Аналіз області надання і використання моделі SaaS для електроних інформаційних центрів

ЗаявникРазважаєв Артем Юрійович (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідСемінар "Формування електронних інформаційних ресурсів наукових бібліотек: прикладний аспект"
Назва доповідіАналіз області надання і використання моделі SaaS для електроних інформаційних центрів
Інформація про співдоповідачівМол. наук. співроб. відділу наукової організації електронних інформаційних ресурсів НБУВ.
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Спосіб доставки програмного забезпечення (ПЗ) у вигляді сервісу «Програмне забезпечення як послуга» (Software as a Service — SaaS) є одним з найперспективніших напрямів розвитку корпоративних інформаційних систем у бібліотечній справі в умовах нової економічної реальності.
SaaS є моделлю реалізації ПЗ, при якій постачальник розробляє веб-застосування і самостійно управляє ним, надаючи замовникам чи читачам можливість використання його через інтернет. Основна її перевага для споживача полягає у відсутності витрат на установку, оновлення і підтримку працездатності ПЗ, а також придбання устаткування для його розгортання. Відповідно до концепції SaaS оплата проводиться не за володіння рішеннями як такими, а за їх оренду, тобто використання через веб-інтерфейс. Таким чином, на відміну від класичної схеми ліцензування програмного забезпечення витрати порівняно невеликі. Схема періодичної оплати припускає, що у разі, якщо необхідність в ПЗ тимчасово відсутня, його використання можна припинити і заморозити виплати розробникові. Саме тому SaaS-продукція дуже кризостійка.
Рішення, засновані на принципі SaaS, набуло широкого поширення на глобальному ІТ-ринку. Про це свідчать оцінки і прогнози провідних аналітичних агентств. Згідно з даними консалтингової компанії "Gartner Group", витрати на сервісні програмні рішення в 2008 р. перевищили відмітку в 5 млрд. дол. США, в 2012 р. - 14,8 млрд. дол. США, а до кінця 2014 р. витрати збільшаться до 25,6 млрд. дол. США. Інша широко відома аналітична компанія — "IDC" переглянула свій прогноз зростання об'ємів споживання SaaS -рішення в 2009 г . з 36 до 40,5%. Рецесія, що чинить сильний вплив на ІТ-ринок в цілому, торкнулася сектора сервісних програмних рішень в меншій мірі.
Експерти агентства дійшли наступних висновків. До кінця 2014 р. 85 % американських організацій у тому числі бібліотеки використовуватимуть, як мінімум, одне поширюване сервісне рішення. Процентне співвідношення фірм в США, які планують витратити на цього роду засобу принаймні 45 % ІТ-бюджету, збільшиться з 45% в 2010 р. до 75% в 2014 році . На тлі високого рівня попиту на сервісні програмні системи в Північній Америці помітне зростання темпів їх споживання в країнах Європи, Близького Сходу, Африки і Азіатсько-тихоокеанського регіону (за винятком Японії). Аналітики "IDC" вважають, що до кінця поточного року близько 35% світового доходу від надання ПО у вигляді «послуги» поступатиме з неамериканських держав.
Проте на вітчизняному ринку ще не спостерігається помітний попит на системи SaaS. У нашій країні цей сектор поки що знаходиться на стадії формування. Це пояснюється, в першу чергу, властивостями менталітету, а саме: боязню передати свою інформацію на зберігання і адміністрування в чужі руки. В Україні програмне забезпечення як послуга ще не отримало широкого попиту, на відміну від Західної Європи і США, але в найближчому майбутньому буде широковживане як у державних установах, так і бібліотеках.
Велика кількість статей директора фінансової компанії "Credit Suisse" у сфері Software On Demand Дж. Мэйнарда (один з найвідоміших інвестиційних аналітиків ринку SaaS), присвячені питанням зростання ринку SaaS і майбутнім перспективам цього напряму. Фінансовий директор "NetSuite" (великого постачальника Software On Demand) Дж. МакГривер періодично виступає на теми моделювання бізнесу SaaS, оптимізації тарифних моделей, а також фінансового обліку різних аспектів операційної діяльності SaaS -компаній. Його можна назвати одним з найавторитетніших фахівців із складання звітності в стандарті US GAAP для компаній, виручка яких заснована на наданні підписки на ПЗ. Дж.М. Каплан - засновник і керуючий директор "THINKstrategies" (провідна консалтингова фірма, що спеціалізується на ІТ) - публікує статті і активно виступає на конференціях з різними дослідженнями в області SaaS.
Питаннями застосування SaaS займається велика кількість ІТ - спеціалістів в Америці, Росії та Європейських країнах. Дослідження в цій області ведуть провідні компанії світу такі як "Salesforse.com", "SAP", "Microsoft", "Oracle", "NetSuite", "RightNowTechnologies" та інші. Також багато зусиль покладено на вирішення питання загального використання SaaS у електронних інформаційних центрах, а саме у бібліотеках. Оскільки в нашій країні сервіси SaaS поки що мало зарекомендовані, то виникає проблема просування технології на ринок та у науковій сфері. Рішення її полягає в тому, щоб зробити інформацію про «послугу» доступної широкому колу користувачів. Процеси надання і використання SaaS мають бути максимально прозорими і зрозумілими для потенційних клієнтів, працівників бібліотек та читачів. Досягти цієї прозорості можна за допомогою системного аналізу предметної області SaaS. Розглянувши бізнес-процеси, пов'язані з SaaS, в системі, клієнт зможе виділити і оцінити переваги технології в порівнянні з традиційним (ліцензійним) ПО, яке він використовує. Це стане серйозним аргументом на користь SaaS для підприємств та електронних інформаційних центрів бібліотек.
Керуючись принципами системного аналізу, запропонованих представниками бізнес-процесів що пов'язані безпосередньо з SaaS та беручи до уваги переваги що робить SaaS прозорішим і зрозумілішим для більшої кількості користувачів ІТ. Піднята проблема використання SaaS у бібліотечній справі вимагає подальшого дослідження із застосуванням інших видів аналізу.