Пілотний проект Кіровоградської ОУНБ з каталогізації ресурсів Інтернет за допомогою Дублінського Ядра Метаданих.
Заявник | Волохін Олег Михайлович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | Каталогізація бібліотечно-інформаційних ресурсів на сучасному етапі |
Назва доповіді | Пілотний проект Кіровоградської ОУНБ з каталогізації ресурсів Інтернет за допомогою Дублінського Ядра Метаданих. |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Головною метою проекту було створення оригінального механізму каталогізації цифрових ресурсів мережі Інтернет. Загально відомо що бібліотекарі-каталогізатори мають значний досвід та теоретичне підґрунтя стосовно каталогізації традиційних, друкованих джерел інформації (тобто книг, журналів, газет тощо). Природа цифрових ресурсів дещо інша, у порівнянні з паперовими джерелами. Тому спроба обробки цифрових об’єктів використовуючи виключно «паперовий», бібліографічний базис каталогізатора, що заснований на так званому MARC-форматі, приречені на невдачу, або принаймні, на недосконалий результат.
Основною новаторською ідеєю стала зміна підходів стосовно каталогізації цифрового об’єкта, а саме, застосувати на початковому етапі каталогізації формат метаданих Дублінського Ядра (ДЯ). Запропонована наступна технологічна схема:
Дублінське Ядро Метаданих --> конвертація в UNIMARC (УКРМАРК) --> імпорт до бібліотечної БД
Ініціатива Дублінського Ядра Метаданих виникла в 1995 році як спроба групи фахівців з бібліотечної, музейної справи та IT- фахівців створити формат опису ресурсів Інтернет. Поступово, з роками ініціатива переросла в певний набір елементів верхнього рівня, з піделементами (кваліфікаторами) другого рівня та певними правилами їх застосування. В подальші роки формат ДЯ прийнятий в якості стандарту міжнародною організацією ISO, національного стандарту США та багатьох країн світу.
Головним у виборі формату ДЯ для нашого проекту став той факт, що початкова природа опису інформаційного об’єкта заснована на цифрі, тобто формат здатний сприймати цифрову природу цифрового об’єкта, а не переналаштовувати традиційні, паперові елементи опису на цифрові, що призводить до певних втрат або викривлення даних.
Для реалізації проекту було розроблено оригінальне програмне забезпечення, доступне безкоштовно, онлайн. Це Редактор-Конвертор Дублінського Ядра метаданих який дозволяє створювати, редагувати метадані в форматі ДЯ, а далі, в разі потреби конвертувати опис в формат UNIMARC (УКРМАРК) і зберігати його в файлі формату ISO-2709UNIMARC. В подальшому такий опис ресурсу Інтернет можна імпортувати до бібліографічної бази даних професійної бібліотечної системи, тобто на виході отримати традиційний бібліографічний опис який нічим не відрізняється від описів джерел на паперових носіях.
Для застосування методу потрібне додаткове навчання персоналу. Каталогізатори вивчають стандарт Дублінського Ядра метаданих та отримують навички роботи з онлайновою програмою Редактор-Конвертор. Після перенавчання каталогізатори успішно застосовують свої професійні навички з опису паперових джерел інформації але з урахуванням умов цифрового середовища для об’єктів мережі Інтернет.
На сайті Кіровоградської ОУНБ ім.Д.І.Чижевського вже більше десятиліття застосовуються описи в форматі Дублінського Ядра метаданих майже для кожної опублікованої html-сторінки (загальна кількість біля 5 тис.). Сайт можна вважати найбільшим в українському сегменті Інтернет де застосовується Дублінське Ядро.
Наступним етапом пілотного проекту бібліотеки стало створення окремої бібліографічної бази даних в системі ІРБІС з доступом через OPAC бібліотеки для всіх об’єктів цифрової бібліотеки нашого сайту (загальна кількість об’єктів наближається до 400, станом на весну 2014 року). Цифрова бібліотека це окремий розділ сайту де збираються оцифровані книги з рідкісного та цінного фондів нашої бібліотеки, статті з журналів, книги та збірки місцевих, сучасних авторів нашого регіону. Завершення робіт щодо початкового наповнення бази даних цифровими джерелами заплановано на кінець 2014 року. В подальшому база буде поповнюватись одночасно з новими публікаціями нашої цифрової бібліотеки.
Таким чином, на основі аналізу створених бібліографічних записів на цифрові джерела з цифрової бібліотеки нашого сайту можна зробити висновки що застосування стандарту Дублінського Ядра метаданих та розробленого програмного забезпечення для опису ресурсів Інтернет є доцільним і повною мірою дозволяє створювати повноцінні бібліографічні описи цифрових ресурсів. Крім того аналіз записів розвіює міф про неможливість створення повноцінних бібліографічних описів для електронних ресурсів із застосуванням менш потужного формату (Дублінського Ядра) на відміну від розгалуженого бібліотечного MARC-формату.
Ми в соціальних мережах