Колекція українських газет (1898 ─ 2014), що виходили за межами України у відділі газетних фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: склад, зміст, представлення в електронній базі даних

ЗаявникБілименко Людмила Анатоліївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідРукописна і книжкова спадщина в національному інформаційному просторі: теоретичні і практичні аспекти формування електронних ресурсів
Назва доповідіКолекція українських газет (1898 ─ 2014), що виходили за межами України у відділі газетних фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: склад, зміст, представлення в електронній базі даних
Інформація про співдоповідачівЗалізнюк Олена Сергіївна, зав. сектору каталогізації відділу газетних фондів НБУВ
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

У відділі газетних фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (ВГФ НБУВ) зберігається унікальне за своїм історичним значенням зібрання українських газет, що виходили за межами України з 1898 року. Вони є документальними джерелами, що відображають суспільно-політичне, церковно-релігійне та культурно-просвітницьке життя української діаспори.
Починаючи з другої половини ХІХ століття чимало українців емігрували
в інші країни з метою постійного або тимчасового проживання. Відбувався цей процес з різних причин: тяжке економічне та соціальне становище, пошук роботи та кращих земель, вимушений виїзд, виселення через переслідування політичним режимом та ін. У країнах поселення вони організовували політичні організації та культурні осередки, що включали наукові установи, навчальні заклади, видавництва, музеї, налагоджували випуски друкованих органів, зокрема газет.
Колекція українських газет, що виходили за межами України і яка зберігається у ВГФ НБУВ, є однією з найповніших в Україні. У ВГФ НБУВ зберігаються часописи, що виходили в 33 країнах світу: Австралії, Австрії, Аргентині, Бельгії, Білорусі, Болгарії, Бразилії, Великій Британії, Вірменії, Грузії, Естонії, Іспанії, Італії, Казахстані, Канаді, Китаї, Латвії, Литві, Молдові, Німеччині, Польщі, Росії, Румунії, Сербії, Словаччині, США, Туреччині, Угорщині, Узбекистані, Франції, Хорватії, Чехії, Швейцарії. Найбільша кількість газет виходила у Канаді, США, Німеччині, Польщі, Франції, Бразилії, Австралії. Часописи цих країн найповніше представлені і в колекції ВГФ, яка топографічно виокремлена і включає більше 600 назв часописів або 3 000 річних комплектів газет, що становить більше 100 000 номерів. До колекції входять як повні комплекти часописів («Свобода» Нью-Йорк, 1902–2011; «Наше слово» Варшава, 1957–2013; «Нове життя» Пряшів, 1952–2013; «Новий шлях» Торонто, 1932–2012; «Українська думка» Лондон, 1947–2010; «Український голос» Вінніпег, 1910–2008 та ін.), так і окремі номери («Вперед» Торонто, 1950; «За повернення на Батьківщину» Берлін, 1957; «Лемківщина» Торонто, 1952 та ін.). Найстарішою в колекції є газета «Свет» за 1898 рік, яка виходила у Олд-Форджі для православних русинів у США, Канаді та Бразилії. Редактором газети став священик із Галичини Григорій Грушка. Видавати газету «Свет» на «малорусском наречии» було дозволено «Указом Святейшего Правительствующего Всероссийского Синода» і хоч вона не відіграла значну роль у формуванні свідомості українців, але все ж таки залишила свій слід в історії розвитку української преси за межами України.
Колекція українських газет, що виходили за межами України, з 1898 по 2014 роки була сформована 1992 року, після передачі значної частини часописів із відділу спеціального фонду зберігання (ці газети становлять основну частину колекції) до ВГФ та складанням алфавітного та хронологічного каталогів на них. Також дане зібрання знайшло відображення і в друкованих каталогах, підготовлених співробітниками ВГФ НБУВ: «Газети України 1917─1920 років у фондах НБУВ» (вид. 2-ге, вийде 2014 року), «Газети України 1935─1940 років у фондах НБУВ», «Газети України 1941─1945 років у фондах НБУВ», «Газети України 1946─1950 років у фондах НБУВ», «Газети України 1951─1955 років у фондах НБУВ». Готується до друку каталог «Українські газети, що виходили за межами України 1898─2015 років», який має бути опублікований у 2016 році. Нині, зважаючи на стійку зацікавленість даними газетами, у відділі підготовлена та постійно оновлюється електронна база даних, яка вже готова до online публікації.
Газети, що входять до складу колекції, можна охарактеризувати за різними ознаками: географією, тематикою, мовою видань тощо.
Часописи діаспори «завжди були творцем громадської думки, невід’ємною часткою громадського життя української етнічної спільноти і залишаються засобом передачі етнічної інформації, одним із каналів збереження ідентичності українців» ‪‪. Створення української преси поза межами України свідчить про велику духовну силу українців, про бажання об’єднатися навколо спільних питань заради збереження своєї національної гідності.