ТЕМАТИЧНИЙ ПОШУК В ЕЛЕКТРОННИХ КАТАЛОГАХ НАЦІОНАЛЬНИХ БІБЛІОТЕК
Заявник | Галицька Світлана Володимирівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. комунікація: актуальні тенденції у цифрову епоху» (2019) |
Захід | Секція 3. Наукові бібліотеки в дослідницькій інфраструктурі України |
Назва доповіді | ТЕМАТИЧНИЙ ПОШУК В ЕЛЕКТРОННИХ КАТАЛОГАХ НАЦІОНАЛЬНИХ БІБЛІОТЕК |
Інформація про співдоповідачів | Лобузіна К. В. |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
Забезпечення тематичного доступу – частина процесу формування загального інформаційного ресурсу бібліотеки, який передбачає аналітико-синтетичне опрацювання документів, а також удосконалення і актуалізацію інформаційно-пошукової мови бібліотеки. Використання бібліотечної класифікації як засобу тематичного доступу уможливлює перегляд усієї структури бібліотечних фондів, а також збільшення або зменшення глибини розгляду певних тем, напрямів наукових досліджень тощо. Завдяки такому пошуку користувач отримує перелік бібліографічних описів документів певної тематики.
Розглянемо інтелектуальний пошук за допомогою бібліотечної ієрархії, який надають інформаційно-пошукові системи національних бібліотек.
Національна бібліотека Чеської республіки (Прага)
Веб-сайт: nkp.cz
Заснована 1622 р. Найбільша бібліотека країни. Нині її фонди налічують близько 7 млн примірників.
Пошук в електронному каталозі можна здійснювати за автором, назвою, місцем і роком публікації, ISBN/ISMN/ISSN, кодом країни-видавця, типом документа, ключовими словами. Для тематичного пошуку за класифікаційною ієрархією використовується тематична карта бібліотечних колекцій – Topic Map of Library Collections. Обмежити пошук можна за допомогою відомостей про видання.
Бібліографічний запис документа містить відомості про автора, назву, мову, рік видання, видавництво, кількість сторінок, а також ключові слова, предметні рубрики та індекси Універсальної десяткової класифікації (УДК), до яких можна перейти за посиланням для подальшого пошуку.
Засоби тематичного пошуку: бібліотечна ієрархія; УДК (частково, у розділах, верхній рівень) з використанням індексу для пошуку; предметні рубрики та індекси УДК.
Німецька національна бібліотека (Берлін, Лейпциг, Франкфурт-на-Майні)
Веб-сайт: dnb.de/DE/Hon
Провідна бібліотека Німеччини. Об’єднує три бібліотеки, заснована 1912 р. Свою нинішню назву отримала 2006 р. У 2017 р. її фонди налічували 32,7 млн примірників.
Каталог Німецької національної бібліотеки дає можливість перегляду структури класифікації Дьюї і тематичного пошуку за тематикою або індексами класифікації Дьюї. Бібліографічний запис документа містить відомості про автора, назву, мову, рік видання, видавництво, кількість сторінок, ISBN, URL, індекси класифікації Дьюї тощо. Тематичний пошук можна продовжити за ключовими словами або автором. Додатково можна використовувати тематичні групи («Sachgruppen»), упорядковані за УДК, а також обирати певний тип документа.
Засоби тематичного пошуку: бібліотечна ієрархія, упорядкована за класифікацією М. Дьюї; класифікація М. Дьюї з використанням індексу для пошуку; УДК (частково, верхній рівень) з використанням індексу для пошуку.
Національна парламентська бібліотека Японії (Токіо, Кансаї-кан)
Веб-сайт: ndl.gov.jp
Заснована 1948 р. на базі парламентської бібліотеки. Одна з найбільших бібліотек світу. Фонди налічують більше 5 млн примірників.
При розширеному пошуку користувачі застосовують індекси УДК та класифікації Бібліотеки Конгресу у полі «Класифікація». Бібліографічний запис документа містить відомості про автора, назву, мову видання, анотацію, зміст, а також ключові слова, індекси класифікацій, надані виданню, за якими можна продовжити тематичний пошук.
Засоби тематичного пошуку: класифікація Бібліотеки Конгресу з використанням індексу для пошуку; УДК з використанням індексу для пошуку; предметні рубрики та індекси класифікацій, зазначені у бібліографічному записі документа.
Національна бібліотека Іспанії (Мадрид)
Веб-сайт: bne.es
Заснована 1712 р. Головна публічна бібліотека, вищий бібліотечний заклад Іспанії. Фонди налічують понад 26 млн примірників.
На головній сторінці сайта бібліотеки обираємо іспанську цифрову бібліотеку, потім відкриваємо колекції. Ця сторінка містить також перелік тематичних розділів, за якими упорядковано фонди цифрової бібліотеки.
Бібліографічний запис книги містить відомості про автора, назву, редактора, дату публікації тощо. За посиланням можна перейти до означеної теми або отримати перелік документів автора. Крім того, запис містить індекс УДК, наданий документу, який визначає зв’язок локального рубрикатора бібліотеки з класифікаційною системою.
Засоби тематичного пошуку: перелік предметних рубрик.
Національна центральна бібліотека Рима
Веб-сайт: beniculturali.it
Заснована 1875 р. Одна з двох національних бібліотек Італії, а також одна з найбільших універсальних книгозбірень Італії. Фонди налічують понад 7 млн примірників.
В Інтернет-каталозі можна використовувати як традиційні пошукові елементи, так і індекс класифікації М. Дьюї, переглянути бібліотечну ієрархію і обрати необхідний поділ неможливо. Індекс необхідно обирати окремо за таблицями класифікації.
Бібліографічний запис документа містить відомості про автора, назву видання, видавництво, кількість сторінок, прізвища автора і перекладача, назву колекції, індекс М. Дьюї, наданий виданню. Цими відомостями можна скористатися для подальшого пошуку.
Засоби тематичного пошуку: класифікація Дьюї з використанням індексу для пошуку.
Отже, національні бібліотеки пропонують користувачам багатомовний віддалений доступ до електронного каталогу. Пошук документів можна здійснити за автором, назвою, ключовим словом, видавництвом тощо, існує можливість розширеного пошуку одразу за кількома параметрами. Для тематичного пошуку застосовується бібліотечна ієрархія – локальні рубрикатори, бібліотечні класифікації (УДК, Десяткова класифікація М. Дьюї, класифікація Бібліотеки Конгресу США).
Пошукові системи національних бібліотек надають можливість користувачу уточнити тематику, звузити або розширити рамки пошуку, тобто регулювати сферу пошуку за допомогою тематичних рубрик. Також існує велика кількість фільтрів: за типом документа, роками видання, мовою тощо. Це значно підвищує гнучкість пошуку.
Важливим є зв’язок бібліотечної класифікації з електронним каталогом бібліотеки і можливість автоматичного формування переліку бібліографічних записів документів обраної тематики (Національна бібліотека Іспанії, НБУВ).
Лише деякі бібліотеки надають користувачам можливість вести тематичний пошук за класифікаційними індексами. Частіше використовують лише заголовки рубрик (наприклад, тематичний навігатор НБУВ).
Зазвичай класифікаційні індекси, зазначені у бібліографічних записах, визначають зв’язок локального рубрикатора бібліотеки з певною класифікаційною системою.
Отже, результатом пошуку за бібліотечною ієрархією є масив бібліографічних записів документів певної тематики. Використання національними бібліотеками класифікаційних ієрархій під час багатоаспектного інформаційного пошуку, комплексне застосування всіх пошукових засобів, які доповнюють один одного, і системи обмежень за деякими ознаками документів забезпечують максимально повний і точний результат, високу ефективність використання бібліотечних фондів. Якісна пошукова система пропонує користувачу огляд усієї бібліотечної ієрархії і комплекс засобів для організації інтелектуального пошуку, гарантує отримання релевантного переліку бібліографічних записів документів необхідної тематики.
Ми в соціальних мережах