Висвітлення інтернет-виданнями Луганщини екологічного стану та вирішення екологічних проблем органами влади та мешканцями регіону

ЗаявникТроїцька Катерина Вікторівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіВисвітлення інтернет-виданнями Луганщини екологічного стану та вирішення екологічних проблем органами влади та мешканцями регіону
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Луганська область – великий промисловий регіон з розвинутими видобувними, виробничими та торговельними інфраструктурами. На базі природних ресурсів створені міцні виробничі потужності у різних галузях. Область вносить вагомий внесок в економічний потенціал України і входить у п’ятірку найбільш потужних промислово-економічних регіонів держави.
Провідна роль в економіці регіону належить промисловості, питома вага якої в обсязі валового суспільного продукту складає три чверті. Базовими промисловими галузями є вугільна, виробництво коксу та продуктів нафтопереробки, хімічна та нафтохімічна, металургія та оброблення металу, машинобудування.
Історично сформована нерівномірність розміщення підприємств різноманітних галузей промисловості на території Луганської області привела до формування неоднакових зон техногенного впливу.
Сучасна екологічна ситуація у великих промислових містах характеризується негативним впливом на мешканців хімічних речовин, серед яких переважають важкі метали. Надмірне надходження та накопичення важких металів в організмі призводить до порушення його функціонального стану
Проблема забруднення атмосферного повітря викидами автотранспорту та впливу його фізичних факторів найбільш гостро проявляється у великих транспортних вузлах – індустріально розвинутих містах області через несприятливу територіально-планувальну структуру міст, внаслідок сформованого у минулі роки оточення промислових підприємств житловими масивами та проходження транзитного транспорту через міста, що значно збільшує їх загазованість.
В одному із основних державних документів регіону «Програма економічного і соціального розвитку Луганської області на 2013 рік», передбачено розділ 11. ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ.
У 2013 році основні зусилля обласної держадміністрації, її структурних підрозділів, виконкомів міських рад міст обласного значення, райдержадміністрацій, територіальних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств та організацій області будуть спрямовані на розв’язання головних проблем розвитку соціальної сфери та економіки.
Для Луганської області, як промислово розвиненого регіону України, характерна складна екологічна ситуація. По забрудненню атмосферного повітря, у тому числі продуктами горіння породних відвалів, за обсягами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря область посідає третє місце після Донецької та Дніпропетровської областей.
Загальна кількість викидів в атмосферу у 2011 році – 553,6 тис. т. Підприємства області входять до переліку 100 об’єктів, які є найбільшими забруднювачами довкілля в Україні, а саме:
- ПАТ «Алчевський металургійний комбінат»;
- ПАТ «Алчевський коксохімічний завод»;
- ЗАТ «Северодонецьке об’єднання «Азот»;
- ДТЕК Луганська ТЕС ТОВ «ДТЕК Східенерго»;
- ПрАТ «ЛІНІК».
Найбільші обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря мають підприємства енергетичної галузі, чорної металургії та вугільної промисловості. У містах та районах, де розташовані підприємства основних галузей промисловості, спостерігаються найвищі обсяги викидів в атмосферне повітря, а саме: м. Луганськ (27,7 %), м. Алчевськ (21,4 %), м. Краснодон (16,7 %).
Більше всього страждають від забруднення повітря мешканці Краснодонського району (1,08 т на 1 особу), м. Алчевськ (1,00 т на 1 особу),
м. Краснодону (0,83 т на 1 особу), м. Луганська (0,31 т на 1 особу).
У 2013 році прогнозується зменшення викидів в атмосферу на 1,9 % до 532,9 тис. т. Досягнення цього показника прогнозується за рахунок впровадження технічних заходів, передбачених екологічними програмами або планами робіт підприємств з питань охорони навколишнього природного середовища з ефектом зменшення кількості та потужності викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та впровадження нового механізму регулювання промислових викидів в атмосферу».

Що ж стосується охорони водних ресурсів, то тут картина виглядає наступним чином:
Найбільшими забруднювачами водних ресурсів в області є:
ВП Луганська теплова електрична станція ДТЕК «Східенерго»,
ЗАТ «Сєвєродонецьке об’єднання «Азот», ПрАТ «Алчевський металургійний комбінат».
Для зниження рівня забруднення водних ресурсів з обласного екологічного фонду у 2012 році виділено коштів на проведення робіт на каналізаційно-очисних спорудах, на заходи з оздоровлення р. Лугань у сумі 32,5 млн. грн.; використано – близько 20 млн. грн., забезпечено будівництво очисних споруд у містах Рубіжне, Антрацит, Гірське, Луганськ, Попасна, Первомайськ, Молодогвардійськ, Суходольськ та інших населених пунктах.
У 2012 році розпочаті роботи з оздоровлення р. Лугань у 38-кілометровій зоні від її гирла до м. Олександрівськ.
У 2013 році прогнозується подальша реалізація проекту з гідрологічного та санітарного оздоровлення р. Лугань та затвердження державної екологічної програми оздоровлення басейну Сіверського Дінця на період до 2017 року з виділенням бюджетного фінансування природоохоронних заходів.
Покращання стану водних ресурсів прогнозується також і за рахунок фінансування заходів з демінералізації шахтних вод, реалізація яких передбачена Програмою «Українське вугілля», затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2002 № 438; заходів з реформування та розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Луганської області».
Не менше проблем у частині поводження з відходами.
«На сьогодні на Луганщині зберігається достатньо висока концентрація промислового, сільськогосподарського виробництв, транспортної інфраструктури в поєднанні з компактністю проживання населення, що створює додаткове антропогенне навантаження на біосферу Луганщини, в тому числі за рахунок негативного впливу місць видалення відходів.
В галузі охорони навколишнього природного середовища реалізовуватиметься 3 регіональні програми із загальним прогнозним обсягом фінансування 65,6 млн грн за рахунок коштів обласного бюджету».
Не стоять осторонь щодо висвітлення та часом і аналізу екологічних проблем Луганщини і регіональні електронні ЗМІ. Серед найактивніших електронних видань (візьмемо для аналізу період, починаючи з 01.01.2013 р. по 01.05.2013 р.), які висвітлюють екологічну ситуацію на Луганщині, є наступні: "Восточный Вариант", «EastKorr - Восточный корреспондент», «CXID-INFO», «City News», «ОстроВ», «МГ media», «Мой город», «Ирта-fax».
Саме в них найчастіше піднімаються питання екології, охорони довкілля та водних ресурсів, проблеми чистоти у містах Луганської області, а також розповідається і про активну допомогу жителів регіону щодо вирішення екологічних проблем.
І судячи з переглянутих матеріалів можна зробити висновок, що проблем існує дуже багато, та, на жаль, вони не всі своєчасно вирішуються. Але електронні ЗМІ Луганщини, як вартові, стоять завжди на сторожі цього питання. Інформують різносторонньо, широко, неприховано і, часом критично. Отже, про екологічні проблеми Луганської області та шляхи їх вирішення ми проінформовані і, сподіваюсь, будемо отримувати інформацію і надалі.