ЛІНГВІСТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АБІС НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ МЕДИЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ
Заявник | Шадріна Нінель Олександрівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | Каталогізація бібліотечно-інформаційних ресурсів на сучасному етапі |
Назва доповіді | ЛІНГВІСТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АБІС НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ МЕДИЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Створення фонду комп’ютерних версій документів для формування електронних інформаційно-бібліотечних ресурсів потребує вдосконаленого лінгвістичного забезпечення. Актуальність предметного ведення і пошуку інформації зумовлена тим, що користувачі віддають перевагу пошуку вербального типу перед класифікаційним. Саме мова предметних рубрик стала ефективним засобом індексування і пошуку інформації.
Розробка національних нормативних лінгвістичних засобів знаходиться в стадії проектування, тому медичні бібліотеки України користуються російським варіантом інформаційно-пошукової мови предметних рубрик MESH (Medical Subject Headings) Національної медичної бібліотеки США. Тезаурус MESH складається з двох частин: перша являє собою анотований алфавітний список, до якого входять предметні рубрики, упорядковані за алфавітом, друга частина становить ієрархічну структуру або «Дерево структур». Основними лексичними одиницями MESH є предметні рубрики або дескриптори і підрубрики або модифікатори. Перші позначають назви предметів, явищ, процесів тощо, другі - аспекти їх дослідження. Порядок слів в предметній рубриці визначається як прийнятими правилами формулювання рубрик, так і зручністю пошуку. Тому не завжди використовується природний порядок слів в рубриці. Якщо ряд термінів являє собою базисне поняття, то переважно, щоб при алфавітному упорядкуванні всі ці терміни виявились поряд. Наприклад, таке захворювання як туберкульоз представлене комплексом рубрик, що починаються з: ТУБЕРКУЛЕЗ; ТУБЕРКУЛЕЗ БРЮШИНЫ; ТУБЕРКУЛЕЗ ГЛАЗА; ТУБЕРКУЛЕЗ ГОРТАНИ.
До складу предметної рубрики входять окремі слова або словосполучення, як правило, використовується метод інверсії – іменник стоїть першим. Наприклад:
АМНЕЗИЯ РЕТРОГРАДНАЯ
БОЛЬНИЦ РЕООРГАНИЗАЦИЯ
ДИСТОНИЯ МЫШЕЧНАЯ ДЕФОРМИРУЮЩАЯ
Алфавітний список має два типи посилань. Прямі посилання: СМОТРИ, СМОТРИ ТАКЖЕ та зворотні посилання: Х,ХR.
Для відображення аспекту будь-якого об’єкту дослідження, що виражений предметною рубрикою використовуються більше 80 тематичних підрубрик (модифікаторів). При кожній підрубриці в дужках вказані допустимі категорії і підкатегорії, з рубриками із яких можна використовувати відповідну підрубрику, а також вказаний скорочений запис підрубрики, що використовується при індексації і пошуку в базі даних наукової медичної літератури. Використовуються також так звані «Контрольные метки» – це терміни, що є необхідними для відображення другорядних аспектів змісту документів, наприклад: вікові характеристики, назви тварин, яких використовують в експериментальних дослідах, типи публікацій тощо. Контрольні мітки розділені на дві групи: типи публікацій і обов’язкові дескриптори.
Основним принципом предметизації як одного з видів індексації є підбір адекватних рубрик і підрубрик стосовно змісту документа, в результаті чого створити пошуковий образ документа. Тезаурус MESH постійно розвивається. Державна центральна наукова медична бібліотека РФ проводить щорічну актуалізацію його російської версії, тобто вносить всі зміни і доповнення у відповідності до тезаурусу MESH Наукової медичної бібліотеки США. Але в тезаурусі не мають відображення назви вітчизняних курортів, лікарських препаратів, рослин та інше. Тому перед індексаторами стоїть завдання постійно надавати науково-методичну допомогу медичним бібліотекам мережі. З метою більш ефективного використання наявних фондів, вдосконалення обслуговування різних категорій користувачів, була створена і успішно працює Система корпоративної каталогізації. Це дало можливість розширити обсяг періодичних видань для аналітичного розпису і збільшити об’єм електронних інформаційних ресурсів.
Ми в соціальних мережах