Інтернет-ресурс для обмінних фондів бібліотек
Заявник | Козак Богдан Станіславович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | Формування національного інформаційного простору: інтеграція та кооперація зусиль бібліотек України та інформаційних інституцій |
Назва доповіді | Інтернет-ресурс для обмінних фондів бібліотек |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Книгообмін між бібліотеками є важливим джерелом поповнення бібліотечних фондів і може складати більше половини від загальної кількості літератури, яку отримують бібліотеки. При здійсненні книгообміну між бібліотеками співробітникам бібліотек необхідно обмінюватися інформацією про літературу, яка знаходиться у обмінному фонді, про умови книгообміну. При пошуку літератури, що цікавить бібліотеку, необхідно зібрати інформацію про літературу, яка наявна у обмінних фондах різних бібліотек, умови її обміну, контактні данні підрозділів бібліотек, що відповідають за книгообмін.
За результатами перегляду та аналізу інтернет-сайтів національних, держаних, регіональних та інших провідних бібліотек України, на даний час більше половини від загальної кількості досліджених сайтів містять дані про книгообмін. Близько третини сайтів містять списки літератури обмінних фондів. Необхідність перегляду великої кількості сайтів різних бібліотек, значно ускладнює пошук літератури, яка цікавить бібліотеку, та потребує значних витрат часу. Враховуючи, що списки літератури для книгообміну можуть бути представленні на сайтах бібліотек у вигляді окремих файлів, найчастіше форматів doc та pdf, або у вигляді списків літератури для книгообміну, які розміщенні безпосередньо на сторінках сайтів, це додатково ускладнює пошук. Також значна кількість списків не має розділення літератури за науками, а часом і за видом видання, внаслідок чого список обмінної літератури може містити одночасно книги, періодичні та серіальні (продовжувані) видання.
Створення інтернет-ресурсу, на якому буде розміщена інформація про літературу обмінних фондів різних бібліотек, дозволить бібліотекам спростити пошук літератури для книгообміну. Для оперативності та коректності представлення літератури обмінних фондів доцільно надати можливість бібліотекам самостійно розміщувати інформацію про власні обмінні фонди та вносити зміни у надану інформацію: видаляти неактуальні дані, оновлювати та редагувати списки літератури для книгообміну, умови проведення обміну, контактну інформацію підрозділів, що займаються книгообміном.
Вікі-технології використовують як технології, що надають можливість користувачам сайтів, побудованих за цими технологіями (вікі-сайти), самостійно визначати зміст сторінок сайту, форму представлення контенту (у межах можливостей вікі-технологій), а також вносити зміни: виправляти, оновлювати, уточнювати інформацію, що надається на сторінках вікі-сайту. Також вікі-технології дозволяють контролювати зміни, які вносяться, та оперативно видаляти некоректні або деструктивні зміни. Враховуючи ці можливості, використання вікі-технологій при побудові інтернет-ресурсу, який акумулює дані про обмінні фонди різних бібліотек та надає можливість користувачам даного ресурсу розміщувати власну інформацію та редагувати її, є цілком доцільним.
При обранні вікі-движка (програмного забезпечення, яке використовується для створення та роботи вікі-сайту) враховувались такі його характеристики: простота у використанні користувачами, невибагливість до програмного та апаратного забезпечення при побудові сайту, можливість оновлювати та розширювати функціональність сайту в залежності від нагальних потреб. Враховуючи завдання даного ресурсу, він може використовуватись для робіт переважно з текстовим матеріалом. Одним із вікі-движків, що відповідає цим критеріям, є DokuWiki, який орієнтований переважно на роботу з текстовими матеріалами, використовує текстові файли для збереження інформації (не потребує систем управління базами даних, таких як MySQL або інших), має невеликий розмір та невибагливий до апаратного забезпечення (існують версії, які працюють безпосередньо з флеш-накопичувача та не потребують установки на комп’ютер). Завдяки великій кількості плагінів (додаткових програм, що розширюють можливості основної програми) для DokuWiki, є можливість доповнювати базові можливості даного вікі-движка функціями, які необхідні для його ефективної роботи при реалізації сайтів різного призначення. Наприклад: за допомогою плагінів є можливість відображати на сторінках сайту хімічні формули у назвах видань. Враховуючи характеристики вікі-движка DokuWiki, він був використаний для створення вікі-сайту, який містить інформацію про обмінні фонди бібліотек.
Для зручності роботи з сайтом, при пошуку та розміщенні літератури обмінних фондів бібліотек, література на сайті розділена за видами видань: книги, періодичні видання, серіальні (продовжувані) видання, списки яких розміщено на різних сторінках сайту. Відповідні списки представлені у вигляді таблиць, які містять інформацію про видання. Для книг – це автор(и), назва, видавництво, рік видання, кількість сторінок, бібліотека, що надала інформацію про наявність цієї книги у обмінному фонді. Для періодичних та продовжуваних видань – це назва видання, організація, що його видає, рік видання, номер (випуск, том тощо), бібліотека, що надала інформацію про наявність цього видання у обмінному фонді. Списки книг, періодичних, продовжуваних видань представлені у двох видах – загальні списки у алфавітному порядку (для книг за авторами, для періодичних та продовжуваних видань за назвою) та списки, які розділені за природничими, технічними, гуманітарними науками. Окремо виділена довідкова література. Сайт має власну систему пошуку за ключовими словами, що дає можливість проводити пошук за авторами, назвами, видавництвами. При здійснені пошуку є можливість використовувати логічні команди «і», «або», «ні» та їх комбінації. Також є можливість пошуку за частиною слова. Якщо потрібне видання знайдено, то у таблиці зі списком літератури обмінних фондів міститься назва бібліотеки, яка його розмістила, та посилання на сторінку бібліотеки на даному сайті. На сторінках бібліотек розміщена контактна інформація підрозділу бібліотеки, що займається книгообміном (тел., е-мейл), адреса сайту бібліотеки та сторінок обмінного фонду на ньому. Також бібліотека може розмістити на своїй сторінці іншу інформацію (наприклад: умови книгообміну та тощо). Використання вікі-технологій, дозволяє бібліотекам самостійно визначати інформацію, яку вона вважає за потрібне розмістити на даному сайті.
Ресурс, де представлена література обмінних фондів різних бібліотек, може покращити та спростити процес книгообміну між бібліотеками, а використання вікі-технологій надає бібліотекам можливість самостійно розміщувати списки літератури для книгообміну та оперативно вносити зміни до них.
Ми в соціальних мережах