Тематика виставкових заходів ФПУ як один із засобів популяризації державної діяльності президентів України

ЗаявникКукоба Лєна Іванівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. комунікація: актуальні тенденції у цифрову епоху» (2019)
ЗахідСекція 4. Розвиток соціально-інформаційних комунікацій в умовах інформатизації
Назва доповідіТематика виставкових заходів ФПУ як один із засобів популяризації державної діяльності президентів України
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 341.76+341.75(076.5)
Кукоба Лєна Іванівна
молодший науковий співробітник
Національна бібліотека України імені В. І Вернадського

ТЕМАТИКА ВИСТАВКОВИХ ЗАХОДІВ ФПУ ЯК ОДИН ІЗ ЗАСОБІВ ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРЕЗИДЕНТІВ УКРАЇНИ

Розглянуто такий напрямок діяльності Фонду Президентів України, як проведення виставкових заходів. Встановлено, що тематика постійно діючих та тимчасових виставок покликана ознайомлювати відвідувачів та читачів із основними напрямками суспільно-політичної діяльності президентів України. На прикладі постійно діючої експозиції ФПУ показано, як подарунки-експонати відображають діяльність президентів, а саме у державній, міжнародній, військовій, космічній та кораблебудівній сферах. Вказано, що тематика тимчасових виставок ФПУ також може бути присвячена як окремим Президентам та їх діяльності, так і інституту президентства загалом.
Ключові слова: Фонд Президентів України, Президент України, виставки, тематика, подарунки-експонати.

Фонд Президентів України (далі ФПУ) – структурний підрозділ Національної бібліотеки України імені В. І Вернадського, одне із завдань якого полягає у донесенні до широкого загалу та популяризації матеріалів, які відображають державну політику Президентів України.
Одним із важливих видів діяльності Фонду Президентів України є проведення виставкових заходів, де експонуються документи з музейної колекції ФПУ «Подарунки Президентам України», документи та книги з архівного та книжкового фонду подарунків Президентам України. Виставкові заходи, у свою чергу, розподіляються на музейні, книжкові та електронні, які тривають протягом відносно невеликого періоду. Крім того, у читальному залі ФПУ також є постійно діюча виставка музейних експонатів-подарунків. Оскільки, як зазначалось вище, одним із завдань роботи ФПУ є донесення державної діяльності Президентів України до широкого загалу, то і тематика виставкових заходів найчастіше співвідноситься з цією ж політикою або ж з основними напрямками діяльності.
Як приклад, візьмемо до розгляду кілька стендів з виставки подарунків Президентам України, що представлена у вітринах читального залу ФПУ, кожна з яких відповідає певній тематиці. Перший стенд відображає символи державної влади. Серед яких знаходиться булава, яку перший Президент України Леонід Кравчук особисто передав до музейної колекції ФПУ, Конституція України, Пересопницьке Євангеліє (але не оригінал!). Саме такі експонати відображають певні досягнення Президентів. Так Пересопницьке Євангеліє веде за собою розповідь про проголошення державної незалежності, перші демократичні вибори Президента України, обрання першого Президента незалежної України та процедуру інавгурації. Саме в 1991 році утвердилась традиція, коли Президенти присягати на вірність українському народові, поклавши руку на Пересопницьке Євангеліє, яке у 1991 році було обране як символ українського народу та духовна святиня. Окрім Пересопницького Євангеліє, Президенти присягають також на Конституції України. Як відомо, прийняття Конституції України 1996 року є одним із основних досягнень в період президентства Леоніда Кучми. Тому представлення її на стенді є додатковим нагадуванням найважливіших для держави результатів діяльності президента Леоніда Кучми. Потрібно також зазначити, що експонати цього стенда доповнює книга «Україна – козацька держава», подарована ФПУ особисто Президентом України Віктором Ющенком у 2006 році. Ця книга, у свою чергу, також спонукає звернути увагу на те, що до основних напрямків діяльності Віктора Ющенка на посаді Президента України входило зміцнення української нації, відновлення національної пам’яті та інше.
Наступні кілька стендів відображають географію візитів президентів України. Тут потрібно зазначити, що підтримка дружніх зв’язків з іншими країнами та здійснення різноманітних візитів були невід’ємною частиною діяльності президентів України.
Продовжуючи висвітлення напрямків діяльності президентів України, варто звернути увагу на стенди з військовою тематикою. На них представлені, головним чином, подарунки Президента України Петра Порошенка. Адже досить значне місце у його діяльності було відведено розбудові армії та війні на Сході України. Серед подарунків на військову тематику можна знайти фото в рамці, на якому Петро Порошенко був знятий на військовому полігоні у селищі Дівички Київської області; один із найпопулярніших та найцитованіших віршів про війну «У полях Фландрії»; пам’ятний знак «Головні ворота табору Біркенау (Аушвіц 2)»; макет БТР-4 «Буцефал»; макет танка Т-72; картина «Воїн – захисник України»; макет реактивної системи залпового вогню Rokestan
F-122/300; макет бойової машини піхоти. Тож військовий напрямок діяльності П. О. Порошенка має значне відображення у експонатах ФПУ.
Ще однією тематикою, яка представлена на стендах, є розбудова космічної галузі та кораблебудування. У Фонді можна знайти такі подарунки президентам України на ракетно-космічну тематику, як «Макет телекомунікаційного супутника» та «Макет багатоцільового супутника «INSAT-3C» Леоніда Кучми, «Макет комплексу «Морський старт» з плавучою морською платформою «Одіссей» Віктора Ющенка, «Макет ракетоносія «Зеніт-3 SL» Петра Порошенка та інші. Кораблебудування ж представлено наступними подарунками: «Макет турецької галери «Дунай» часів Османської імперії XVII ст.», «Макет вітрильника Санта Марія» та «Макет вітрильника Нінья», подаровані Леоніду Кучмі; «Макет буксира «Нібулон» і «Макет вітрильника «Дружба» Петра Порошенка.
Окрім постійних виставок, у Фонді Президентів діють і тимчасові виставки. Наприклад, на 2019 рік було заплановано та проведено наступні виставки: «Виставка з нагоди 85-річчя від дня народження Першого Президента незалежної України Л. М. Кравчука», «Інститут президентства в сучасній Україні», «Виставка з нагоди 65-річчя Президента України В. А. Ющенка». Ці виставки були передбачені як книжкові, музейні та архівні, експонати з яких були покликані представити та ознайомити відвідувачів із політичною діяльністю президентів.
Отже, як випливає, одним із завдань ФПУ є ознайомлення відвідувачів із діяльністю кожного із президентів України на основі власних експонатів та різних матеріалів. Невід’ємним напрямком діяльності ФПУ у цьому руслі є організація постійно діючих та тимчасових виставок, тематика яких відображає головні напрямки діяльності президентів України.