Актуальні питання кримінального права в реферативних ресурсах НБУВ
Заявник | Клюшнікова Олена Валентинівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | Семінар "Бібліотека та бібліометрія: світовий досвід, українська перспектива" |
Назва доповіді | Актуальні питання кримінального права в реферативних ресурсах НБУВ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Зорієнтуватися у потоці наукової літератури, одержувати найновіші відомості щодо наукових досліджень з певних галузей знань допомагає реферативна інформація, яка є загальноприйнятою формою обміну науковими досягненнями та спілкування вчених в усьому світі. Один з найвагоміших вітчизняних реферативних ресурсів - Український реферативний журнал “Джерело”, який формується на основі загальнодержавної реферативної бази даних (БД) “Україніка наукова” та видається з 1999 р. Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського спільно з Інститутом проблем реєстрації інформації НАН України. У БД “Україніка наукова” найбільш повно відображаються друковані праці вітчизняних вчених з усіх галузей науки, у тому числі, з питань держави та права. Ця тематика займає четверте місце в галузевому розподілі наукових публікацій, відображених в БД, і складає 7 % від загальної кількості записів.
Серед правових наук особливе місце посідає одна з фундаментальних його галузей – кримінальне право. Основним завданням кримінального права є правове забезпечення охорони прав і свобод людини та громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного ладу від злочинних посягань, забезпечення миру та безпеки людства, а також запобігання злочинам, що є особливо актуальним за умов надскладної політичної ситуації в державі.
Масив публікацій з питань кримінального права нараховує понад 3 000 документів, що складає 9 % від загальної кількості записів з правової тематики, відображених у загальнодержавній БД “Україніка наукова”. Їх розподіл за видами першоджерел виглядає наступним чином (станом на 05.06.2014 р.):
Рис. 1. Розподіл публікацій за видами документів
З діаграми видно, що найбільша кількість публікацій представлена в статтях з періодичних видань – 36,6 % (1 163 записи), менша кількість припадає на книги – 33,5 % (1 066 записів), найменша кількість належить авторефератам дисертацій, як специфічному виду друкованої продукції, що відображає результати найновіших досліджень у певній галузі – 29,9 % (950 записів).
На підставі проведеного нами аналізу тематики наукових публікацій виявлено, що у своїх дослідженнях вчені висвітлюють актуальні проблеми кримінальної відповідальності й удосконалення кримінально-правових засобів боротьби зі злочинністю, питання реформування судових і правоохоронних органів України, побудови ефективної системи виконання, а також відбування покарання, з’ясування ролі та місця кримінологічних знань у визначенні стратегії й тактики запобігання злочинним діянням, застосування інноваційних підходів у процесі викриття й розслідування злочинів. Особливу увагу автори публікацій приділяють питанням подальшого удосконалення практичної діяльності правоохоронних органів у боротьбі з окремими видами тяжких злочинів, зокрема злочинами терористичної спрямованості та злочинами у сфері економіки та фінансів, що неможливо здійснити без використання досягнень науки та техніки. Науковці наголошують на необхідності впровадження сучасних науково-технічних засобів та інформаційних технологій у практику боротьби зі злочинністю, а також вдосконалення прийомів криміналістичної тактики. Частина досліджень присвячена питанням забезпечення промислової та комерційної таємниці, основним методам захисту від промислового шпіонажу.
Результати проведеного нами дослідження свідчать, що важливого значення наразі набувають проблеми вдосконалення кримінального закону та практики його застосування, а також розробки рекомендацій щодо підвищення ефективності боротьби зі злочинністю з урахуванням зарубіжного досвіду в цій сфері.
Зважаючи на значимість правових наук для розбудови громадянського суспільства, реформування соціально-політичних відносин, ми вважаємо за необхідне спрямовувати зусилля на задоволення інформаційних потреб вітчизняних вчених, використання інформаційно-комунікаційних технологій для забезпечення науковців найновішими відомостями про досягнення у правовій сфері. Поширення відомостей про наукові дослідження з питань кримінального права серед широкого загалу науковців сприятиме виявленню пріоритетних напрямків досліджень та підвищенню інформаційного потенціалу наукових досліджень українських вчених, що, в свою чергу, забезпечить реалізацію окреслених завдань.
Ми в соціальних мережах