Електронні бібліотечно-інформаційні ресурси з проблематики державотворення в Україні у НБУВ

ЗаявникСтепченко Мирослава Миколаївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідІнформаційно-аналітична діяльність як чинник організації сучасного національного інформаційного простору
Назва доповідіЕлектронні бібліотечно-інформаційні ресурси з проблематики державотворення в Україні у НБУВ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Постійний процес пошуку ефективної моделі форми правління та державного устрою, розвиток громадянського суспільства та конституційні зміни в Україні вимагають наукового теоретичного підґрунтя та експертно-аналітичних висновків. При цьому зростає і роль бібліотек, як найбільших інформаційних центрів, що можуть забезпечувати інформаційними ресурсами з питань державотворення в Україні та закордоном, як важливою джерельною базою для пошуку оптимальних державних рішень, не лише наукові установи, громадські організації, а й владні структури.
Бібліотечно-інформаційні ресурси з проблематики державотворення, які утворюють основи інформаційного потенціалу державної політики, займають важливий сегмент національного інформаційного та соціокультурного простору України. Упровадження сучасних інформаційних технологій, мультимедійних систем, застосування інформаційних систем у сфері науки та освіти забезпечують принципово новий рівень одержання та узагальнення знань, їх поширення і використання.
Активний розвиток робіт зі створення баз даних інформаційних ресурсів сприяє створенню ефективної інфраструктури для підтримки наукових досліджень та інших сфер наукової діяльності.
Інформаційні ресурси формуються в результаті діяльності як органів державної влади, так і наукових, навчальних і громадських організацій. У процесі формування і використання інформаційних ресурсів здійснюється збір, обробка, збереження, пошук і видача інформаційних даних за запитами користувачів.
Сучасні інформаційні технології здатні змістовно урізноманітнити інформаційне забезпечення владних структур за допомогою публічно доступної інформації в Інтернет про суспільство, політику, соціальні проблеми, діяльність державних установ та громадських організацій, освіту та наукову діяльність тощо.
Разом з тим, в Україні створено і активно наповнюються безліч спеціалізованих тематичних баз даних, які стосуються проблем державотворення та історії конституціоналізму в Україні, що суттєво допомагає дослідникам, але й становить перепони в пошуку найоптимальніших і найповніших баз даних інформаційних ресурсів. Тому створення консолідованого бібліотечно-інформаційного ресурсу з питань державотворення в Україні, який би включав не лише бібліографічні записи, а й повнотекстові матеріали, зокрема й мультимедійні, а також з можливістю гіперпосиланнями на відповідні ресурси інших бібліотек на сьогодні не лише вимога часу у вік бурхливого розвитку інформаційних технологій, а й актуальна потреба для дослідників, держслужбовців, політиків та політологів, які задіяні у державотворчому процесі.
Так, спеціалізовані бази даних з питань державотворення створені і активно наповнюються у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, зокрема у Фонді Президентів України (ФПУ), Національній юридичній бібліотеці, відділі наукової організації електронних інформаційних ресурсів та ін. Ці бази даних включають електронні каталоги та тематичні бібліографічні підбірки; повнотекстові колекції електронних версій наукових праць, підручників, журналів, збірників наукових монографій, матеріалів конференцій, навчально-методичних посібників та ін. наукових доробок; реферативні ресурси; повнотекстові ресурси — фонд електронних документів тощо.
За типом носіїв і режимом доступу електронні ресурси поділяються на ресурси локального доступу — інформаційні дані, зафіксовані на окремому фізичному носії, який має бути поміщеним користувачем до комп'ютерного пристрою для зчитування; та ресурси віддаленого доступу — інформаційні дані, розміщені на вінчестері або інших пристроях для запам'ятовування, або надані в інформаційних мережах (зокрема, ресурси, що розміщені на інтернет-серверах).
У Фонді Президентів України сформована бібліографічна база даних «Інститут президентства» (понад 29 тис. записів), яка включає бібліографічний опис книг, статей, дисертацій та авторефератів дисертацій за період 1990-2014 рр. з тематики інституту президентства, державотворення та конституціоналізму в Україні та зарубіжних країнах. Всі записи бібліографічної бази даних анотовані, що дає змогу користувачам глибоко і оперативно знайомитися з виданням. Аналітико-синтетична обробка документів, як один Із способів комплектування фонду електронних інформаційних ресурсів ФПУ, здійснюється стосовно всього документального потоку НБУВ, а також реферативних видань усіх видів літописів, якими комплектується НБУВ. Систематизація документів ведеться за предметними рубриками «Предметно-тематичного рубрикатора Фонду Президентів України». Повнотекстова база даних, на основі моніторингу українських центральних та регіональних ЗМІ «Інститут президентства України в пресі» (понад 29 тис. газетних публікацій), зокрема депозитарій виступів, інтерв’ю, звернень та привітань президентів України, що опубліковані у вітчизняних ЗМІ за період з 1992 по 2013 рр. Повнотекстова база даних наукової періодики «Інститут президентства» з питань державотворення, як українського, так і зарубіжного (близько 5 тис. записів), створена на основі ресурсів відкритого доступу у світовій мережі Інтернету та з відповідними посиланнями на оригінальні ресурси. База даних мультимедійних ресурсів (близько 2 тис. записів), що відображають вітчизняний та зарубіжний досвід функціонування інституту президентства як активної складової державотворчого процесу в Україні.
Необхідно відмітити, що значна кількість бібліотечно-інформаційних ресурсів з питань державотворення в Україні формуються у Національній юридичній бібліотеці України НБУВ. Так, віддаленим користувачам світової мережі пропонуються як власні інформаційно-аналітичні матеріали з питань державотворення (видання НЮБ та СІАЗ НБУВ), так і тематичні повнотекстові колекції історичних джерел (постанови українського уряду, акти державного управління), наукової періодики та монографічної літератури, авторефератів дисертацій, перелік гіперпосилань на бази видань відкритого доступу з світової мережі. Крім того, для дослідників державотворчого процесу в Україні становлять інтерес й бібліографічні та інформаційні ресурси бібліотеки Конституційної Асамблеї України, яка створена у 2012 р. і виставлена також на порталі НБУВ
У Центрі науково-бібліографічної інформації протягом останніх років підготовлені тематичні бібліографічні списки з проблематики держави і права, конституційного права України та зарубіжних країн, антикризового управління тощо, які допомагають фахівцям орієнтуватися у новітній літературі з цих питань.
Отже, у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського створені та активно наповнюються спеціалізовані тематичні бази даних з питань розвитку державотворення в Україні (бібліографічні, реферативні, повнотекстові та мультимедійні), але вони ще не достатньо повно відображають весь розвиток становлення державності та здобуття незалежності в Україні, не представлені всі основні історичні джерела. Крім того, ці бібліотечно-інформаційні ресурси розрізнені, часто повторюються. Завдання майбутнього дослідження створити систему пошуку та забезпечення доступу до консолідованого бібліотечно-інформаційного ресурсу з питань державотворення в Україні.