Два видання праці Й. Торжевського у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

ЗаявникЗаболотна Наталія Валентинівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідРукописна і книжкова спадщина в національному інформаційному просторі: теоретичні і практичні аспекти формування електронних ресурсів
Назва доповідіДва видання праці Й. Торжевського у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Йосиф Торжевський – автор праці «Образ примиренія грішнаго человіка с Богом...», інформацію про нього знаходимо на титулі одного з видань цієї книжки. Звідти довідуємося, що о. Йосиф Торжевський був протопресвітером лабунським, пресвітером у церкві св. вмч. Димитрія в містечку Судилкові. Його «Образ примиренія...», написаний церковнослов’янською мовою, вийшов у друкарні Почаївського Успенського монастиря 1756 р. двічі, двома окремими виданнями. Слово «образ» у назві вжито у значенні «спосіб», «взірець», «приклад», тобто, сучасною українською мовою назву праці можна перекласти як «Спосіб (або: приклад) примирення грішної людини з Богом». За змістом – це книжка, покликана наставити читача у покаянні, закликати його до щоденних роздумів про свої вчинки, душевної скрухи та покаяння. Структура книжки складна, основними частинами її є «роздуми» (в оригіналі «разсужденія»), написані у формі звернень Ісуса Христа до грішника; «розмисли» («размишленія»), написані у формі звернень автора до читача, багато з них завершуються молитвами; «Ридання на всякий день» є молитвами. Також у книзі наявні молитви до Пресвятої Богородиці та настанови, як приготуватися до сповіді.
Обидва видання цієї книги вийшли одного року, проте мають значні розбіжності в аркушевій формулі, наборі, а також у художньому оздобленні та, що найважливіше, у складі видання – наявності чи відсутності передмов, переліку виправлених помилок, місці розташування змісту книги.
Перше видання характерне передусім тим, що на титулі зазначено автора – «... рукописан недостойним в ієреєх Йосифом Т. Торжевським, протопресвитером лабунським, пресвитером в граді Судилкові, церкве святаго великомученика Димитрія». Формула видання: 4°. А4 – Ъ4 [1]1 = 1 – 114, [1] – [3] = 117 арк. Друк в одну шпальту, одноколірний. Рядків 27, 28. Розмір набірної шпальти – 145 х 120 мм. Шрифти: 10 рядків – 51 мм, є більший шрифт.
Склад першого видання за аркушами: 1) титул – 1 І рах.; 2) повеління про друк від єпископа Cильвестра Лубенецького-Рудницького – 1 зв. І рах.; 3) передмова до священиків – «Дар пречестнійшим їх милостем господином отцем, Луцкія і Острогскія єпископії... предложений» – 2 – 3 І рах.; 4) передмова – «Предисловіє ко всякому грішному человіку» – 4 – 5 І рах.; 5) порада наставника духовного – 5 зв. – 9 І рах.; 6) роздуми («разсужденія») – 9 зв. – 27 зв. І рах.; 7) розмисли («размишленія») – 28 – 75 зв. І рах.; 8) «Риданія на всяк день» – 76 – 98 І рах.; 9) Молитва перша до Пресвятої Богородиці – 98 ІІ рах.; 10) Молитва друга до Пресвятої Богородиці – 98 зв. – 99 ІІ рах.; 11) «Краткоє наставленіє приуготовляющимся к тайні святаго покаянія, чрез ісповідь общую...» – 99 зв. – 102 зв. І рах.; 11) допити («істязанія») сумління – 103 – 110 І рах.; 12) «Возбужденіє к сердечному сокрушенїю пред ісповіданієм» – 110 – 114 зв. І рах.; 13) зміст – «Оглавленіє вещей в сей книжиці обрітающихся» – [1] – [2] зв. ІІ рах.; 14) «Погрішенія типоґрафская» – [3] ІІ рах.
Художнє оформлення книжки складається з ілюстрації (Розп’яття), дрібної гравюри (імітація печатки), заставки, чотирьох кінцівок, ініціалів та виливних прикрас.
Існує варіант друку: примірник НБУВ з шифром Кир.2226п має інакший набір аркуша 2 І рахунку; назва передмови тут не «Дар пречестнійшим...», а «Предрічіє к пречестнійшим...» (далі текст ідентичний). Примірники НБУВ з шифрами Кир.2224п та ВХVІІ6/117(3 відрізняються художнім оформленням аркуша [3] ІІ рахунку – використано інакшу, ніж у решті накладу, кінцівку.
Друге видання вийшло того ж року без зазначення автора. Його формула: 4°. [1]2 А4 – Щ4 = [1] – [2], 1 – 52, 52 – 111 = 114 арк. Друк в одну та дві (зміст) шпальти, одноколірний. Рядків 27, 39. Розмір набірної шпальти – 152 х 130, 152 х 62 мм. Шрифти: 10 рядків – 56, 38 мм.
Склад другого видання за аркушами: 1) титул – [1] І рах.; 2) повеління про друк від єпископа Cильвестра Лубенецького-Рудницького – [1] зв. І рах.; 3) зміст – «Оглавленіє вещей в сей книжиці обрітающихся» – [2] – [2] зв. І рах.; 4) передмова – «Предисловіє ко всякому грішному человіку» – 1 – 2 ІІ рах.; 5) порада наставника духовного – 2 – 6 ІІ рах.; 6) роздуми («разсужденія») – 6 зв. – 24 зв. ІІ рах.; 7) розмисли («размишленія») – 25 – 72 ІІ рах.; 8) «Риданія на всяк день» – 72 – 94 зв. ІІ рах.; 9) Молитва перша до Пресвятої Богородиці – 94 зв. – 95 ІІ рах.; 10) Молитва друга до Пресвятої Богородиці – 95 зв. ІІ рах.; 11) «Краткоє наставленіє приуготовляющимся к тайні святаго покаянія, чрез ісповідь общую...» – 95 зв. – 99 ІІ рах.; 12) допити («істязанія») сумління – 99 – 106 зв. ІІ рах.; 13) «Возбужденіє к сердечному сокрушенїю пред ісповіданієм» – 106 зв. – 111 зв. ІІ рах.
Художнє оформлення книжки складається з ілюстрації (Розп’яття з предстоячими), дрібної гравюри (імітація печатки), чотирьох кінцівок та виливних прикрас.
Перше видання праці Й. Торжевського представлене у фондах НБУВ шістьма примірниками (в тому числі одним фрагментом), друге – чотирма примірниками. Повнотекстова цифрова копія одного з примірників першого видання розміщена на сайті НБУВ.
Отже, обидва видання мають розбіжності як у наборі та художньому оформленні, так і в порядку розташування розділів. Поза всіма сумнівами, першим є те видання, яке має вказівку на автора. На користь цього свідчить і коментар почаївських друкарів у колофоні: «Типоґраф читателя сея книжици молит: да аще каково в ней погрішеніє типоґрафскоє обрящет, простити благоволит: понеже бо из не весма чистаго рукописнаго екземпляра первим тисненієм сія книжица печаташеся, невозможно било в чем не погрішити».
Оскільки «Образ примиренія грішнаго человіка с Богом...» вийшов двічі одного року, в бібліографічних описах та електронних базах даних важливо зазначати видання, про яке йдеться, – перше чи друге, це стосується описів як у традиційній, так і в електронній формі.