Бібліотечні блоги, як інструмент просування бібліотеки у віртуальному просторі
Заявник | Пригорницька Оксана Григорівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | Інформаційно-аналітична діяльність як чинник організації сучасного національного інформаційного простору |
Назва доповіді | Бібліотечні блоги, як інструмент просування бібліотеки у віртуальному просторі |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Останнім часом бібліотечне обслуговування зазнало значних змін, які пов'язані із використанням комп'ютерів, цифрових технологій та Інтернету.
Бібліотеки прагнуть активно використовувати можливості всесвітньої павутини в повсякденній практиці і шукають інноваційні шляхи надання послуг. У цьому контексті логічним кроком стало формування бібліотечної блогосфери.
Блог – це веб-сайт, головний зміст якого – записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються.
Надзвичайна популярність блогів зумовлена двома головними обставинами: по-перше, публікувати інформацію в Інтернеті за допомогою блогів досить легко; по-друге – це миттєва доступність опублікованої інформації в Інтернеті.
Сьогодні бібліотечна блогосфера виступає своєрідним «дзеркалом життя», що відображає як актуальні проблеми функціонування бібліотек в сучасному суспільстві, так і думку з цих проблем бібліотечного співтовариства. Блоги стали повноправним джерелом бібліотечного контенту. Завдяки розвитку нового медіасередовища змінюється інформаційна повістка дня, характер і спосіб реагування аудиторій.
Бібліотечний блог для сучасної бібліотеки – це:
– майданчик для користувачів (читачів), залучених з соціальних мереж, більшість з яких лояльні саме до блогів, а не до офіційних бібліотечних сайтів;
– використання інструментів і методів комунікації в Інтернеті, які не є традиційними для сайтів бібліотек, але оптимально підходять під формат блогу бібліотеки;
– створення корпоративного ресурсу з достатньою кількістю тематичного контенту (який регулярно додається), оптимізованого під пошукові системи, що дозволяє постійно залучати цільову аудиторію та привертати її увагу до бібліотеки;
– побудова емоційного зв'язку з користувачем (читачем) завдяки особистісному аспекту інформації, яка публікується авторами блогів, про життя бібліотеки та бібліотечну справу;
– донесення до аудиторії офіційної позиції бібліотеки в неофіційному вигляді;
– тестування нових ідей.
Класифікувати бібліотечні блоги можна за наступними ознаками:
1) за типом бібліотек: шкільні, вузівські, публічні, наукові;
2) за належністю: авторські, офіційні блоги при бібліотеках;
3) за стилем оформлення: текстові, фот облоги, відеоблоги.
Точна інформація стосовно кількості бібліотечних блогів в Україні на разі відсутня. За даними порталу «Бібліоміст», на сьогоднішній день налічується майже 200 блогів, блог «Миры библиотек» наводить перелік із 52 бібліотечних блогів з України, які частково, або повністю ведуться російською мовою та 250 україномовних бібліотечних блогів. Нажаль, в наведених переліках присутні бібліотечні блоги, які фактично припинили своє існування, або тривалий час не оновлювалися. Так, посилання на адресу блогу ЦБС Дніпровського району м. Києва не працює, а блоги Новоград-Волинської районної бібліотеки для дорослих ім. Лесі Українки «Бібліотечний острів» та Андрушівської районної бібліотеки «Книжкова павутинка» оновлювались востаннє в березні 2013 року. Подібні ситуації непоодинокі, і можуть відбуватися по різним причинам: закінчилися ідеї для постів, не виконана мета створення блогу, тематика блогу не знайшла відгуків, або навіть отримала критичні висловлювання, а також просто відсутність в бібліотеці працівника, який би фахово міг продовжувати ведення блогу.
Серед переглянутих блогів найбільшою популярністю у читачів, за даними розташованих на сторінках лічильників відвідувань блогу станом на 12 квітня 2014 року, користуються блоги Центральної бібліотеки для дітей міста Миколаєва «Библиотека города N» (http://kinderlibrary.wordpress.com) - 596,606 переглядів; Національної Бібліотеки України для дітей «НБУшка» (http://nbukids.wordpress.com) - 357,379 переглядів; психолога Національна бібліотека України для дітей Майданіч Марини «Психолог у бібліотеці» (http://olga-methodlibkyiv.blogspot.com) - 334,326 переглядів; Методичної служби публічних бібліотек Києва – 335,769 переглядів.
Бібліотеки почали активно використовувати свої ресурси для інформування громадян про діяльність органів державної влади. Так, блог Української бібліотечної асоціації (УБА) «Доступ громадян до офіційної інформації: роль бібліотек» (http://govinfolibrary.wordpress.com/), який започатковано в рамках проекту “Створення мережі пунктів доступу громадян до офіційної інформації” за підтримки Програми сприяння парламенту, покликаний сприяти фахівцям книгозбірень у вдосконаленні доступу громадян до інформації органів державної влади. На сьогодні до мережі Пунктів доступу громадян вже приєдналося 944 бібліотек України. Блог пропонує до уваги читачів різноманітні бібліотечні продукти, у тому числі видання Служби інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади (СІАЗ), Національної юридичної бібліотеки (НЮБ) Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського.За час існування блогу було здійснено 105,720 переглядів.
Підсумовуючи, зазначимо – не дивлячись на те, що блог як інструмент інтернет-комунікації читача і бібліотеки, почав використовуватися бібліотеками порівняно недавно, бібліотеки отримали можливість оперативно інформувати своїх читачів про події в бібліотеках, просувати свої інформаційні продукти й послуги. Таким чином можна прогнозувати, що бібліотечні блоги збережуть за собою роль простого і дешевого засобу доставки контенту, що дасть змогу отримувати користувачеві оперативну інформацію з питань, які його цікавлять, та нових подій у житті бібліотек.
Ми в соціальних мережах