Бібліографічні покажчики як складова сучасної системи бібліотечно-інфомаційного забезпечення агроекологічної галузі (на прикладі Житомирської області)

ЗаявникІгнатюк Марина Вікторівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідБіобібліографічна складова національного електронного інформаційного простору
Назва доповідіБібліографічні покажчики як складова сучасної системи бібліотечно-інфомаційного забезпечення агроекологічної галузі (на прикладі Житомирської області)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 016:929:025.5:504(477.42)
ББК 78.5(4Укр–4Жит)

Сучасна українська біографістика розглядає ресурси біографічної інформації як структурований комплекс малопоєднаних між собою різних за змістом і формою матеріалів, які у сукупності набувають принципово нової якості та стають доступними у використанні.
Нині провідні наукові бібліотеки та бібліотеки вищих навчальних закладів здійснюють цілеспрямовану роботу з формування й оприлюднення систематизованих ресурсів біографічної та біобібліографічної інформації. Біобібліографічні покажчики – необхідний компонент цієї інфраструктури.
Однією з найважливіших складових частин сучасної системи бібліотечно-інформаційного забезпечення агроекологічної галузі є систематизація накопичених біографічних і бібліографічних даних про видатних діячів у сфері сільського господарства.
Процес розвитку сучасної системи бібліотечно-інформаційного забезпечення агроекологічної галузі в Житомирській області започатковує формування обласного бібліотечного інформаційно-ресурсного центру агроекологічного спрямування, осередком якого стало об’єднання сільськогосподарських бібліотек Житомирської області. До об’єднання входить 9 бібліотек аграрного профілю, серед яких: 7 бібліотек технікумів, коледжів та їх філій, 2 бібліотеки науково-дослідних установ.
З 2003 р. бібліотека Житомирського національного агроекологічного університету (ЖНАЕУ) є Головною бібліотекою об’єднання сільськогосподарських бібліотек Житомирської області. Основним завданням Головної бібліотеки є координація діяльності з усіх напрямів бібліотечної роботи, в тому числі біографістики.
Наразі бібліотека університету працює над розвитком біобібліографічних інформаційних ресурсів, які знаходяться у відкритому доступі для всіх користувачів. За 2013–2014 рр. було підготовлено 5 біобібліографічних покажчиків, які розміщені на сайті бібліотеки ЖНАЕУ:
- «Бурлака Віктор Анатолійович» – до 65-річчя від дня народження вченого й визначного фахівця в галузі тваринництва, професора Житомирського національного агроекологічного університету, доктора сільськогосподарських наук, академіка Академії вищої школи України, Української академії наук, завідувача кафедри годівлі тварин та технології кормів;
- «Дідора Віктор Григорович» – до 75-річчя від дня народження відомого вченого й визначного фахівця в галузі рослинництва, професора Житомирського національного агроекологічного університету, доктора сільськогосподарських наук;
- «Микитюк Валерій Мар’янович» – до 60-річчя від дня народження доктора економічних наук, професора, заслуженого економіста України, дійсного члена (академіка) Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності, почесного професора Медичного університету Докьо (Японія), ректора Житомирського національного агроекологічного університету;
- «Ходаківський Євгеній Іванович» – до 75-річчя від дня народження доктора економічних наук, професора Житомирського національного агроекологічного університету, заслуженого діяча науки і техніки України;
- «Стольгане Олексій Олександрович» – до 130-річчя від дня народження про життя та діяльність вченого в галузі агрохімії, органічної хімії, професора Московської сільськогосподарської академії ім. К. А. Тімірязєва, Омського сільськогосподарського інституту, Житомирського сільськогосподарського інституту.
Робота проводилася під керівництвом і безпосередньою участю директора Ігнатюк М. В. та співробітників бібліотеки: завідувача інформаційно-бібліографічного відділу Яремчук Н. Г., завідувача відділу інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення Сталідзанс Л. Я., бібліографа Касянюк О. І., бібліотекаря Горєва-Слидзюк Е. О.
Основною проблемою і паперових, і електронних біобібліографічних покажчиків є лінійність подачі інформації за стандартним шаблоном: «Основні дати життя та діяльності», стаття про діяча – об’єкта покажчика, «Хронологічний покажчик публікацій», перелік праць («Монографії», «Підручники, навчальні посібники», «Праці, опубліковані за науковою редакцією», «Виступи, інтерв’ю», «Дисертації, підготовлені під науковим керівництвом», «Відгуки та рецензії» та ін.), література про життя та діяльність, іменний покажчик, предметно-тематичний покажчик, зміст.
Зазвичай електронний біобібліографічний покажчик – це просто файл (як правило, у форматі PDF), який є макетом паперової публікації. Таким чином, всі можливі переваги електронного покажчика не використовуються.
Одним із перспективних напрямків роботи у біографістиці для працівників бібліотек є створення інтерактивної бази даних – нового покоління біобібліографічних інформаційних ресурсів, які дозволять користувачу створювати динамічні вибірки біобібліографічних фактів. Такі вибірки формуються на основі застосування різних типів фільтрів-запитів:
- часових (враховуються хронологічні рамки);
- авторитетних (використовуються запити на основі наявних авторитетних файлів);
- персональних (наявні взаємозв’язки між персоналіями – співавторами, учнями, колегами);
- географічних (місця навчання, наукової діяльності, викладання та ін.).
Створення такої інтерактивної бази, яка надає можливість повнотекстового пошуку, стане важливим кроком для української біографістики в галузі агроекології і прототипом для бібліотечно-інформаційних систем в інших галузях.