Архівний фонд члена-кореспондента АН УРСР В.М. Грезе як історико-культурне джерело розвитку гідробіологічної науки

ЗаявникШипко Людмила Василівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідІсторико-культурні фонди бібліотек: науковий опис і презентація цифрового ресурсу
Назва доповідіАрхівний фонд члена-кореспондента АН УРСР В.М. Грезе як історико-культурне джерело розвитку гідробіологічної науки
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Архівний фонд члена-кореспондента АН УРСР В.М. Грезе
як історико-культурне джерело розвитку гідробіологічної науки

Одним із основних історико-культурних джерел виступає архівний фонд члена-кореспондента АН УРСР Володимира Миколайовича Грезе (1915–1988), що акумулює у собі науковий досвід, передові ідеї та творчий спадок. Ім’я В.М. Грезе широко відоме науковцям України та зарубіжних країн як відомого гідробіолога, головним напрямком досліджень якого було вивчення проблем біології прісних та морських водойм – біологічної продуктивності, структури біоценозів, трофічних ланцюгів. Також вчений розробив методи визначення продукційності водних безхребетних, які мають велике значення для оцінки біологічної продуктивності і раціонального використання біологічних ресурсів материкових і морських водойм.
В.М. Грезе народився 9 грудня 1915 р. в м. Москва. Вищу освіту здобув на робітничому (1931–1933) та біологічному факультетах (1933–1939) Харківського державного університету ім. О.М. Горького (нині – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна). Молодший (1939–1944) і старший науковий співробітник (1945–1949) та завідувач лабораторії гідробіології (1949–1957) Сибірського відділення Всесоюзного науково-дослідного інституту озерного та річкового рибного господарства (далі – ВНІОРГ; м. Красноярськ, РРФСР). Старший науковий співробітник та завідувач лабораторії гідробіології (1957–1959) Центрального інституту ВНІОРГ в м. Ленінград. Старший науковий співробітник (1959–1963) та завідувач відділу планктону (1963–1966 та 1977–1987), заступник директора з наукової роботи (1966–1968), директор (1968–1977) та радник при дирекції (1987–1988) Севастопольської біологічній станції АН СРСР (з 1963 р. – Інститут біології південних морів ім. О.О. Ковалевського НАН України). Член-кореспондент АН УРСР (1967), член Консультативного комітету ЮНЕСКО при Індоокеанському біологічному центрі (1967–1969), керівник басейнової секції південних морів та Індійського океану Наукової ради з проблем Світового океану при Державному комітеті з питань науки та технологій Ради Міністрів СРСР (1968–1977), голова Севастопольського відділення Всесоюзного географічного товариства (1968–1978), віце-президент (1976–1981), член Центральної ради та почесний член Всесоюзного гідробіологічного товариства (1985). Автор 178 наукових праць, у тому числі 4 монографій та 3 винаходів. Помер вчений 26 січня 1988 р. і похований у м. Севастополь.
Особовий архівний фонд члена-кореспондента АН УРСР В.М. Грезе, що перебуває на зберіганні в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського та нараховує 1166 документів за 1939–1988 рр., виступає важливим джерелом при дослідженні питань, що стосуються життя, діяльності та його наукового доробку, а також внеску у розвиток гідробіологічної науки.
Цінність і науковий інтерес архівного фонду В.М. Грезе складають його неопубліковані праці. Зокрема, це стаття вченого «Озеро Таймыр» (1958) та його публікація у співавторстві з В.С. Теном «Определение продукции в популяциях копепод графическим методом» (1964), а також автографи та машинописи статей, доповідей і тез до доповідей, хронологічні межі яких охоплюють період 1958–1985 рр. Серед документів з діяльності, які допомагають у справі вивчення внеску В.М. Грезе у розвиток гідробіологічної науки, у фонді представлено звіти про виконання під керівництвом В.М. Грезе науково-дослідних тем ІнБПМ «Темпы воспроизводства кормовой базы планктоноядных рыб Черного моря» за 1966 р. та «Продуктивность биологических систем в южных морях. Часть VI. Структура биологических сообществ в разных зонах южных морей» за 1970 р., а також у фонді містяться документи про підготовку та участь В.М. Грезе в рейсах науково-дослідного судна АН СРСР «Михайло Ломоносов» за період з 24 грудня 1962 р. по 1 червня 1964 рр. Метою наукової експедиції 13 рейсу було визначено проведення комплексних іхтіологічних та гідробіологічних досліджень в районах західно-африканського шельфу, де впадає в океан низка великих рік (Нігер, Конго та ін.), а також в зонах конвергенції Атлантичних вод різного походження (Канарська течія, Гвінейська затока, Бенгальська течія та ін.), які виступають найбільш продуктивними районами тропічної зони Атлантичного океану. Зокрема робота В.М. Грезе передбачала проведення досліджень зоопланктону тропічних вод та представлена у фонді такими документами, як обґрунтування, програми, схема маршруту, план-завдання, листування, акти, описи обладнання, переклад радіограми, дослідні дані, пояснювальна записка, щоденникові записи, нотатки та ін. Продовженням науково-дослідних робіт в західній частині тропічної Атлантики є підготовлена В.М. Грезе програма робіт очолюваного вченим біологічного загону 15 рейсу науково-дослідного судна АН СРСР «Михайло Ломоносов». Важливе місце у фонді займають також документи щодо участі В.М. Грезе у роботі наступного 16 рейсу, що передбачав проведення досліджень з проблеми вивчення первинної продукції мікрофлори і мікробіологічних процесів кругообігу сірки в акваторії Чорного моря.
Презентація інформації науково-довідкового характеру про В.М. Грезе та документи особового фонду у вигляді електронного ресурсу на сайті Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського НАН України, слугує цінною інформацією для сучасних науковців у вивченні проблем в галузі гідробіології. У справі збереження документальних матеріалів архівного фонду В.М. Грезе, як важливої частини наукової спадщини суспільства, та використання його досвіду, перспективним виступає застосування на практиці одного із актуальних, в умовах розвитку інформаційного середовища, способів передачі цінностей національних фондів, а саме підготовка електронної виставки на сайті НБУВ з нагоди святкування річниці від дня народження вченого, а з часом забезпечення користувачам вільного доступу до фонду в електронному середовищі.