Роль Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка у розвитку культурно-мистецького середовища Прикарпаття
Заявник | Пристай Галина Іванівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | Формування національного інформаційного простору: інтеграція та кооперація зусиль бібліотек України та інформаційних інституцій |
Назва доповіді | Роль Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка у розвитку культурно-мистецького середовища Прикарпаття |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 023;371.383 Г. Пристай,
ББК 78.3+71 здобувач КНУКіМ,
П 49 м. Івано-Франківськ
Роль Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки
ім. І. Франка у розвитку культурно-мистецького середовища Прикарпаття.
Питання, що таке бібліотека, в чому полягають її соціальні й культурно-мистецькі функції, завжди було предметом дослідження бібліотекознавців і практиків бібліотечної справи. Сьогодні, в період демократизації суспільства, переходу до ринкових економічних відносин, широкої інформатизації на основі впровадження новітніх електронних технологій, відповідь на дане питання набуває особливої актуальності. Відповівши на нього, ми зможемо зрозуміти, яка роль бібліотеки як важливого суспільного інституту, які шляхи її адаптації до сучасних вимог, та які інформаційні й культурні послуги бібліотеки будуть необхідні у майбутньому.
На даному етапі Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка (ОУНБ ім. І. Франка) стала частиною соціокультурної інфраструктури Прикарпаття, по праву зайнявши значне місце в культурному житті регіону. Так, в приміщенні ОУНБ ім. І. Франка обладнані зали для проведення ділових зустрічей на державному рівні, круглих столів, конференцій, семінарів, вебінарів, онлайн-конференцій. Маючи в наявності сучасну матеріально-технічну базу, ОУНБ ім. І. Франка приступила до активного впровадження нових форм обслуговування користувачів, направлених на культурну, галерейно-виставкову, екскурсійну, інформаційно-просвітницьку діяльність.
Особливого значення для культурної сфери Прикарпаття відіграють бібліотечні засоби культурно-просвітницької діяльності. Йдеться про цілу систему заходів: сесії, наукові конференції, круглі столи, семінари, Дні науки, Дні фахівця, презентації, лекції, зустрічі з вченими, державними діячами, письменниками, видатними особистостями; науково-інформаційна діяльність – фестини української книги, книжкові виставки, виставки газетних, іконографічних матеріалів (карт) тощо; культурологічно-просвітницька діяльність – виставки образотворчих мистецтв: художні, фото-, народних промислів та ін. Так змінюється місце бібліотеки в культурно-освітній та інформаційній інфраструктурі регіону, її роль в громадському та політичному житті, в розвитку місцевого самоуправління, формуванні соціальної активності населення.
Важливий аспект бібліотечної діяльності – пошук нових ідей у сфері духовного становлення, який спонукав фахівців відділу літератури з мистецтва відкрити при літературно-мистецькій вітальні Арт-центр „Мистецька академія”, що об'єднує творчих людей міста, обдаровану молодь. Оригінальними й концептуальними заходами в рамках Арт-центру є: театралізовані читання „Барвиста мелодія слова”, комільфо-зустрічі „Навіяні життям сюжети”, ерудит-шоу „Коли мистецтву затишно”, інтерактивні зустрічі-знайомства „Мандрівка на хвилях пам’яті”, мистецька інсталяція „Дружба. Долі людські”, мистецький лекторій „Від мистецтва найдавніших часів до сучасності” та інформаційні спілкування „Молитва за Україну”.
В історії Івано-Франківщини співіснування етнічних культур та громад має свої особливості. Прагнучи зберегти власні культурні традиції, люди об’єднуються у етногрупи . Цьому сприяло відкриття при відділі літератури з мистецтва „Лемкоклубу”, діяльність якого передбачає співпрацю з Івано-Франківським обласним товариством „Лемківщина”. В рамках клубу проводяться лемківські вернісажі, фольклорні посиденьки, години духовних піснеспівів, інтерактивні зустрічі-знайомства, родинні та фольклорно-етнографічні свята, майстер класи, створюються мультимедійні презентації та відеофільми.
Не менш важливу роль для науково-технічного та інноваційного розвитку Прикарпаття відіграє спільний творчий проект Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка, Ради Івано-Франківських обласних Товариств винахідників і раціоналізаторів та Спілки наукових і інженерних об’єднань України – Інтелектуальний клуб творчих особистостей ,,Галицькі кмітливці”. В рамках засідань клубу відбуваються зустрічі з вченими, винахідниками, раціоналізаторами Івано-Франківщини.
Розширюючи спектр своїх послуг бібліотека пропонує сервісні, консалтингові та освітні, культурно-мистецькі, рекламні й посередницькі послуги. Необхідно відзначити реалізацію різнопланових проектів: ,,Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування” на Івано-Франківщині; Мережа Пунктів Доступу Громадян (ПДГ) до інформації органів державної влади у бібліотеках України; Програма ,,Бібліоміст”; ,,Створення Центру європейської інформації на базі Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка”; ,,Вікно в Америку”; ,,Створення регіональних інформаційних порталів та інформаційних центрів на базі публічних бібліотек України”; ,,Інтернет для читачів публічних бібліотек. LEAP”. Пріоритетним для прикарпатців є проект книгозбірні – „Бібліотека під зеленими кронами”.
Слід зауважити, що для тих, хто не може відвідати бібліотеку, надається можливість у віддаленому режимі (за допомогою веб-сайту ОУНБ ім. Франка) можна ознайомитися із віртуальною галереєю, художниками та їх творчістю. Важливим підґрунтям у популяризації традицій свят на Прикарпатті є організація фахівцями відділу літератури з мистецтва ряду різнопланових виставок: „Корінням у життя, віттям у мистецтво: від предків до нащадків”; „Національний „літопис” в одязі”; „Відтворімо побут святошної хати” тощо. Серед проведених заходів у рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка слід виокремити: тижневий марафон „У мистецький вінок Кобзареві”; соціологічне дослідження серед громадськості краю „Шевченко з погляду сучасності” тощо.
Підкреслимо, що з метою ознайомлення з бібліотекою, закладами культури та архітектурою краю для мешканців і гостей регіону в рамках офіційних та культурних візитів фахівцями бібліотеки організовуються екскурсійні обслуговування. Івано-Франківська ОУНБ ім. І. Франка є центром суспільного життя, підтримуючим елементом сучасної соціокультурної інфраструктури Прикарпаття, активним провідником культурної політики регіону. Сьогодні колектив бібліотеки працює над залученням невикористаних ресурсів, пошуком спонсорів, волонтерів, групи партнерів зацікавлених в інвестуванні проектів та їх реалізації.
Ми в соціальних мережах