Українські газети 1917–1921 років у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: перспективи створення електронної колекції

Заявникне знайдено
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідРукописна і книжкова спадщина в національному інформаційному просторі: теоретичні і практичні аспекти формування електронних ресурсів
Назва доповідіУкраїнські газети 1917–1921 років у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: перспективи створення електронної колекції
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

.Зібрання українських газет 1917–1921 рр. має виняткове науково-культурне значення. Період 1917–1921 є одним з найскладніших відтинків вітчизняної історії, коли на території України феєрично змінювалася влада, а становлення і розвиток преси відбувалися за різних форм української державності, в умовах діяльності національних урядів, утвердження радянської влади. Діяли різні політичні партії, громадські об’єднання, спілки, кооперативні організації, конфесії і церковні громади і всі вони намагалися видавати свої часописи.
Періодична преса завжди привертала увагу вчених і часто ставала об’єктом наукових досліджень, а надто на сучасному етапі. Вивчаються різні аспекти, що розкривають багатогранність цього виду джерел. Серед вчених, до кола наукових зацікавлень яких належать газети 1917–1921 рр., – М. Галушко, П. Губа, М. Дмитрієнко, О. Коновець, І. Крупський, О. Мукомела, М. Романюк, Р. Пиріг, Г. Рудий, Н. Сидоренко, В. Солдатенко, П. Федченко та ін. Щодо установ, то лідером у сфері дослідження преси є Науково-дослідний інститут пресознавства Львівської національної наукової бібліотеки імені Василя Стефаника (ЛННБ). Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського також має досвід наукового опрацювання газетної періодики зазначеного періоду, зокрема – бібліографічного. Українські газети 1917–1921 рр. знайшли відображення у каталогах «Газети Радянської України. 1917–1920» (1979), «Газети Радянської України. 1921–1925» (1981). Ми свідомі того, що вже постала необхідність перевидання каталогу газет періоду 1917–1921 рр. з урахуванням видань різного підпорядкування і спрямування. Такий каталог, що охоплює різноманітний репертуар тогочасної газетної періодики включно з виданнями української діаспори, готується до друку фахівцями відділу газетних фондів на основі службової електронної бази даних.
Всього у Відділі газетних фондів (ВГФ) НБУВ зберігається 1395 назв газет, що виходили впродовж 1917–1921 рр. За підрахунками Г. Я. Рудого, котрі вчений наводить у своєму ґрунтовному дослідженні «Преса України 1917–1920 рр. як об’єкт дослідження української культури: джерелознавчий і методологічний аспекти», з березня 1917 по грудень 1920 р. виходило понад 1100 газет (для порівняння: у 1913 р. на Україні виходило 172 газети, з них лише одна – українською мовою). У Додатку до цієї ж праці подається список 1128 газет, які автор розшукав у фондах НБУВ та Бібліотеки науково-довідкових видань Центральних державних архівів України. У покажчику «Преса України: газети 1917–1920 рр.», укладеному Г. Рудим, подано 765 назв газет (без «радянських). Ми перевірили газети, наявні у фонді ВГФ і наведені у зазначених працях Г. Рудого і встановили, що у відділі газетних фондів є 1152 газети 1917–1920 рр. і 200 тих, що виходили у 1921 р. До цього числа додали 43 газети, що видавалися за межами України і таким чином отримали 1395 назв (у випадках, коли газета змінювала назву, але зберігала нумерацію, вона вважалася одним виданням). Взагалі ж, надзвичайно складно з абсолютною точністю вирахувати кількість газет, що виходили у 1917–1921 рр., адже їх дуже багато, деякі існували недовго – виходив один або кілька номерів і газета закривалася чи реорганізовувалася.
Фонд газет зазначеного періоду є надзвичайно цінним і затребуваним. Наприкінці 1980-х рр. він суттєво збільшився за рахунок так званого «спецфонду» – газет, що перебували на спеціальному зберіганні, довгий час вилучені з культурного середовища. Зацікавленість цими непересічними документами надзвичайно зросла на початку 1990-х рр. і зберігається досі. Такий підвищений читацький попит пояснюється інформаційною насиченістю цього виду джерел, адже поза газетною публікацією не проходить жодна подія життя. Крім того, газета часто є єдиним джерелом потрібних відомостей. Наприклад, на шпальтах газет завжди друкувалися офіційні документи, що дійшли до наших днів саме у вигляді газетної публікації, тому що оригінали могли не зберегтися в силу різних обставин.
У зазначений період в Україні існував величезний масив періодичних видань різного ідеологічного і галузевого спрямування, тематики, підпорядкованості. Зупинимося детальніше на тих, що зберігаються у ВГФ НБУВ. Найбільше газет політичного характеру, зокрема друкованих органів численних партій: Російської соціал-демократичної робітничої партії («Голос Социал-демократа»), Української соціал-демократичної робітничої партії («Робітнича газета»), російських лівих і правих есерів («Воля народа», «Народовластие», «Мысль»), Української партії соціалістів-революціонерів («Боротьба»), Української комуністичної партії (боротьбистів) – «Пролетарська боротьба», Української партії соціалістів-федералістів («Нова рада»), Української партії самостійників-соціалістів («Самостійник»), партії народної свободи (кадетів) – «Лебединский вестник» та ін. У зазначений період на території України виходили газети єврейських політичних партій, у тому числі Бунду і Об’єднаної єврейської соціалістичної робітничої партії, російські газети монархічного, шовіністичного спрямування («Двуглавый орёл»), анархістські («Голос махновца») тощо.
Центральні, губернські органи влади і земські органи самоврядування також мали свої друковані видання, здебільшого, інформаційні («Київські губерніальні вісти», «Валуйская народная земская газета», «Вістник Олександрійського повітового земства»). Різноманітною є військова преса, видання рад робітничих, селянських та солдатських депутатів («Бюлетень Інформаційного Бюро Армії Української Народної Республіки», «Армейский вестник», «Книга Красной Армии», «Вестник обласного и Киевского Советов робочих и солдатських депутатов», «Известия Мелитопольского уездного Совета робочих, крестьянских и красноармейских депутатов»). З широкого загалу тогочасної періодики слід також виокремити газети професійних об’єднань, таких як Селянська, Учительська, Лікарська Спілки, Союз залізничників, Правниче Товариство, «Просвіта», а також видання церковних громад («Бюллетень Киевского Союза робочих печатного дела», «Вісти Вінницького Союзу споживчих товариств», «Учительское слово», орган Української селянської спілки «Бюлетень Народної Волі», «Вестник Екатеринославского губернського комитета Православной Церкви», «Братское слово» тощо).
Географія видань широка і охоплює всі регіони України. Найбільша їх кількість припадає на Катеринославську, Київську, Подільську, Полтавську, Харківську, Херсонську, губернії. Із газет, що розповсюджувалися на цих територіях, у першу чергу слід назвати губернські (губерніальні) відомості.
Фонд рідкісних газет потребує гідних умов зберігання. Він є надзвичайно «зношеним» внаслідок того, що тогочасні часописи видавалися переважно на неякісному папері, який дедалі більше руйнується і вже не підлягає простій реставрації. Популярність і затребуваність цих газет також є причиною руйнації. Тому з метою фізичного збереження оригіналів видань, для задоволення наукових, інформаційних, культурних потреб користувачів та у контексті завдань зі створення і накопичення електронних інформаційних ресурсів, доцільним є виготовлення цифрових копій українських газет періоду 1917–1921 років для подальшого їх використання читачами і працівниками бібліотеки замість оригіналів, що потребують консервації і відповідних умов зберігання, які НБУВ спроможна забезпечити.
У відділі газетних фондів на основі загальних методичних розробок і вимог встановлено критерії, за якими відбувається відбір газет для першочергового оцифрування. Це час виходу газети, цінність і значення з точки зору історії і культури, інтенсивність запитів читачів, фізичний стан оригіналів. Всім цим критеріям відповідає зібрання українських газет 1917–1921 рр. На даний час виготовлено цифрові копії і записано на компакт-диски газети «Відродження» (К., 1918), «Державний вісник (К., 1918), «Киевлянин» (К., 1917–1919), «Нова рада» (1917–1919). На цій основі формується електронна повнотекстова колекція газет. Вона розміщена на сайті НБУВ і доступна всім віддаленим користувачам завдяки зусиллям фахівців Відділу програмно-технологічного забезпечення комп’ютерних мереж НБУВ.
Виконання планових завдань з опрацювання колекції українських газет 1917–1921 рр., їх зберігання, введення у базу даних, підготовка друкованого каталогу, перенесення на сучасні носії інформації, створення електронної колекції направлене на задоволення наукових, інформаційних потреб користувачів і реалізації однієї з основних функцій бібліотеки – інформаційної.