Досвід ретроспективної конверсії карткових каталогів ДНПБ України ім. В. О. Cухомлинського

ЗаявникВараксіна Наталія Володимирівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідКаталогізація бібліотечно-інформаційних ресурсів на сучасному етапі
Назва доповідіДосвід ретроспективної конверсії карткових каталогів ДНПБ України ім. В. О. Cухомлинського
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Інформаційне забезпечення фахових потреб освітян є одним із важливих завдань науково-дослідної роботи Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського (ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського). У межах наукового проекту „Організація і методика створення галузевих бібліотечно-інформаційних ресурсів для освітянської галузі України” проведено експериментальну конверсію інформації зі сканованих карток до Системи автоматизації бібліотек ІРБІС64 (САБ ІРБІС64).
Головними чинниками, що визначають важливість завдання ретроконверсії, є:
 втрата картки в картковому каталозі може призвести до виключення видань із обігу;
 збереження бібліографічної інформації;
 доступність електронного каталогу для користувача незалежно від місця його перебування й часу;
 запозичення бібліографічних записів іншими бібліотеками з електронних каталогів державних і національних бібліотек після переведення їхніх карткових каталогів електронну форму;
 проблеми в реалізації таких проектів, як «Створення електронної бібліотеки», «Електронна доставка документів» та «Замовлення книг через електронний каталог» внаслідок відсутності повного ЕК як довідково-пошукового апарату для електронних масивів документів та як засобу для замовлення документів;
 проблеми в реєстрації одиниць зберігання видань, бібліографічні записи яких відсутні в електронному каталозі, в системах обслуговування читачів.
Існують різні методи ретроконверсії карткових каталогів:
– введення з клавіатури текстової інформації безпосередньо з карток або з екрана дисплея та створення структури електронних записів автоматично у MARC-форматі;
– сканування карток з метою створення їх цифрових образів із подальшим створенням машиночитаних бібліографічних записів;
– конверсія з розміткою полів MARC-формату;
– запозичення бібліографічних записів із інших електронних каталогів і довведення власних даних бібліотеки.
Досить поширеним методом є ручний набір записів із клавіатури у відповідну базу даних, незважаючи на те, що це вимагає величезних витрат праці й часу. Інформація вводиться або безпосередньо з карткових каталогів, або з графічного зображення картки, отриманого в результаті їх попереднього сканування.
Останніми роками дедалі поширюється створення імідж-каталогів як один із ефективних засобів ретроконверсії каталогів для бібліотек з великим фондом, який не відображено в електроннім. Також при ретроконверсії набули застосування й методи програмного розпізнавання образів знаків. Недоліком цього методу є те, що частину зображень вона може не розпізнати: рукописний текст або рукописні позначки, записи з виправленнями, нечіткі тощо.
Через це використовуються змішані технології, коли метод перетворення записів у машиночитні залежить від якості карток і в одній й тій же бібліотеці технології для ретроконверсії можуть добиратися окремо для кожного конкретного каталогу.
Наразі більшість розробників, які пропонують послуги щодо створення імідж-каталогу, не використовують автоматичне розпізнавання текстів карток і будують каталоги на основі індексування карткових роздільників і суворого збереження порядку проходження сканованих образів карток.
Інше рішення для створення імідж-каталогів, яке будується на основі автоматичного розпізнавання текстів, пропонує Державна публічна науково-технічна бібліотека Росії. Це – окремий модуль ІРБІС Імідж-каталог, який є спеціалізованою версією ІРБІС64 «Повнотекстова база даних».
Третім рішенням є сканування карток та переведення інформації у певний формат представлення бібліографічних записів, де їх елементи розподіляються по полях цього формату. Таку конверсію каталогу книг 19-го століття з низькою якістю текстів на картках провела Російська державна бібліотека. В результаті бібліотека отримала не тільки зображення карток, а й масив бібліографічних записів у форматі USMARC.
Створення електронного каталогу на поточні надходження у ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського було розпочато у 2003 р. та з 2007 р. для віддалених користувачів наданий доступ до нього через веб-портал бібліотеки. Наприкінці 2013 р. було прийнято рішення про проведення фірмою «Електронні архіви України» ретроконверсії карткових каталогів та створення імідж-каталогу на веб порталі бібліотеки. Цей каталог розглядається, яка проміжний, тому що надалі планується провести конверсію інформації у UNIMARC-формат з наступним імпортуванням у БД «Книги» ЕК. У результаті скановано 302 тис. карток з роздільної здатністю 200 dpi у відтінках сірого, у графічному форматі JPEG та проведена індексація образів роздільників за полем «назва роздільника». Сканування було двостороннє, оскільки на звороті КК присутні інвентарні номери. Після сканування встановлений веб-додаток для і-каталогу на порталі бібліотеки з можливістю пошуку за роздільниками та послідовним пошуком у межах роздільника – методом послідовного перегляду карток. Імідж-каталог ДНПБ України ім. В.О.Сухомлинського складається з таких 3-х каталогів: Центрального абеткового каталогу документів українською й російською мовами; Абеткового каталогу документів іноземними мовами та Абеткового каталогу Філії № 1. Останнє поповнення карткових каталогів, що знайшло своє відображення в імідж-каталозі, здійснено в серпні 2013 р.
У вересні 2013 р. у межах акції «1000 і одна картка», приуроченої до Всеукраїнського дня бібліотек, вищезазначеної фірмою було проведена індексація понад 300 карток за 5-ма основними полями (автор, назва, відомості про відповідальність, вихідні відомості, обсяг) з наступною конверсією у UNIMARC-формат. Загалом конверсія пройшла успішне, що дозволяє надалі повноцінно використовувати електронний каталог для пошуку і замовлення документів, для створення різних покажчиків тощо
Отже, ретроспективна конверсія каталогів в електронну форму проводиться для забезпечення збереження і широкої доступності бібліографічної інформації, що зберігається в них, а також може служити для запозичення бібліографічних записів для електронних каталогів інших бібліотек.