Вплив електронних юридичних бібліотек на формування правової культури громадян України

ЗаявникБлажкевич Андрій Львович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (2014)
ЗахідІнформаційно-аналітична діяльність як чинник організації сучасного національного інформаційного простору
Назва доповідіВплив електронних юридичних бібліотек на формування правової культури громадян України
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

В сучасному суспільстві сьогодні зростає роль електронних юридичних бібліотек у формуванні правової культури громадян України. Правова культура суспільства – різновид і невід'ємна частина загальної культури, що становить систему духовних і матеріальних цінностей у правовій сфері, збережених, накопичених та розвинених суспільством завдяки постійному вдосконаленню заходів інформаційного, просвітницько-освітнього характеру з урахуванням загальнолюдських правових цінностей.
Значну увагу приділяє формуванню правової культури громадськості Національна юридична бібліотека, яка є структурним підрозділом Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.
Національна юридична бібліотека (далі – НЮБ) забезпечує акумуляцію та ефективне використання документально-інформаційних ресурсів на всіх видах носіїв, що містять правову інформацію, а також інші ресурси інформації, суміжні за своєю змістовною основою з правовими, які, в свою чергу, сприяють удосконаленню правотворчої діяльності в Україні, вивченню громадської думки про ефективність правотворення, суспільні потреби в його вдосконаленні, перспективи його розвитку в контексті суспільної еволюції.
Пріоритетними напрямами діяльності НЮБ є сприяння утвердженню й розвитку національної правової традиції, розширення доступу до правових інформаційних ресурсів усім категоріям громадян, ефективне використання цих ресурсів у практиці суспільного життя з метою розвитку демократичних основ державного управління та демократизації українського суспільства.
Серед замовників інформаційно-аналітичної продукції НЮБ – найвищі та регіональні управлінські структури, наукові установи, громадські організації.
Основні завдання НЮБ: акумуляція у бібліотечних фондах правової інформації на всіх видах носіїв; забезпечення ефективного доступу до документного, наукового, інформаційно-аналітичного ресурсу правової та необхідної в реалізації правових відносин суміжної з нею іншої інформації; сприяння вдосконаленню комплектування фондів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського новою правовою інформацією; організація представлення інформаційних ресурсів, що відображають національну правову традицію; здійснення навігаторських функцій в інтересах замовників по вітчизняних ресурсах правової інформації та відповідних ресурсах інтернет-інформації; сприяння реалізації національно-освітніх та науково-популярних програм у сфері правового забезпечення розвитку суспільства.
Інформаційно-аналітична продукція НЮБ:
«Конституційна Асамблея: політико-правові аспекти діяльності»;
«Влада для громадян»;
«Громадська думка про правотворення»;
«Безпека підприємництва»;
«Економічна діяльність: нові орієнтири і ризики», а також інші спеціальні видання згідно з потребами замовників.
Великим попитом для правознавців та юристів користуються юридичні інформаційні ресурси Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (далі – НБУВ). На веб-сайті можна знайти безліч літератури з юридичних наук із фонду НБУВ. Юристам та правознавцям, зокрема, пропонуються: електронний каталог НБУВ (література з юридичних наук із фонду НБУВ (пошук за ключовими словами, авторами, роками видання, назвами та рубрикатором, надходження включно з 1993 по 2014 роки); наукова електронна бібліотека (повнотекстова колекція літератури юридичної тематики – кодекси, наукові видання, монографії, довідники, енциклопедії, словники, підручники, методичні посібники, пошук за якими відбувається за ключовими словами, авторами, роками видання, назвами та рубрикатором, надходження з 2010 року); реферативна інформація (реферативна база даних підтримується Інститутом проблем реєстрації інформації НАН України та НБУВ); автореферати дисертацій (можна скачати повні тексти авторефератів); інформаційні ресурси інтернет (анотований тематичний навігатор українськими ресурсами інтернет для юристів (пошук за ключовими словами та назвами ресурсів), також на веб-сайті пропонується розділ інтернет-навігатора «Органи державної влади»); електронні колекції (можна читати книгу повністю або переглянути її зміст чи прочитати анотацію); інформаційно-аналітичні матеріали (за списком видань, а також за поточний рік – повні тексти).
Отже, підводячи підсумки, насамперед, зазначимо, що дійсно електронні юридичні бібліотеки допомагають громадянам у їх правовій обізнаності з нескінченним потоком правової інформації, а також відіграють значний вплив на формування правової культури громадян України. Адже завдяки сучасному веб-доступу до всеосяжної правової інформації, зокрема в режимі on-line, громадяни мають можливість одержати необхідну юридичну інформацію, або отримати юридичну консультацію.