Бібліотеки Михайлівської церковно-учительської школи та архієрейського хору при Київському Михайлівському Золотоверхому монастирі: історико-книгознавча та джерелознавча характеристика видань.

ЗаявникШекера Ірина Степанівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідІсторико-культурні фонди бібліотек: науковий опис і презентація цифрового ресурсу
Назва доповідіБібліотеки Михайлівської церковно-учительської школи та архієрейського хору при Київському Михайлівському Золотоверхому монастирі: історико-книгознавча та джерелознавча характеристика видань.
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Одним з першочергових завдань бібліотеки є розкриття власних фондів, їх всебічне дослідження та створення електронних баз даних, що дає можливість широкому колу читачів ознайомитися з документами різних колекцій та книжкових зібрань через електронну мережу. У цьому напрямку діяльності, фонди відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій не є виключенням. Впродовж останніх років велика увага приділяється вивченню монастирських бібліотек, зокрема, бібліотеки Київського Михайлівського Золотоверхого монастиря. Це книжкове зібрання на сьогодні є частково розпорошеним, що при його комплексному дослідженні спричиняє певні складнощі. У відділі колекцій зберігається лише частина фонду з цієї книгозбірні. При її опрацюванні на сучасному етапі було встановлено, що складовою колекції є не лише книги основної монастирської бібліотеки а й інших книгозбірень, а саме просвітницьких закладів, які діяли при монастирі: Михайлівської церковно-учительської школи та архієрейського хору. Саме вони і стали об’єктом дослідження автора.
При візуальному перегляді фонду колекції виявлено лише незначну кількість видань з ознаками приналежності до вище вказаних книгозбірень. Основними ознаками відбору стали маргіналії та шифри на книгах цих бібліотек.
Таким чином, у доповіді надано інформацію про заснування та функціонування двох навчальних закладів при монастирі, виявлено та проаналізовано книги з бібліотек учительської школи та архієрейського хору. Зважаючи на незначну кількість видань, надано їх докладний список.
Книги вище зазначених бібліотек, що збереглись у фондах ВБЗІК, вартують того щоб їх було внесено до Інтернет ресурсу. Тим більш, що на сьогодні подібні документи є свідченням існування двох автономних бібліотек в межах Михайлівського монастиря.