Документальний фонд академічного видавництва «Наукова думка»: історико-культурний та джерелознавчий аспект

ЗаявникБерезовська Ольга Василівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідІсторико-культурні фонди бібліотек: науковий опис і презентація цифрового ресурсу
Назва доповідіДокументальний фонд академічного видавництва «Наукова думка»: історико-культурний та джерелознавчий аспект
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Розглядаючи документальний фонд певної установи, не можна не торкнутися історії установи, про яку дають уявлення її документи.
Понад 90 років в Україні одним з лідерів з продукування наукової літератури є академічне видавництво «Наукова думка», котре за час своєї діяльності акумулювало в собі найкращі традиції книговидавничої справи. Видавництво у складі Редакційно-видавничої комісії ВУАН під керівництвом видатного вченого-філолога, академіка А.Ю. Кримського було створено у 1922 р., а в 1927 р. виокремилося в окрему організацію  Видавництво АН УРСР.
Ґрунтовні праці провідних українських вчених вперше вийшли саме в цьому видавництві: економістів М.В. Птухи, К.Г. Воблого, філологів А.Ю. Кримського, О.О. Шахматова, математиків Д.О. Граве, М.П. Кравчука, мікробіолога Д.К. Заболотного, ботаніка М.Г. Холодного. На початку тридцятих років друкувались праці Є.О. Патона та його учнів, які заклали теоретичні основи електрозварювання. Помітним здобутком видавництва стала публікація творів всесвітньовідомих учених, які або жили й працювали в Україні, або діяльність яких була тісно пов’язана з розвитком української науки: М.В. Остроградського, В.І. Вернадського, О.О. Богомольця, М.Д. Стражеска, В.П. Філатова. Тоді співробітники отримали перший досвід у підготовці академічних видань, який згодом удосконалювали.
З 1 січня 1964 р. Видавництво АН УРСР реорганізується у видавництво «Наукова думка» з подвійним підпорядкуванням  АН УРСР та Комітету по пресі при РМ УРСР.
За інформацією Книжкової палати України, значного розквіту видавництво досягло 1988 р.: воно випустило тисячу назв наукових видань загальним обсягом 14,5 тис. обліково-видавничих аркушів і тиражем понад 5 млн примірників. За обсягами видань воно посідало третє місце у світі серед видавництв, що спеціалізувались на випуску наукової літератури, поступаючись тільки «Пергамон-прес» (США) та «Науці» (Москва).
Згідно з розпорядженням Президії АН УРСР від 13.01.2006 р. № 13 «Про зміну найменування Державного видавництва «Наукова думка» та затвердження нової редакції статуту» видавництво перейменовано у Державне підприємство «Науково-виробниче підприємство Видавництво «Наукова думка» НАН України».
Основні напрями діяльності: видавнича справа; випуск наукових монографій українських вчених, видання творів історико-культурної спадщини українського народу; розробка наукових основ лексикографічного опрацювання термінологічної літератури тощо.
Нині видавництво втілює в життя три видавничі проекти. Найголовніший напрям її діяльності — випуск фундаментальних та узагальнюючих наукових монографій українських вчених – репрезентує проект «Наукова книга», започаткований НАН України 2001 р. В академічному проекті «Наукові переклади», який діє з 2006 р., видаються оригінальні дослідження закордонних науковців. Видання творів історико-культурної спадщини українського народу становить ще один напрям діяльності видавництва.
Архівний фонд видавництва «Наукова думка» налічує 2709 справ за 1944–1994 рр. Всі вони відображені в трьох описах: описі №1 науково-організаційної та управлінської документації, описі № 3–ос – документації з особового складу та в описі № 3–зв – особових справ звільнених працівників.
Науково-організаційна документація представлена наказами директора видавництва з основної діяльності (19441958, 19641994 рр.), листуванням з Президією АН України про організацію видань наукових праць Академії (19871994 рр.), промфінпланами (19481951, 1954, 1957, 1959, 19641991 рр.), звітами про діяльність видавництва (19441994 рр.), штатними розписами (1950–1994 рр.), кошторисами витрат (19481960, 1962, 1970, 1972, 19761978 рр.). Накази директора видавництва з основної діяльності дають дослідникам уявлення про характер та основні напрями роботи видавництва. Справи з листуванням характеризують діяльність видавництва в справі підготовки до видання наукової літератури, висвітлюють аспекти співпраці з авторами наукових праць, взаємодії з Держкомтелерадіо України, Науково-видавничою радою НАН України, установами та організаціями з питань видавничої справи тощо. Промфінплани, що є розгорнутою формою поточного планування діяльності видавництва, торкаються всіх аспектів діяльності установи. У річному плані віддзеркалені взаємозалежні функціональні питання: виробництво і реалізація продукції; матеріально-технічне забезпечення; людські ресурси та оплата праці, собівартість, фінанси; соціальний розвиток; охорона праці, техніка безпеки тощо. Річні звіти про діяльність видавництва висвітлюють основні напрями діяльності установи, міжнародні зв’язки, характеризують кадровий склад, фінансове забезпечення тощо. Штатні розписи (зі змінами а доповненнями протягом року) відображають штат видавництва, а кошториси витрат – план фінансування установи.
Документація з особового складу включає накази директора з особового складу (1944–1994 рр.), особові справи звільнених працівників (1944–1994 рр.), особові картки сумісників (19691994 рр.), особові рахунки по зарплаті (1950–1994 рр.). Документи сформовані за основними правилами, слугують для історії видавництва в особах та надання довідок соціально-правового характеру.
Наразі в установі завершується експертиза цінності та науково-технічне впорядкування документації видавництва за 1995–2010 рр., внаслідок якого на розгляд Експертно-перевірної комісії НАН України буде представлено описи на науково-організаційну та управлінську документацію та документацію з особового складу. До архівного фонду видавництва, поряд з раніше впорядкованою документацією, відібрана й деяка документація, не відображена у попередніх роках, що характеризує нові напрями діяльності установи: статут установи, постанови і розпорядження Президії НАН України стосовно діяльності видавництва, протоколи засідань ученої ради, тематичні річні плани, звіти про випуск продукції видавництва, документи з діяльності профспілкового комітету (колективні угоди, протоколи засідань профкому, спільні рішення адміністрації та профкому видавництва) тощо.
Таким чином, документальний фонд видавництва слугує неоціненною джерельною базою дослідникам історії видавничої справи України.