Правове регулювання створення та використання електронних інформаційних ресурсів бібліотек України

ЗаявникДанильченко Тетяна Володимирівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідФормування національного інформаційного простору: інтеграція та кооперація зусиль бібліотек України та інформаційних інституцій
Назва доповідіПравове регулювання створення та використання електронних інформаційних ресурсів бібліотек України
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Правове регулювання створення та використання електронних інформаційних ресурсів бібліотек України


Бурхливий розвиток інформаційно-комунікаційних технологій став потужний фактором трансформації сучасних бібліотек. Діяльність бібліотек активно переміщується в нове інформаційно-комунікативне середовище, в якому вагомою складовою документно-інформаційного ресурсу бібліотеки стають електронні інформаційні ресурси,
В умовах сьогодення можна виділити кілька рівнів нормативно-правових документів, які регулюють створення, впровадження та доступ до електронних інформаційних ресурсів: міжнародні, державні, міжвідомчий, відомчий та контрольно-управлінський (регламентуючі документи створені конкретною бібліотекою).
На міжнародному рівні це – міжнародно-правові угоди: «Загальна декларація про права людини», «Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурологічні права», «Декларація про права людини та верховенство права в інформаційному суспільстві», «Окінавська хартія глобального інформаційного суспільства» та ін.; міжнаціональні програми та документи: Програма ЮНЕСКО «Інформація для всіх», модельний Бібліотечний кодекс для держав – учасників СНД, Угода про створення системи міжбібліотечного абонементу держав – учасників СНД та ін.
На державному рівні це – Конституція України (ст. 34, пункт 2 ст. 41 та ст. 54); Закони України «Про авторське право та суміжні права», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Про електронний документ та електронний документообіг», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про інформацію», «Про основні засади розвитку інформаційного суспільства на 2007-2015 рр.» та ін.; Національна програма інформатизації; Указ Президента України «Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні»; Державна цільова національно-культурна програма створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека – ХХІ»; Типові правила користування бібліотеками в Україні, затверджені наказом Міністерства культури і мистецтв України № 275 від 05.05.1999 .
Контрольно-управлінський - створені бібліотеками внутрішні регламентуючі документи: правила користування (конкретною) бібліотекою, правила користування електронними ресурсами (конкретної бібліотеки), внутрішні регламенти, інструкції, методичні рекомендації з формування електронних інформаційних ресурсів, тощо.
Загалом в цій сфері існує близько 3000 нормативно-правових актів –законів, постанов Верховної Ради України, постанов Кабінету Міністрів України, указів Президента, міжвідомчих та відомчих нормативних актів.
Усі вищеозначені нормативно-правові документи передбачають: вільний доступ до електронних інформаційних ресурсів, захист авторського права в інформаційно-пошукових системах, створення та розвиток інформаційних бібліотечних ресурсів в інформаційному суспільстві.
Проте в сучасну електронну епоху практична діяльність бібліотек значно випереджає норми права, що зафіксовані в діючих нормативно-правових актах, тому на сьогодні основні проблеми застосування українського законодавства в бібліотеці як одному із суб'єктів правовідносин, пов'язані з інтенсивним формуванням і розвитком електронного середовища. У зв'язку з цим бібліотекам в останні роки доводиться самостійно вирішувати наступні проблеми:
• забезпечення нормативно-правового обґрунтування створення та функціонування різноманітних інформаційних ресурсів;
• регулювання прав власників, врегулювання взаємовідносин власників і користувачів електронними бібліотечно-інформаційними ресурсами;
• вирішення питань авторського права, що стосуються доступу користувачів до повнотекстової інформації;

• забезпечення авторського права при електронному доступі до повнотекстових документів, копіюванні та оцифруванні документів, що зберігаються у фондах тощо.
Таким чином, на сьогодні існує проблема правового оформлення діяльності бібліотеки в інформаційному середовищі, зокрема, при створенні та використання електронних інформаційних ресурсів бібліотеками України. Це говорить про те, що чинне законодавство, включаючи міжнародні правові акти, застаріло та не враховує бурхливі процеси розвитку інформаційних технологій. Потреба удосконалення та зміни законодавства - це вже об'єктивна реальність, не рахуватися з якою не можна тому одним із першочергових завдань має бути оновлення бібліотечного законодавства, в основу якого буде покладена стратегія інформаційно-комунікаційного розвитку бібліотек, що забезпечить сучасне правове регулювання створення та використання електронних інформаційних ресурсів бібліотеками України. Зокрема, забезпечення нормативно-правового обґрунтування організації, функціонування та використання бібліотечних інформаційних ресурсів; регулювання прав власників і користувачів інформаційних ресурсів; законодавче визначення нових об’єктів авторського права і сумісних прав; визначення правового поля онлайнових бібліотек та мультимедійних творів; гармонізацію законодавства про обов’язковий примірник документів тощо.