Автоматизація бібліотечних процесів на пункті запису читачів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

ЗаявникЧабан Ірина Анатоліївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідФормування національного інформаційного простору: інтеграція та кооперація зусиль бібліотек України та інформаційних інституцій
Назва доповідіАвтоматизація бібліотечних процесів на пункті запису читачів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

У рамках робіт з впровадження в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського (НБУВ) автоматизованої бібліотечної інформаційної системи (АБІС) «ІРБІС64» була проведена розробка автоматизованого робочого місця пункту запису читачів (АРМ ПЗЧ). Необхідність розробки АРМу ПЗЧ була обумовлена тим, що запропоновані в АБІС «ІРБІС64» стандартний склад відомостей про читачів, які зберігаються в базі даних читачів (БДЧ), і засоби для роботи з БДЧ не забезпечують виконання всіх технологічних операцій обслуговування читачів НБУВ. У БДЧ були додані необхідні та вилучені непотрібні поля. Крім того, обслуговування читачів у НБУВ організовано з використанням постійних пластикових читацьких квитків, тимчасових паперових читацьких квитків і разових перепусток двох видів: для ознайомлення з каталогами бібліотеки чи отримання консультацій без права користування фондами та електронними інформаційними ресурсами; з правом користування фондами та електронними інформаційними ресурсами у випадках, коли читачі забувають взяти до бібліотеки читацькі квитки. У стандартному рішенні АБІС «ІРБІС64» обслуговування читачів з використанням різних типів читацьких квитків і разових перепусток не передбачено.
Для фотографування читачів за допомогою фотоапарата Canon PowerShot A640 та друку пластикових читацьких квитків на термосублімаційному принтері DataCard SP35 Plus в НБУВ використовується система персоналізації пластикових карток «IDCardMaster» (система «IDCardMaster»). Робота з цими технічними та програмними засобами також не передбачена в АБІС «ІРБІС64».
Все це призвело до необхідності розробки з використанням засобів АРМу «Каталогізатор» АБІС «ІРБІС64» та cистеми «IDCardMaster» свого оригінального АРМу ПЗЧ НБУВ. У процесі створення цього АРМу ПЗЧ було розроблено, зокрема, засоби для інтеграції АРМу «Каталогізатор» та системи «IDCardMaster». Завдяки цьому необхідні для друку пластикового читацького квитка відомості про читача бібліотеки передаються з БДЧ до системи «IDCardMaster». Це виключає необхідність двічі вводити відомості про читачів бібліотеки: до БДЧ і до системи «IDCardMaster». Ці засоби також забезпечують передавання фотографій читачів з системи «IDCardMaster» до БДЧ АБІС «ІРБІС64».
Передбачені дві конфігурації АРМу ПЗЧ. Перша конфігурація АРМу ПЗЧ призначена для використання в процесі виконання на ПЗЧ різноманітних бібліотечних операцій обслуговування читачів, які отримують пластикові читацькі квитки (запис читачів до бібліотеки та їх перереєстрація з оформленням пластикових читацьких квитків, видача дублікатів утрачених пластикових читацьких квитків, фотографування читачів та передавання фотографій читачів до БДЧ, друк пластикових читацьких квитків, перегляд та редагування відомостей про читачів). Друга конфігурація АРМу ПЗЧ призначена для використання в процесі виконання на ПЗЧ різноманітних бібліотечних операцій обслуговування читачів, які отримують тимчасові читацькі квитки та разові перепустки (запис читачів до бібліотеки та їх перереєстрація з оформленням тимчасових читацьких квитків, видача дублікатів утрачених тимчасових читацьких квитків, видача разових перепусток, перегляд та редагування відомостей про читачів), а також для перевірки наявності відомостей про читачів, які записуються до бібліотеки, в картотеці порушників та перевірки наявності у читачів раніше отриманих постійних або тимчасових читацьких квитків.
АРМ ПЗЧ забезпечує введення, редагування, контроль, зберігання, пошук, перегляд і видалення відомостей про читачів із БДЧ. В АРМ ПЗЧ у процесі введення та редагування відомостей про читачів виконуються: автоматичне формування значень ряду полів/підполів записів БДЧ; формально-логічний контроль повноти та правильності заповнення полів/підполів записів БДЧ, що дозволяє суттєво знизити ймовірність помилок у процесі введення даних; контроль дублетності (перевірка наявності в БДЧ відомостей про декількох читачів НБУВ зі співпадаючими номерами читацьких квитків, паспортними даними та/або прізвищем, іменем, по батькові та роком народження), що забезпечує виключення повторного введення у БДЧ записів, які вже присутні в БДЧ. АРМ ПЗЧ надає засоби для: введення та редагування відомостей про читачів з використанням меню-довідників, словників, перемикачів і вкладених робочих аркушів, що спрощують процес введення та знижують ймовірність помилок у процесі введення інформації; фотографування читачів; попередньої (до друку пластикових читацьких квитків) перевірки на екрані монітора якості отриманих фотографій та наявності помилок в інформації про читачів; друку пластикових читацьких квитків; багатоаспектного пошуку в БДЧ відомостей про читачів; перегляду відомостей про читачів та їх фотографій; статистичного аналізу інформації з БДЧ та підготовки статистичних звітів за результатами цього аналізу. В АРМ ПЗЧ забезпечується конфіденційність та цілісність інформації, яка зберігається в БДЧ, а також захист цієї інформації від несанкціонованого доступу. З метою забезпечення контролю додержання бібліотечними співробітниками технологічної дисципліни та якості роботи бібліотекарів у процесі використання АРМу ПЗЧ у кожному записі БДЧ автоматично зберігаються: прізвище співробітника бібліотеки, який створив цей запис, та дата його створення; назви бібліотечних операцій, під час виконання яких вводилися або редагувалися відомості у цьому записі, прізвища бібліотечних співробітників, які виконали ці операції, та дати їх виконання. АРМ ПЗЧ має простий iнтерфейс та забезпечує реалізацію великої кількості інформаційно-довідкових функцій. АРМ ПЗЧ призначене для використання у роботі співробітниками ПЗЧ НБУВ.
Технологічні рішення, отримані в процесі розробки АРМу ПЗЧ НБУВ, можуть бути використані при розробці з використанням засобів АРМу «Каталогізатор» АБІС «ІРБІС64» інших АРМів, зокрема, АРМів для запису читачів в інших бібліотеках.