ДОСВІД РЕТРОКОНВЕРСІЇ В НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ.
Заявник | Телегіна Ольга Петрівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | Каталогізація бібліотечно-інформаційних ресурсів на сучасному етапі |
Назва доповіді | ДОСВІД РЕТРОКОНВЕРСІЇ В НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ. |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
В даний час Національна наукова медична бібліотека, як і ряд інших бібліотек, займається таким проектом, як ретроспективна конверсія (ретроконверсія). Ретроконверсія - це технологія переведення карткового бібліотечного каталогу в електронну базу даних бібліографічних описів.
Створення електронного каталогу, який відображає зміст всього книжкового фонду є актуальним завданням для бібліотеки. Електронний каталог дає змогу організувати роботу бібліотеки на якісно новому рівні, забезпечує користувачам максимально оперативний і точний пошук інформації, підвищує ефективність і комфортність праці співробітників. Електронний каталог є довідково-пошуковим апаратом для електронних масивів інформації і в якості засобу віддаленого пошуку бібліографічних даних для замовлення документів на різних носіях.
Існують різні методи ретроконверсії каталогів. Вибір оптимального методу залежить від можливостей і потреб бібліотеки, розміру каталогу та ін.
Прийнято розглядати три можливих способи конверсії карткових каталогів: ретроспективне переведення шляхом введення з клавіатури; імпортування машиночитаних баз даних з зовнішніх джерел; сканування традиційних каталогів з подальшим переведенням графічних образів в текстовий і форматуванням відповідно до прийнятого формату машиночитаної каталогізації.
Аналіз літератури свідчить, що більшість вітчизняних бібліотек використовують методику безпосереднього вводу тексту бібліографічної картки у відповідну базу даних.
Процес ретроконверсії каталогів передбачає вирішення наступних основних завдань: вибір каталогу, елементів бібліографічного опису і формату їх представлення, вибір оптимальної організації робіт, найбільш вигідної технології, технічного забезпечення, придбання техніки, визначення виконавців, підготовку каталогу до ретроконверсії (відбір карток для ретроконверсії), розробку інструкцій по ретроконверсії, редагування введеної інформації.
Вибір каталогу для ретроконверсії визначений значимістю його для користувачів. Генеральний алфавітний каталог книг відображає весь фонд бібліотеки. В каталозі містяться унікальні відомості про рідкісні і цінні книги, які є в бібліотеці. Тому в 2013 р. розпочали роботу по створенню електронного каталогу, який відображатиме весь книжковий фонд бібліотеки. З 2000р. у нас ведеться електронний каталог книг і авторефератів, тому нам потрібно перевести в електронну форму картки традиційного каталогу до 2000 року.
Спочатку використовували технологію ретроконверсії шляхом сканування каталожної картки, створення таким чином імидж-картки з послідуючим її розпізнаванням і перетворенням в машиночитаний бібліографічний запис.
Але в каталогах є картки, надруковані на друкарських машинках, з різними помарками, з затертим текстом. Тому якість відсканованих карток була низькою, що потребувало великої редакції бібліографічних записів.
Отже, сумарні трудозатрати на сканування, перевірку і виправлення помилок досить великі і можуть перевищувати затрати на обробку масиву по технології ручного формування машинних записів.
Досвід роботи показав, що попереднє сканування з оптичним розпізнаванням образів знаків доцільне при наявності карток з якісним зображенням тексту, гарної техніки.
Проаналізувавши всі за і проти імидж-каталогу, ми вирішили продовжити ретроконверсію каталогу шляхом клавіатурного вводу текстової інформації з оригіналів карток в базу даних відповідно ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання») в програмному забезпеченні АБІС ІРБІС.
Є свої мінуси і в технології ручного вводу – це низька продуктивність вводу інформації, що вимагає великих трудозатрат. Ретроконверсія - справа складна, але необхідна на даному етапі існування бібліотеки в інформаційному просторі.
Ми в соціальних мережах