Пошукові можливості електронного каталогу на прикладі Національної бібліотеки Білорусії

ЗаявникМедвідь Тетяна Станіславівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. комунікація: актуальні тенденції у цифрову епоху» (2019)
ЗахідСекція 3. Наукові бібліотеки в дослідницькій інфраструктурі України
Назва доповідіПошукові можливості електронного каталогу на прикладі Національної бібліотеки Білорусії
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

Національна бібліотека Білорусії (веб-сайт: .nlb.by) – головна універсальна наукова бібліотека країни. Нині фонди бібліотеки налічують близько 10 млн примірників, з них понад 500 тисяч цифрових копій.
Національна бібліотека Білорусії активно працює над збільшенням обсягу електронного інформаційного ресурсу, до якого вона надає вільний доступ за допомогою власної інформаційно-пошукової системи.
Розглянемо можливості доступу до електронного каталогу бібліотеки. Для цього на її сайті обираємо електронний каталог, який пропонує простий і розширений пошук інформаційних джерел. Розширений пошук можна здійснювати за заголовком, автором, предметом, ISBN/ISSN, видавництвом, серією, датою видання тощо. Обмежити результат пошуку можна за видом документа (автореферати дисертацій, аудіо- і відеодокументи, дисертації, документи міжнародних організацій, документи зі стандартизації, зображувальні видання, картографічні матеріали, книги, науково-технічні документи, нотні документи, періодичні видання тощо), мовою, кількістю бібліографічних записів на сторінці, датою видання. Також електронний каталог дає змогу скористатися тематичною базою «Білорусь від минулого до сучасного».
Наприклад, обираємо вид поля пошуку – «предмет». У перше поле вносимо ключове слово «Україна», у друге – «історія». Обмежуємо результат пошуку за видом документа – «книги», за мовою – «українська», за роками видання – «2005–2019».
У результаті пошуку отримуємо перелік із 908 результатів, які маємо можливість сортувати за релевантністю, датою, автором, назвою. Також можемо уточнити заданий пошук за автором, предметом, жанром, серією, місцем публікації, мовою, датою видавництва. Важливим є зазначення кількості наявних документів за будь-яким із зазначених параметрів, наприклад, за автором:
Кульчицький С. В. (род. 1937) – 5 док.
Вергунов В. А. (нар. 1960) – 3 док.
Кожна з опцій є активним елементом і дає змогу сформувати перелік бібліографічних записів документів за певним параметром.
Уточнимо пошук за серією «Невідома Україна». Бачимо, що вона містить 11 документів. Своєю чергою, серія поділяється на перелік записів, схожих за тематикою:
Невідома Україна
З історії українського козацтва
Україна на перехресті цивілізацій
Українська історія ХХ століття
Храми України
Обираємо тематику «Храми України». Результатом пошуку є один документ «Українські дерев’яні храми». Повний бібліографічний запис містить назву, вид документу, відомості про автора, видавництво, рік видання, мову, серію, предмет, ISBN, індекс УДК тощо. Активними елементами запису є автор, серія, предмет, індекс УДК. Наприклад, за автором «Вечерський В. В.» можна перейти до переліку бібліографічних записів його творів. Зручним є те, що поряд з бібліографічним записом є перелік коротких записів під назвою «Схожі документи», що уможливлює продовження пошуку серед подібних за тематикою інформаційних джерел.
Активний елемент бібліографічного запису «УДК» – це індекс універсальної десяткової класифікації. Перехід за цим посиланням дає змогу отримати перелік документів відповідної тематики. Заголовок рубрики УДК при цьому не зазначено ні на якому рівні.
Отже, класифікаційним індексом можна скористатися як пошуковим елементом, але, на жаль, користувач не бачить бібліотечної ієрархії, за якою він зміг би обрати необхідну йому рубрику, поширити або звузити межі пошуку.
Також для продовження тематичного пошуку можна скористатися предметними рубриками, зазначеними у бібліографічному записі, які є активними елементами. Наприклад,
«ДРАЎЛЯНАЯ АРХІТЭКТУРА» – Древня архітектура
«КУЛЬТАВАЯ АРХІТЭКТУРА» – Культова архітектура
«ЦАРКОЎНАЯ АРХІТЭКТУРА» – Церковна архітектура
«ГІСТОРЫЯ АРХІТЭКТУРЫ» – Історія архітектури
«ПОМНІКІ КУЛЬТАВАЙ АРХІТЭКТУРЫ» – Пам’ятки культової архітектури
«ХРЫСЦІЯНСКІЯ ХРАМЫ» – Християнські храми
«ЦЭРКВЫ» – Церкви
Отже, засобами тематичного пошуку Національної бібліотеки Білорусії є індекси УДК та предметні рубрики, зазначені у бібліографічному записі документа. Також пошук документів можна здійснити за автором, назвою, видавництвом тощо. Існує можливість розширеного пошуку одразу за кількома параметрами. Але запити користувачів, як правило, мають тематичний характер, тому організація пошуку документів за змістом (за класифікаційними індексами, предметними рубриками), а також надання користувачу можливості застосування комплексу пошукових засобів і обирання найзручнішого алгоритму пошуку є актуальним завданням кожної бібліотеки.