Нові надходження як складова оперативного бібліотечно-інформаційного сервісу

ЗаявникГончаренко Маріанна Олексіївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідФормування національного інформаційного простору: інтеграція та кооперація зусиль бібліотек України та інформаційних інституцій
Назва доповідіНові надходження як складова оперативного бібліотечно-інформаційного сервісу
Інформація про співдоповідачівСтепанова Галина Василівна, зав. сектору
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

За останне десятиріччя в бібліотечному обслуговуванні відбулися значні зміни, пов’язані з використанням комп’ютерів, цифрових систем та Інтернету. Нові технології спрощують процеси передачі запиту, отримання та доставки інформації. Але з ростом використання електронних ресурсів виникає потреба пошуків інноваційних шляхів обслуговування та надання послуг методами, зручними читачам. Більшість нових сервісів, які запроваджуються в бібліотечне обслуговування НБУВ за останні роки пов’язані з використанням АБІС ІРБІС.
Еволюція структури та функцій обслуговування під впливом сучасних інформаційних технологій була логічно завершена у 2010 році перетворенням Відділу обслуговування літературою гуманітарного профілю у Відділ комплексного бібліотечного обслуговування та об’єднанням підсобних фондів гуманітарної та природничо-технічної спрямованості у єдиний універсальний підсобний фонд.
Зростаючі інформаційні потреби читачів значною мірою задовольняються інформаційними ресурсами універсального підсобного фонду та залу нових надходжень Відділу комплексного бібліотечного обслуговування. Відділом здійснюється організація щотижневих виставок нових надходжень, а також оперативне бібліотечно-бібліографічне обслуговування читачів документами, що експонуються.
Основним завданням залу нових надходжень є експонування першого примірника вітчизняних та зарубіжних книг, продовжуваних видань, авторефератів, відомчих інформаційних видань, монографій, що надходять до бібліотек НДУ АН України, з наданням користувачам відкритого доступу до експозиції.
З 2010 року інформація про літературу, яка експонується в залі нових надходжень, з’являється на сайті НБУВ. У зв’язку зі зміною шляху документу, в залі нових надходжень скасовано традіційний каталог: вся експонована література відображена в електронному каталозі АБІС ІРБІС за галузями знань. Акти поточної виставки вносяться до електронного каталогу одразу після монтажу експозиції. Після демонтажу виставки література списується з фонду нових надходжень. Завдяки цим операціям є можливість відслідковувати час експонування потрібного документу та допомогти читачеві відшукати його місце знаходження.
Співробітники читальних залів та підсобних фондів вивчають склад користувачів, які працюють з виставками, та їх інформаційні потреби, аналізують читацькі вимоги за галузями знань.
З метою підвищення оперативності та продуктивності обслуговування, рекомендуємо внести такі пропозиції для оптимізації пошуку літератури в каталозі залу нових надходжень та загальному електронному каталозі:
- впровадити пошук за видом документу у поточній виставці залу нових надходжень;
- створити архів виставок залу нових надходжень з можливістю пошуку за галузями знань та видом документу;
- надати доступ працівникам сектору до роботи з актами продовжуваних видань в АБІС ІРБІС.
На прикладі двох підрозділів Відділу комплексного бібліотечного обслуговування - універсального підсобного фонду та залу нових надходжень - в статті розглядається потужний інформаційний потенціал нових надходжень та його значущість для сучасного бібліотечно-інформаційного сервісу. Надається значний статистичний матеріал у вигляді таблиць та діаграм, починаючи з 2010 року, аналізуються сучасний стан та подальші перспективи.