Особливості мережевих довідково-пошукових систем президентських бібліотек США: порівняльний аналіз

ЗаявникКушерський Андрій Мирославович (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідКруглий стіл "Довідково-інформаційне обслуговування в електронному середовищі"
Назва доповідіОсобливості мережевих довідково-пошукових систем президентських бібліотек США: порівняльний аналіз
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Забезпечення ефективного доступу до документальних колекцій включає в себе розробку ефективного довідково-пошукового апарату на всіх стадіях його створення, від коротких описів конкретних документів до повного опису архівної колекції. Відтак, важливим завданням роботи архівних установ, як і президентських бібліотек США, основних зберігачів та розповсюджувачів документальної спадщини північноамериканських президентів, є питання розробки довідково-пошукового апарату, заснованого на структуруванні інформації методами, що дозволять користувачам здійснювати оперативний пошук необхідних даних, а також питання каналів розповсюдження цих інформаційно-пошукових ресурсів. В світлі цього особливої актуальності набувають електронні довідково-пошукові ресурси президентських бібліотек США, які поширюються за допомогою засобів мережі Інтернет, оскільки покликані задовольняти інформаційні потреби користувачів віртуальним шляхом.
Інтенсивний розвиток мережі Інтернет та проникнення її в усі сфери діяльності є необхідною умовою розвитку суспільства, промисловості, науки та культури, а грандіозні комунікаційні можливості, що виникли в результаті, стають придатними для зв’язків установ різних країн та надають нові можливості використання ретроспективної інформації. Завдяки широкому залученню до своєї роботи новітніх інформаційних технологій архівна, музейна та бібліотечна установи мають можливість виконувати особливу місію – забезпечувати користувача оперативним доступом до інформаційних ресурсів і одночасно бути центром виховання інформаційної культури. Таким чином, запровадження в роботу президентських бібліотек новітніх інформаційних технологій стало новим етапом в історії їхнього розвитку. В звіті Конгресу США 2009 року йшлося про важливу роль Інтернету в роботі президентських бібліотек, який трансформував процеси надання інформації та очікування громадськості. Завдяки цій технології у президентських бібліотек виникла можливість розширювати надання все ширшій аудиторії знань, які містяться в президентських документах.
Президентські бібліотеки, як основні носії інформації про інститут президентства в США, мають широке представлення в глобальному інформаційному просторі, а їх електронні веб-портали забезпечені досить потужними довідково-пошуковими апаратами. Працюючи з даними Інтернет-ресурсами дослідник має справу з декількома типами електронних каталогів:
- локальний електронний каталог установи, який в свою чергу включає можливість пошуку у книжковому фонді (за авторством, ключовим, іменним та предметним принципами), архівному фонді (який пропонує здійснювати пошук документів за назвою, колекцією та тематикою) та музейні каталоги;
- он-лайн каталоги, за допомогою яких дослідник має можливість проводити пошук документальних матеріалів не лише в межах однієї установи;
- пошукові системи сайтів.
Особливість пошукових ресурсів подібних електронних порталів полягає в їх різноманітності, тому для президентських установ не є притаманним створення єдиного пошукового ресурсу. З метою спрощення пошуку інформації та документів, Головне архівне управління створило особливу систему The Archival Research Catalog (ARC). По своїй суті дана система є он-лайн каталогом, який використовується для пошуку інформаційних ресурсів у столиці США м. Вашингтоні, федеральному окрузі Колумбія та президентських бібліотеках. Але за допомогою вище зазначеного веб-ресурсу дослідник має можливість відвідати лише веб-сторінку тієї чи іншої установи, а вже потім за допомогою довідково-пошукового апарату власне конкретної установи проводити подальший пошук необхідних даних. Єдиною установою, яка використовує дану систему в якості власної пошукової системи є Президентська бібліотека-музей Дж. Ф. Кеннеді. За допомогою цього ресурсу дослідник має змогу проводити пошук шляхом введення ключового слова, дати, персони, теми у відведені для цього поля.
Працівники бібліотеки Р. Ніксона вирішення проблеми довідково-пошукового апарату вбачають у створенні електронної бібліотеки, в якій за основу прийнято тематичне розділення документального матеріалу. Матеріал розподілено на документи, віртуальні експозиції, а також вибірки аудіовізуальних матеріалів.
Особливістю даних веб-порталів, як і їх довідково-пошукових систем є спрямування на широку аудиторію, підтвердженням цього є створення так званих «дитячих каталогів», які вирізняються простотою та яскравістю інтерфейсу. Так, на електронному ресурсі бібліотеки К. Кулінджа діє каталог, розрахований на пошук дитячої літератури, який надає можливість здійснювати пошук книг, фото-, відео- та аудіоматеріалів за допомогою ключових слів, серіями та предметним принципами. Поряд зі звичайним каталогом, пропонується графічний каталог, який надає доступ до тематичних розділів, яким відповідає певне зображення. Таким чином, гра виступає в якості основного методу пошуку, що дозволяє розвивати евристичні здібності особистості з досить раннього віку.
Досвід організації та функціонування мережевих довідково-пошукових систем президентських бібліотек є важливим для організації інформаційного обслуговування у вітчизняних бібліотечних, архівних та музейних установах, як в процесах вдосконалення науково-технічного опрацювання та використання документів та матеріалів, так і в покращенні функціонування та використання існуючих мережевих пошукових систем та розробці нових.