ВИКОРИСТАННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ ВЕБ-САЙТУ YOUTUBE БІБЛІОТЕКАМИ
Заявник | Самсонов Михайло Михайлович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013) |
Захід | Розвиток інформаційно-аналітичної діяльності в умовах цифрового середовища |
Назва доповіді | ВИКОРИСТАННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ ВЕБ-САЙТУ YOUTUBE БІБЛІОТЕКАМИ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
На сьогодні в мережі Інтернет одним із найбільш популярних і, водночас, специфічних ресурсів є YouTube – сервіс, який завдяки простоті і зручності запропонованих користувачам технологій використання став найпопулярнішим місцем для розміщення відеофайлів і третьою у світі інтернет-платформою за кількістю відвідувачів.
Кампанія зі створення YouTube була розпочата в лютому 2005 р. трьома колишніми працівниками PayPal (сервіс електронних платежів) в Сан-Бруно, Каліфорнія. Вони використовували технологію Flash Video (flv), що дозволяє отримати відносно якісний запис при невеликому обсязі переданих даних.
У листопаді 2006 р. була завершена купівля YouTube компанією Google за 1,65 млрд дол. У січні 2012 р. щоденна кількість переглядів відео на YouTube сягнула 4 млрд. Ресурс представляє як професійні, офіційні фільми й кліпи, так і аматорські відеозаписи, враховуючи відеоблоги .
На сайті YouTube користувачі можуть завантажувати відео в декількох поширених форматах, в тому числі .mpeg і .avi. YouTube автоматично конвертує їх у Flash Video (.mp4) з використанням кодека H.264, і робить їх доступними для перегляду в онлайн. При цьому відео з YouTube може бути завантажене і на інших сайтах. В цьому випадку кожне відео супроводжується готовою HTML-розміткою для вставки відео на інші веб-сторінки.
Згідно зі статистикою, на лютий 2012 р. за хвилину на Youtube завантажується 60 год. відео, а в день – 86 400 год.
Використання опції «Подобається» під вікном програвача дає змогу користувачеві повідомити про цікаве, на його погляд, відео іншим. Крім цього сервіс YouTube передбачає можливість коментувати побачене відео. YouTube дає можливість підписатись на канал користувача, який його додав. Розміщені в YouTube відео можна редагувати – користувач може з'єднувати свої кліпи, обрізати їх, додавати музику за допомогою інструменту «Звукозаміна», а також створювати переходи між кліпами.
Здійснений огляд можливостей YouTube дає підстави для висновку стосовно перспективності його використання сучасними бібліотечними структурами. За інформацією сайту, станом на березень 2013 р. останньою з бібліотек на веб-сайті YouTube була зареєстрована Центральна Кобринська Бібліотека (04.03.2013). Вона встигла завантажити 3 відеоролики, які зібрали 34 перегляди. На відео були представлені підсумки роботи бібліотеки за 2012 р. (в тому числі фотозвіти), а також перелік послуг. На кожному ролику в описі бібліотека вдало рекламує свій сайт.
В пошуковій системі YouTube по запиту «бібліотека» з фільтром «канал», можна знайти 21 200 бібліотек, які активно використовують усі сучасні, зручні і, щонайважливіше, безкоштовні можливості сайту.
Розглянемо найцікавіші та найпопулярніші бібліотечні канали ресурсу.
За рейтингом, перше місце посідає канал Пензинської Обласної Бібліотеки ім. Лермонтова. Канал зареєстрований у вересні 2012 р., встиг завантажити 32 відеоролики і набрати 1842 перегляди. Серед його найпопулярніших відео – ролики, присвячені проведенню 7 лютого VIII книжкового фестиваля «Відкритий світ бібліотек», який проходив в рамках підготовки до святкування 350-річчя Пензи; ролик святу читання за участю дитячого журналу «Мурзилка».
На другому місці за рейтингом – канал під назвою «ВедаМост. Бібліотека знань». Канал зареєстрований в лютому 2012 р. і встиг завантажити 117 відеороликів, які набрали 2 662 282 перегляди. В його плейлистах добре структурований інформаційний масив з гострих суспільних проблем.
Наступний за рейтингом канал YouTube – «Ангели Чтения» Бібліотеки ім. А. М. Горького, яка є найбільшою філією Муніципального об’єднання бібліотек м. Єкатеринбурга. Канал зареєстрований у вересні 2010 р., встиг завантажити 40 відеороликів і набрати 32 606 переглядів.
Більшість його відео починається зі слів «Прочитай ЦЕ:». Найпопулярніші відео: «Читай ЦЕ: Борис Рудий. Виправдання життя»; «102 способи використання книги».
Досить популярним є канал Хасавюртовської бібліотеки. Канал зареєстрований у жовтні 2010 р., встиг завантажити 113 відеороликів і набрати 27 448 переглядів.
В останніх відеороликах діти читають вірші Р. Газматова.Також на сайт викладені відеоролики хореографічних постанов та пісень.
Методичний центр усіх московських бібліотек Центральна Наукова Бібліотека ім. Нєкрасова регулярно завантажує відео зустрічей, лекцій, прес-конференцій, презентацій книжок, та багато ін. Зареєстрованій він у травні 2012 р., встиг завантажити 76 відеороликів і набрати 927 переглядів.
Першим гідним представником бібліотечного сегменту України на YouTube став канал «Луганська Бібліотека» – офіційний відеоканал Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. А. М. Горького. Канал зареєстрований в квітні 2010 р., встиг завантажити 63 відеоролики і набрати 10016 переглядів.
Найцікавіші відеоролики каналу за версією користувачів YouTube:
«Відкриття куточка поетеси і композитора Т. Снєжиної; «Дресс-код офісного працівника»; «Бібліоміст» на Луганщині (Відкриття інтернет-центру в бібліотеці м. Кремінна Луганської обл.); Програма «Бібліоміст» в Алчевску
В десятці каналів по рейтингу опинилась «Обласна Дитяча Бібліотека» Донецької обласної бібліотеки для дітей ім. С. М. Кірова. Канал зареєстрований у травні 2011 р., встиг завантажити 35 відеороликів.
Бібліотека у відеороликах показує: як проводить заняття з дітьми, чим займається бібліотека; організацію зустрічі зі стоматологом, співробітником МЧС; повчальні мультфільми; святкування новорічних свят, Масниці, Дня Валентина.
На YouTube представлений неофіційний канал Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ), який називається «Бібліотека має таланти». Канал зареєстрований у листопаді 2009 р., встиг завантажити 52 відеоролики і набрав 14 066 перегляди.
Тут зібрані відео театральних постанов, читання віршів та виконання пісень співробітниками НБУВ. Останній відеоролик «Пригоди славного лицаря Ірбіса» завантажений у квітні 2011 р.
Найпопулярнішу рекламу бібліотеки зняла Кисловська Бібліотека, яка має гасло: «Місце, де Вам завжди раді» (ролик набрав 8301 перегляд).
YouTube надає можливість бібліотекам розповісти про новації в своїй сфері. Телеканал Euronews зняв цікаве відео «Euronews hi-tech: Британська бібліотека...», яке повідомляє про процес оцифровки матеріалів цією книгозбірнею і популяризацією фондів Бібліотеки.
Враховуючи наведенні факти, вітчизняним бібліотекам доцільно активізувати свою присутність на веб-сайті YouTube, налагодити плідний діалог із користувачем Інтернет, створювати свої офіційні канали, знімати більше відеозаписів важливих подій бібліотеки, рекламувати свою діяльність, нові надходження. Використання можливості веб-сайту YouTube в повному обсязі дасть бібліотекам змогу розміщувати відеозаписи на сайті бібліотеки, а також завантажувати цікаві та пізнавальні відеоролики для потенційних користувачів послуг бібліотеки, обмінюватись досвідом у просуванні можливостей в електронному середовищі з іншими бібліотеками і, таким чином, розвиватись, відповідно до сучасних вимог, залишаючись затребуваними суспільними центрами корисної інформації та послуг.
Ми в соціальних мережах