Систематизація електронних інформаційних ресурсів економічної тематики в контексті розвитку галузі
Заявник | Медвідь Тетяна Станіславівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014) |
Захід | Семінар "Формування електронних інформаційних ресурсів наукових бібліотек: прикладний аспект" |
Назва доповіді | Систематизація електронних інформаційних ресурсів економічної тематики в контексті розвитку галузі |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Концептуально нове інформаційне середовище вимагає від сучасної бібліотеки гідної відповіді на виклики сьогодення. Так, і в Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) сьогодні значна увага приділяється індексуванню електронних інформаційних ресурсів різної тематики, зокрема економічної.
Зміни в економіці держави сприяли стрімкому розвитку економічної думки в Україні. Розширився репертуар надходжень до бібліотек літератури з нових напрямків економіки: менеджменту, системного аналізу та управління, інноваційної діяльності, інвестиційного проектування тощо.
В умовах сьогодення навіть економічно освіченим читачам необхідно перенавчатися і пристосовуватися до нових умов господарювання, тобто підвищувати фаховий рівень. Тому останніми роками спостерігається неухильне зростання інтересу користувачів до повнотекстових електронних інформаційних ресурсів економічної тематики у НБУВ.
Формуванням електронних ресурсів, їх накопиченням, поповненням зібрання мережевих документів новими матеріалами, опрацюванням та обліком електронних інформаційних ресурсів в НБУВ займається Відділ наукової організації електронних інформаційних ресурсів, який є структурною одиницею Центру формування бібліотечно-інформаційних ресурсів НБУВ. Для цієї роботи спеціально створено базу даних «VFEIR Електронні інформаційні ресурси», яка є одним зі складників електронного каталогу НБУВ.
Систематизація електронних інформаційних ресурсів економічної тематики полягає у визначенні класифікаційного індексу документа за робочими таблицями класифікації (Рубрикатором НБУВ) відповідно до його змісту.
У зв’язку з великим обсягом надходжень з цієї тематики розділ «У Економіка. Економічні науки» розподілено між двома фахівцями відділу наукового опрацювання документів таким чином: «У01 Теоретична економіка. Основи економічної теорії. Політекономія. Економікс» та «У9 Економіка окремих країн». Відповідно до цього диспетчерська служба розподіляє електронні інформаційні ресурси розділу «У Економіка. Економічні науки», які потребують опрацювання, тобто визначення і занесення до описів документів відповідних індексів «Рубрикатора НБУВ». Таке розподілення електронних документів сприяє швидшій їх обробці, оскільки систематизаторам, які працюють у різних підрозділах розділу «У Економіка. Економічні науки» не доводиться переглядати весь масив документів цього розділу.
При систематизації електронних інформаційних ресурсів економічної тематики спеціаліст аналізує перш за все зміст документа, з’ясовує його головну і другорядні теми та проблеми. Одержані в результаті аналізу відомості синтезують у вигляді класифікаційного індексу, який проставляється систематизатором у полі під назвою «Рубрикатор НБУВ».
Слід зазначити, що зміст багатьох документів неможливо охопити лише індексом розділу «У Економіка. Економічні науки». Для відображення інших аспектів теми систематизатор повинен передати документ на доопрацювання (доіндексацію) фахівцю з відповідної галузі знань. У таких випадках систематизатор у полі «Розділ знань» обирає літеру, яка позначає назву розділу, до якого він вважає доцільним перенаправити даний електронний документ.
Таким чином, систематизація електронних інформаційних ресурсів економічної тематики є одним із процесів аналітико-синтетичного оброблення документів, який вимагає від систематизатора доброго знання економічної науки, володіння сучасною економічною термінологією, володіння навичками аналізу документа і виявлення його тематичного змісту. Основною метою систематизації електронних документів є забезпечення прискорення і полегшення пошуку необхідної інформації з певної галузі знань, удосконалення інформаційно-пошукової системи бібліотеки.
Останніми роками електронні інформаційні ресурси стають вагомою складовою документного ресурсу бібліотек. Саме систематизація створює підґрунтя для орієнтації в сучасних потужних документно-інформаційних потоках і забезпечує істотне підвищення оперативності пошуку потрібної інформації.
Ми в соціальних мережах