Інноваційні технології в розвитку бібліотечної продукції як складової наповнення інформаційного простору
Заявник | Терещенко Ірина Юріївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | не вказано |
Назва доповіді | Інноваційні технології в розвитку бібліотечної продукції як складової наповнення інформаційного простору |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
На сучасному етапі розвитку людства відчуваються великі зрушення в усіх сферах життя, зокрема в тому, що стосується створення матеріальних благ та їх розподілу. Значну роль відіграє розвиток інноваційних технологій та комунікаційно-інформаційних систем, що значно поглиблюють ресурси людського розвитку з питань отримання інформації, збільшення мобільності та якості людського потенціалу.
Варто відзначити, що останнім часом відмічається все більш активний інтерес спеціалістів до нововведень у бібліотеках. Головна мета всіх новацій, які впроваджуються в бібліотечній сфері, – це високоефективне, якісне та комфортне обслуговування читачів. Завдяки упровадженню інноваційних технологій значно розширюється коло послуг, які надають бібліотеки та форми представлення бібліотечних продуктів.
В епоху глобалізації бібліотеки мають реальні шанси вижити за однієї умови: вони повинні бути готові до тих змін, які відбуваються у сучасному суспільстві. У протилежному випадку, певні функції бібліотеки на себе візьмуть інші інформаційні установи (корпорації, фірми тощо).
Огляд світового досвіду здійснення бібліотеками інформаційних послуг показує, що відбувається переосмислення основ бібліотечно-інформаційного обслуговування. Сьогодні воно базується на вивченні специфіки інформаційних потреб, ступеня їх задоволення, рівня науково-інформаційної культури споживачів. Актуальним є створення індивідуалізованих систем обслуговування, які задовольнять кожного споживача, враховують загальне та індивідуальне в його інтересах. Все це стає можливим завдяки використанню інноваційних технологій, коли читач може отримувати інформацію, не відвідуючи бібліотеки.
За визначенням, «інноваційні технології» – радикально нові чи вдосконалені технології, які істотно поліпшують умови виробництва або самі виступають товаром, а також це набори методів і засобів, що підтримують етапи реалізації нововведення.
Аналіз останніх досліджень показав, що на сьогодні вже накопичено достатній досвід використання інноваційних та інформаційних технологій у бібліотечній діяльності.
Смартфони й планшети стрімко завойовують нові групи користувачів. Яким чином бібліотеки реагують на мобільне користування інтернетом, демонструють різноманітні заходи Баварської державної бібліотеки в Мюнхені.
Доктор Клаус Крейнова, заступник генерального директора BSB (Баварської державної бібліотеки в Мюнхені) стверджує, що сьогодні бібліотеки вже більше не можкть собі дозволити не надавати послуг для мобільного інтернету. Адже всі релевантні прогнози майбутніх тенденцій свідчили про те, що найпізніше в 2012 році первинний доступ до інтернету більше не здійснюватиметься зі стаціонарного ПК чи ноутбука, натомість – через смартфони або планшети. Так само частка тих, хто користуються виключно мобільним інтернетом, постійно зростає по всьому світі. Так, Клаус Крейнова оцінює переможний хід мобільного доступу до мережі як вирішальний, подібно до появи Інтернету взагалі. Тому Баварська державна бібліотека пропонує свої базові послуги і в мобільному доступі: бібліотечний онлайн-каталог – із середини 2010 р., веб-сайт – від початку 2011р. Разом із тим, Баварська державна бібліотека розробляє програми спеціально для iPad та iPhone, які безкоштовно завантажуються на AppStore.
Вітчизняні книгозбірні також працюють та експериментують з новими технологіями, запозичуючи досвід у зарубіжних та провідних українських бібліотек. Унікальний додаток, що не має аналогів ні в Україні, ні в СНД, створили в Дніпропетровській центральній бібліотеці.
«DneprLibrary» розрахований, насамперед, на тих людей, які не звикли ходити в бібліотеки, але не можуть уявити собі життя без сучасних гаджетів – молодь і бізнес-еліту міста. Однак, по суті, він буде доступний і корисний всім, у кого є смартфон або планшет. Завантажити його можна безкоштовно, а навчитися користуватися ним можна за лічені хвилини.
На головній сторінці додатку розміщена вся інформація про бібліотеку – адреса, сайт, контакти, час роботи та ін. Ще в одному розділі можна задати будь-яке питання бібліотекарю. Найчастіше цей сервіс використовується для того, щоб дізнатися, чи є в бібліотеці та чи інша книга, і в якому відділі її можна отримати. Але найцікавіша і функціональна частина додатку – це топ-10 книг.
Сучасний бібліотекар повинен бути обізнаним із сучасними технологіями, вміти організовувати віртуальні форми, здійснювати дистанційне консультування, мультимедійні презентації, знаходити різну інформацію в Інтернеті.
Для спеціалістів бібліотечної справи стає очевидним той факт, що саме інноваційний шлях розвитку бібліотек, оновлення усіх сторін їх життєдіяльності забезпечує виконання покладеної на них місії. Слід відмітити, що питання вивчення сучасного стану інноваційної діяльності бібліотек та готовності її працівників до нововведень набуло широкого розгляду у бібліотеках, що свідчить про розуміння керівництвом книгозбірень необхідності запровадження інновацій як результату змін.
Створюючи власні інформаційні продукти та використовуючи інноваційні технології, бібліотеки також налагоджують зв’язки з іншими бібліотеками та організаціями. Усе це для того, щоб зробити свої фонди широкодоступними, наблизити їх до користувача, навчити його орієнтуватися в них, виокремити з величезного потоку інформації тільки найнеобхідніше і щоб надати своїм абонентам у користування якнайбільше світових інформаційних ресурсів, що особливо актуально для наукової спільноти.
Отже, сучасність вимагає від бібліотек зберігати традиційні та постійно шукати, впроваджувати нові форми роботи з користувачами. Бібліотечна діяльність повинна бути направлена на якісні зміни, що відповідають потребам часу і реалізуються з новим змістом. Саме інноваційні технології вирішують питання безперебійного отримання запитів і можливість передавання великих обсягів даних на значні відстані.
Ми в соціальних мережах