ПОНЯТТЯ КОЛЕКТИВНОГО АВТОРА ТА ОСОБЛИВОСТІ ВІДОБРАЖЕННЯ В АВТОРИТЕТНОМУ ФАЙЛІ НАЙМЕНУВАНЬ ОРГАНІЗАЦІЙ

ЗаявникДорош Марина Вікторівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Розвиток бібліотечно-інформаційного потенціалу в умовах цифровізації» (2020)
ЗахідСекція 2. Цифрові проекти наукових бібліотек
Назва доповідіПОНЯТТЯ КОЛЕКТИВНОГО АВТОРА ТА ОСОБЛИВОСТІ ВІДОБРАЖЕННЯ В АВТОРИТЕТНОМУ ФАЙЛІ НАЙМЕНУВАНЬ ОРГАНІЗАЦІЙ
Інформація про співдоповідачівІсаєва Ольга Володимирівна, Власова Тетяна Юріївна
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 021:025.3:004.63
Ісаєва Ольга Володимирівна,
ORCID 0000-0002-8936-6361,
науковий співробітник,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: isaeva@nbuv.gov.ua

Дорош Марина Вікторівна,
ORCID 0000-0002-1093-3926,0-0003
молодший науковий співробітник,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна-3237-8019
e-mail: dorosh@nbuv.gov.ua

Власова Тетяна Юріївна,
ORCID 0000-0003-3237-8019,
молодший науковий співробітник,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: vlasova@nbuv.gov.ua

ПОНЯТТЯ КОЛЕКТИВНОГО АВТОРА ТА ОСОБЛИВОСТІ ВІДОБРАЖЕННЯ В АВТОРИТЕТНОМУ ФАЙЛІ НАЙМЕНУВАНЬ ОРГАНІЗАЦІЙ

Розглянуто бібліографічний аспект поняття колективного автора та особливості відображення відповідних уніфікованих точок доступу в авторитетних записах з підтримкою їх актуальності. Зазначено мету створення авторитетного файлу найменувань організацій (АФ «КА») для забезпечення якості опрацювання документів, виданих науковими установами та організаціями, з можливістю ефективного пошуку в електронному каталозі НБУВ та інших національних та міжнародних інформаційних масивах.

Ключові слова: колективний автор, авторитетні файли, міжнародні ідентифікатори.

Роботою по створенню і підтримці авторитетного файлу найменувань організацій (АФ «КА») в НБУВ займається «Група формування національних баз даних авторитетних записів». Авторитетний файл «КА»  сукупність авторитетних записів, в яких подана вся необхідна інформація про найменування організації, які несуть інтелектуальну відповідальність за створення твору і підготовку його до публікації.
Найменування організації  узагальнюючий термін для найменувань державних, наукових і навчальних закладів, громадських об’єднань, підприємств тощо та тимчасових організацій: конференцій, виставок, експедицій та ін.
НБУВ є національною науковою установою і контент авторитетного файлу колективного автора АФ «КА» складається з найменувань постійно діючих наукових установ і організацій. Це інститути НАН України, установи і організації галузевих академій наук України (медичної, сільськогосподарської, педагогічної), вищі навчальні заклади України, органи виконавчої влади (Кабінет Міністрів, галузеві міністерства).
Формування й ведення АФ «КА» забезпечує уніфікацію назв колективів і організацій шляхом створення єдиної системи посилань з відповідними поясненями щодо хронології створення та перейменувань. Сформульована уніфікована назва в АЗ слугує точками доступу в бібліографічному записі, що пояснює однакові правила формулювання найменування організації, як в каталогізаційному записі, так і в авторитетному.
Метою створення АФ «КА» є забезпечення якості опрацювання документів, виданих установами та організаціями, з можливістю ефективного пошуку в електронному каталозі та інших інформаційних масивах.
Організації, на які створюють авторитетні записи, умовно поділяють на постійно діючі і тимчасові.
Заголовок, що містить найменування організації, за структурою може бути простим або складним. Простий заголовок складається з однієї ланки. Він містить найменування організації без структурних підрозділів або без найменування очолюючої організації. Складний заголовок може складатися з двох і більше ланок. Він містить найменування організації разом із структурним підрозділом або складається з найменування очолюючої і підпорядкованої організації.
Залежно від способу наведення відомостей найменування організацій точки доступу можуть бути занесені в прямій або інверсованій формі.
Таким чином, правила формулювання найменувань організацій в каталогізаційній сфері, регламентовані бібліографічними стандартами, стосуються правил занесення інформації в авторитетний запис.
Наразі АФ «КА» НБУВ містить близько 4 тисячі записів. Технологічних процес по створенню і редагуванню АФ «КА» включає декілька різновидів підпроцесів, пов’язаних з взаємодією з іншими базами даних.
Одним із різновидів авторитетної роботи (АР) є взаємодія та інформаційне наповнення двох баз даних: АФ «КА» та БД «Науковці України», як інформаційної складової порталу «Наука України», де основними пошуковими інструментами є авторитетні файли наукових установ та науковців. Вони включають такі традиційні елементи авторитетних файлів як взаємопов’язана система різночитань імен осіб і назв установ, котрі слугують для взаємозв’язку авторитетного і бібліографічного файлів, електронного каталогу (ЕК) НБУВ і ЕК бібліотек, які зареєструвалися на порталі і які акумулюють наукові інформаційні ресурси своїх установ. При створенні довідкової частини пошукового профілю науковця, було виявлено, що не усі форми найменування організації присутні у АФ «КА». Після процесу звірки АФ «КА» доповнюється недостатньою інформацією в якості варіантного найменування. При відсутності найменування організації в АФ створюється новий запис з усіма інформаційними атрибутами.
Другим різновидом АР є взаємодія АФ «КА» з БД « Наукові установи», що дає можливість реалізувати зв’язок між усіма формами найменування організації, занесених до авторитетних записів та пов’язати АФ «КА» з довідково-пошуковою базою «Наукові установи».
Інформаційний взаємозв’язок АФ «КА» з БД « Наукові установи» та БД «Науковці України», встановлені зв’язки між іменами науковців і найменуваннями «установ» з усіма можливими формами найменувань у різні періоди часу, в яких вчені працювали чи працюють, дають унікальну можливість:
• реалізації авторитетної роботи в різних проектах, окрім традиційного пошукового сервісу для електронного каталогу;
• встановлення наукових контактів і реалізації нових сумісних наукових проектів;
• збільшення затребуваності наукових видань і публікацій, забезпечивши їх популяризацію в семантичному вебi;
• створення корпоративної бібліотечної наукової мережі у веб-середовищі.
Авторитетний файл «Колективий автор» постійно редагується з метою підтримки актуальності уніфікованого заголовку колективу.
До вже існуючих записів додаються варіантні або нові записи в таких випадках:
•якщо найменування організації зазнало зміну у зв'язку зі зміною статусу (втрата самостійності, передача в інше відомство), функції, об'єму діяльності. Наприклад: інститут реорганізується в академію, академія в університет (Київський державний інститут удосконалення лікарів "див. також" Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, Львівська державна фінансова академія «див також» Львівський національний університет імені Івана Франка. Факультет управління фінансами та бізнесу);
•якщо змінилося найменування країни, міста, краю тощо, що входить в найменування організації в якості географічного прикметника або індентифікуючої ознаки (виконання Закону України №317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»). Наприклад: Інститут технічної механіки (Дніпро) «див. також» Інститут технічної механіки (Дніпропетровськ), Дніпровський державний технічний університет (Кам’янське) «див. також» Дніпродзержинський державний технічний університет, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара (Дніпро) «див. також» Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка (Кропивницький) «див. також» Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка. Записи зв'язуються між собою;
•якщо в складному заголовку змінилося найменування підпорядкованої організації в другій ланці, а саме: відділення, філії, факультети тощо. Наприклад: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Факультет журналістики «див» Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут журналістики;
•якщо в складному заголовку підпорядкована організація, приведена в другій ланці, змінила свій статус, тобто, була реорганізована в самостійну організацію (або навпаки), то в цих випадках створюється АЗ, що містить нове найменування структурного підрозділу. Записи між собою зв'язуються Наприклад: Інститут біології південних морів імені О. О. Ковалевського. Одеський філіал «див. також» Інститут морської біології (Одеса);
• якщо найменування організації зазнало змін у зв'язку з укрупненням шляхом злиття з іншими організаціями створюється АЗ, що містить найменування організації, з обов'язковим зв'язком з АЗ, що містять найменування організації, з якими сталося злиття;
• якщо найменування організації зазнало зміну у зв’зку з розділенням на декілька організацій, створюються стільки АЗ, скільки нових організацій з'явилося. Усі записи мають бути пов'язані між собою кодом установи.
Третім різновидом АР є перевірка актуальності АФ, яка здійснюється на етапі опрацювання нових надходжень документів. За відсутності даної форми в АЗ створюється варіантний заголовок або новий запис. За наявності на виданні найменування колективу іншою мовою, створюється окремий АЗ з уніфікованим заголовком іншою мовою.
Четвертим різновидом АР є розширення набору традиційних «авторитетних полів» АЗ «КА» міжнародними ідентифікаторами: ISNI, VIAF, WorldCat, Wikidata, які прив’язують АФ НБУВ до міжнародного веб середовища і передбачають можливість подальшого поповнення цих пошукових систем даними національних АФ, що ще повніше презентує Україну в міжнародному середовищі.
Перспективним напрямом для включення даних авторитетних файлів до світових цифрових наукових комунікацій буде доповнення записів АФ «КА» міжнародними науковими ідентифікаторами для наукових установ - GRID, ROR.

Список використаної літератури
1. Ісаєва О. В., Дорош М. В., Власова Т. Ю. Інтелектуальний пошуковий інструментарій знаннєвих ресурсів у порталі "Наука України". Бібліотечний вісник. 2019. №2. С. 10−15.
2. Ісаєва О. В. Місце авторитетної роботи в пріоритетних напрямках діяльності наукової бібліотеки. Бібліотека. Наука. Комунікація: формування нац. інформ. простору = Library. Science. Communication: the formation of a national information space. Матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 21−23 жовт., 2016 р.). Київ, 2016. С. 365−370.
3. Лобузина Е. В. Информационный портал «Наука Украины: доступ к знаниям». Библиотеки национальных академий наук: проблемы функционирования, тенденции развития. 2017. Вып. 14. С. 35−46. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bnan_2017_14_6.

References
1. Isaieva, O. V., Dorosh, M. V., Vlasova, T. Yu. (2019). Intelektualnyi poshukovyi instrumentarii znannievykh resursiv u portali «Nauka Ukrainy» [Intelligent search tools of knowledge resources in the portal "Science of Ukraine"]. Bibliotechnyi Visnyk, 2, 10–15. [In Ukrainian].
2. Isaieva, O. V. (2016). Mistse avtorytetnoi roboty v priorytetnykh napriamkakh diialnosti naukovoi biblioteky. [A place of authoritative work is in priority directions of activity of scientific library]. In Library. Science. Communication: the formation of a national information space.. Proceedings of the Interational Scientific Conference (pp. 365-370). Kyiv, Ukraine. [In Ukrainian].
3. Loboozina, E. V. (2017). Informatsionnyi portal «Nauka Ukrainy: dostup k znaniiam». [Information portal "Science of Ukraine: access to knowledge]. Biblioteki natsionalnykh akademii nauk: problemy funktsionirovaniia, tendentsii razvitiia, 14, 35-46. [In Ukrainian]. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bnan_2017_14_6.].

UDC 021:025.3:004.63
Isaieva Olha,
ORCID 0000-0002-8936-6361,
Research Fellow,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: isaeva@nbuv.gov.ua

Dorosh Maryna,
ORCID 0000-0002-1093-3926,
Junior Research Fellow,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: dorosh@nbuv.gov.ua

Vlasova Tetiana,
ORCID 0000-0003-3237-8019,
Junior Research Fellow,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: vlasova@nbuv.gov.ua
THE CONCEPT OF A COLLECTIVE AUTHOR AND FEATURES OF REFLECTION IN THE AUTHORITY FILE OF NAMES OF ORGANIZATIONS

The bibliographic aspect of the concept of the collective author and features of display of the corresponding unified access points in authoritative records with support of their urgency are considered. The purpose of creating an authoritative file of names of organizations (AF "CA") to ensure the quality of processing documents issued by scientific institutions and organizations, with the ability to effectively search in the electronic catalog of the NBUV and other national and international information arrays.

Keywords: collective author, authoritative files, international identifiers.