшення виробництва інформації в електронному вигляді. Цьому сприяє розвиток інформаційних технологій, що базуються на засобах комп'ютерної техніки та телекомунікаційного зв'язку…
Постійне збільшення приросту інформаційних ресурсів дедалі частіше спонукає бібліотечно-інформаційні установи шукати нові моделі, форми і засоби дiяльностi. Саме за рахунок електронної форми представлення інформації стає можливим розширення кола джерел комплектування бiблiотечних фондiв.
Бурхливий розвиток нових інформаційних технологій та індустрії електронних носіїв інформації, суттєві зміни в соціокультурних процесах, які стали характерними для початку XXI століття, визначили нагальну необхідність застосування в бібліотечній практицi сучасних засобів формування, збереження, обробки, використання різноманітної інформації, зокрема формування електронних ресурсів, що включає створення баз інформаційних ресурсів та нових інформаційних продуктів і послуг.
Інтернет істотно розширив спектр інформаційного обслуговування користувачів бібліотек, створивши передумови для якісного перетворення бібліотек на суспільні центри інформаційно-аналітичного виробництва.
Саме за рахунок електронної форми представлення інформації стає можливим розширення кола джерел комплектування бiблiотечних фондiв.
Сучаснi бiблiотеки забезпечують доступ до знань для дедалi бiльшої кiлькостi користувачiв.
Проблема ефективного використання нагромаджених людством знань, iнформацiйних ресурсiв, що зберiгаються на рiзних, в тому числi складних для використання в сиcтемi сучасних комунiкацiй, носiях, вирiшується саме спiвробiтниками СIАЗу за допомогою сучасних технологiй.
Сьогодні робота СІАЗ пов’язана з розширенням застосування електронних інформаційних технологій, підвищенням їх значення до рівня основних при підготовці інформаційно-аналітичної продукції. Для задоволення читацьких запитів СІАЗ забезпечує оперативність інформаційного обслуговування, аналіз великих обсягів нової інформації з дедалі ширшим використанням комп’ютерних технологій .
До найважливіших функцій бібліотек у збільшенні і збереженні культурної спадщини суспільства додаються функції інформаційних центрів, як забезпечення необмеженого й вільного доступу до національних і міжнародних інформаційних ресурсів, у тому числі бібліотечних. В середовищі користувачів сучасних бібліотек зростає попит на аналітичну та інформаційно-аналітичну продукцію бібліотек.
Служба інформаційно-аналітичного забезпечення НБУВ організує власне інформаційне виробництво, виготовлення інформаційно-аналітичних продуктів здійснюється в режимі «інформація – на базі інформації’. Оперативне інформування СІАЗом доповнюється аналітичною обробкою центрального та/або регіонального масиву інформації. Інформаційно-аналітичні служби бібліотек все активніше входять у процес інфотворчої діяльності суспільства. Вони стають досить ефективним і, як свідчить практика, перспективним у своєму розвитку суб’єктом інформаційних обмінів. Співробітники ж відповідних інформаційно-аналітичних структур наукових бібліотек повинні оперативно знайти інформацію, що стосується конкретного питання, оцінити її достовірність й створити новий інформаційний продукт відповідно до вимог замовника. Щоденне реферування статей з джерел, що проглядаються, створення рефератів відповідно до заданої теми поповнює матеріали. Зібрана iнформацiя зберiгається у тематичних базах даних.
Національна програма інформатизації передбачає розв’язання проблемних питань, що виникли в процесі використання інформаційних ресурсів, зменшення розриву між зростаючими потребами в інформації і рівнем її використання, досягнення Україною рівня інформатизації розвинутих країн світу.
У сутужний для державних бюджетних установ час бібліотеки намагаються знайти вихід із скрутного становища й не дозволити погіршити умови обслуговування своїх відвідувачів. Знаходячи нові засоби та форми поповнення власних фондів, працівники бібліотек використовують з цією метою сучасні технології, досягаючи розумного поєднання можливостей традиційної і електронної бібліотеки. Створення тематичних баз даних дають змогу розширити доступ до нової інформації, залучити нових читачів, які активно використовують у своїх дослідженнях нові сучасні технології. Здійснюючи у роботі перехід на новітні інформаційні технології бібліотеки значно розширюють свої можливості в умовах глобалізації суспільства.
Ми в соціальних мережах