Роль демократичної преси у формуванні національного інформаційного простору (на прикладі газети «Український Південь»)

ЗаявникСтиркул Олександр Олегович (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідРукописна і книжкова спадщина в національному інформаційному просторі: теоретичні і практичні аспекти формування електронних ресурсів
Назва доповідіРоль демократичної преси у формуванні національного інформаційного простору (на прикладі газети «Український Південь»)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Процес побудови демократичного суспільства, проблеми взаємовідносин влади і соціуму актуалізують питання вивчення досвіду діяльності газети «Український Південь» як друкованого органу Миколаївської крайової організації народного Руху України та її впливу на формування національного інформаційного простору.
Перший номер oблacнoгo тижнeвикa «Український Південь» вийшов друком у листопаді 1993 р. в oблacнiй дpyкapнi iм. B. Лeнiнa м. Миколаєва. 3 1994 p. по теперішній час він є зaгaльнoyкpaїнcьким. Тижневик став трибуною громадських організацій, порушуючи не тільки економічні та соціальні проблеми, але й мовні, історичні, загальнокультурні. Змістове наповнення часопису «Український Південь» засвідчує його національно-творчу позицію, орієнтування на відродження українських цінностей. Головним редактором видання є Юрій Діденко – голова Миколаївської обласної організації Народного Руху України, який з 1991 р. був довіреною особою В’ячеслава Чорновола.
Важливим завданням часопису стало залучення професіоналів. Основу авторського колективу тижневика склали журналісти газети «Радянське Прибужжя» – рупора демократичних перетворень у 90-х рр. XX ст. на теренах області. Якісні публікації зробили його цікавим та злободенним. Партійні матеріали не домінували в газеті, тому вона стала цікавою для всіх.
З газетою «Український Південь» в різний час плідно співпрацювали: Всеволод Ільїн – заступник головного редактора газети «Радянське Прибужжя»; Анатолій Колесник – відомий український журналіст, член Національної спілки журналістів України; Дмитро Кремінь – поет, публіцист, есеїст, перекладач, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, член Національної спілки письменників України. Більшість з них продовжує співпрацю з виданням і до сьогодні.
Діяльність видавців та авторів загальноукраїнського тижневика спрямована на розвиток української культури, утвердження української національної ідеї, формування у читачів громадянської позиції та національної самосвідомості. Безкомпромісне дотримання редакційної політики та концепції видання забезпечили «Українському Півдню» увагу досить широкого кола читачів. Доказом цього є наклад часопису, який на сьогодні складає близько 5 тисяч примірників.
Для об’ємного бачення структури часопису та всебічного розуміння нюансів подачі інформації варто розглянути рубрики, під якими виходять у світ матеріали журналістів «Українського Півдня». Це, зокрема:
• «Політика» – публікації інформативного характеру, в яких повідомляється про актуальні та гострі події, що сталися в країні і світі за тиждень, а також дається авторський аналіз та оцінка того, що відбулося із прогнозами про подальший перебіг чи про наслідки, до яких підштовхнуть описувані події;
• «Економіка» – аналітичні статті про вплив держави на розвиток державних підприємств, економічні проблеми та шляхи їх подолання;
• «Історія» – рубрика-ретроспектива, в якій розміщуються публікації істориків із новими поглядами та тлумаченням історичних подій;
• «Культура» – статті, в яких характеризується сучасний стан і перспективи розвитку української культури;
• «Релігія» – статті щодо забезпечення реалізації конституційного права на вільне віросповідання, світогляду та світосприйняття;
• «Мова» – статті, що висвітлюють мовні питання, котрі є особливо важливими для населення Миколаївщини.
Загальне спрямування видання «Український Південь» – пропаганда культури, історії, традицій українського народу, висвітлення героїчного минулого в особах, публікація конкретних історичних документів, роздуми про перспективи розвитку нації.
Отже, газета «Український Південь» як загальноукраїнський тижневик стала одним із лідерів серед видань, що висвітлюють питання державної політики щодо організації громадянського суспільства, механізмом впливу громадян на прийняття рішень у різних сферах соціально-культурного та політичного життя на Миколаївщині та вагомим чинником у формуванні національного інформаційного простору.