Політика відкритого доступу в Рамкових програмах наукових досліджень та інновацій ЄС

ЗаявникШахбазян Каріна Суренівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Пріоритети сьогодення та перспективи» (2025)
Захід2 Секція. Відкрита наука в Україні.
Назва доповідіПолітика відкритого доступу в Рамкових програмах наукових досліджень та інновацій ЄС
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Текст доповідіЗавантажити статтю


Тези доповіді

Шахбазян Карина Суренівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-2205-374X,
кандидатка юридичних наук,
учена секретарка,
Центр досліджень інтелектуальної власності та трансферу технологій Національної академії наук України,
Київ, Україна
e-mail: karina@nas.gov.ua

Політика відкритого доступу в Рамкових програмах наукових досліджень та інновацій ЄС

Розглянуто питання регулювання відкритої науки в ЄС, зокрема, при проведенні спільних міжнародних досліджень та розробок – при виконанні проєктів Рамкової програми «Горизонт Європа». Визначено питання відкритої науки, що закріплені в Модельній грантовій угоді та угоді консорціуму, які використовуються для проєктів РП «Горизонт Європа» (поширення результатів, доступ до них, публікації та умови відкритого доступу).
Ключові слова: відкрита наука в ЄС, відкритий доступ, дослідницькі дані, наукові публікації, ліцензії вільного доступу.

Політику Європейської комісії з питань доступу до наукових публікацій викладено у «Керівництві щодо Відкритого доступу до наукових публікацій та даних наукових досліджень» у програмі «Горизонт 2020» (далі – Керівництво) 2013 р. (Guidelines to the Rules on Open Access to Scientific Publications and Open Access to Research Datain Horizon 2020. URL: https://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/grants_manual/hi/oa_pilot/h2020-hi-oa-pilot-guide_en.pdf). Керівництво є чинним і в наступній РП «Горизонт Європа». В ньому зазначено переваги публікації результатів роботи у відкритому доступі (ВД): поліпшення результатів наукової діяльності завдяки зверненню до даних попередніх досліджень; заохочення взаємодії вчених; уникнення дублювання досліджень; прискорення впровадження інновацій; підвищення прозорості наукового процесу.

Грантоотримувачі в рамках програми зобов’язані депонувати можливу для зчитування машиною опубліковану версію наукової статті (попередньо рецензовану) до репозитарію наукових публікацій. Це має бути зроблено, по-перше, в короткі терміни, по-друге, навіть у тому разі, якщо публікування відбувається в журналі відкритого доступу, оскільки депонування має забезпечити збереження і доступність статті в довгостроковій перспективі.

Вибір репозитарію залишається за авторами дослідження, але забезпечити публікацію потрібно не пізніше, ніж через рік для гуманітарних наук і через півроку – для інших. В цілому рекомендується все ж не передавати видавництву виключних прав і здійснювати публікацію на основі ліцензій Creative Commons. У Керівництві згадується також особливість публікації у разі, якщо результати досліджень можуть бути комерціалізовані. У цьому випадку рекомендується до публікації подати патентну заявку. Такий підхід має назву «захищена публікація». Серед його переваг зазначаються: забезпечення можливості патентування технічних рішень; заявка не може бути відхилена патентним відомством унаслідок оприлюднення технічного рішення до подання заявки; зниження ризиків судових процесів; сприяння вільному поширенню знань.

Зазначимо, що нині діє чотири моделі вільного доступу: Green Open Access, Gold OA, Hybrid OA та Diamond OA. У Рамковій програмі «Горизонт Європа» рекомендовано для використання «золотий» та «зелений» шляхи. «Зелений» шлях означає, що автори надаватимуть доступ до своїх повнотекстових публікацій з архівуванням їх в інституційних або інших репозитаріях. Для вибору репозитарію рекомендується звернутися до бази ВД для досліджень у Європі OpenAIRE, реєстру сховищ ВД ROAR та Каталогу репозитаріїв відкритого доступу OpenDOAR (зазначені в документах Єврокомісії з відкритого доступу). «Золотий шлях» припускає, що статті відразу ж стають безкоштовно доступними для читачів після того, як їх опубліковано в журналах ВД. Вартість публікацій у цих журналах для авторів виявляється досить високою із можливістю оплати науковими фондами, працедавцями-організаціями. Hybrid OA запроваджено всіма великими видавництвами наукової періодики (Elsevier, Springer, Wiley та ін.) для своїх передплатних журналів, щоб миттєво відкрити доступ до тих статей, які їх автори хочуть зробити відкритими. У самому Плані S зазначено, що такі журнали не відповідають цьому Плану.

Розвиток «Діамантового» відкритого доступу пропонується Планом відкритого доступу Європейської асоціації університетів (The EUA Open Science Agenda 2025. European University Association. February, 2022. URL: https://www.eua.eu/publications/positions/the-eua-open-science-agenda-2025.html). Передбачається реалізація заходів з поступової стандартизації видавничої діяльності таких журналів, зокрема узгодження стандартів якості, запровадження доступніших технічних послуг, забезпечення сумісності технічних рішень.

Згідно з поясненнями Анотованої модельної грантової угоди до Додатку 5 «ст. 17 – Відкрита наука» (Annotate Model Grant Agreement «HORIZON Europe», EU Funding Programmes 2021—2027, issued 30 November, 2021., рр. 151—160. URL: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/common/guidance/aga_en.pdf та Угода консорціуму в РП «Горизонт Європа». URL: https://www.ffg.at/en/europe/heu/legal-financial/consortium-agreement), у проєктах необхідно втілити такі принципи:

• організації-виконавці проєктів (або автори, у відповідних випадках) мають зберігати права інтелектуальної власності на публікації та дані і мати можливість надавати невиключні ліцензії видавцям;
• інформацію про результати дослідження або необхідну для підтвердження висновків наукової публікації можна розміщувати у репозитарії та вносити дані, програмне забезпечення, алгоритми, протоколи, моделі, робочі процеси, електронні блокноти тощо. Рекомендується надати ВД до цих результатів, якщо це не суперечить чиїмсь законним інтересам чи обмеженням;
• метадані мають відповідати принципам FAIR, читатися машиною, їх рекомендовано розміщувати за ліцензією Creative Commons (CC0) або еквівалентною, що забезпечує можливість повторного використання;
• витрати на публікацію у виданнях з повним ВД (журнали повністю з ВД, онлайнові платформи), як правило, підлягають відшкодуванню. Витрати на публікації в гібридних журналах або журналах за передплатою не підлягають відшкодуванню з гранту РП ЄС.

Водночас «дзеркальні» або «дочірні» журнали журналів за передплатою вважаються журналами з повним ВД; витрати на публікацію в таких журналах може бути відшкодовано. Також плата за публікацію книг, які не є повністю відкритими (або за розділи в таких книгах), не підлягає відшкодуванню за грантом РП ЄС. Витрати на публікацію книги у ВД є прийнятними, якщо вони покривають витрати на перше цифрове видання у ВД. Грант не покриває друк монографій та інших книжкових видань;
• хоча загалом вченим за РП ЄС надано максимальну свободу вибору платформи та інструментів, а також можливість обрати публікацію у ВД або патентування розробок, перспективних для комерціалізації, якщо команда проєкту не передбачає надання ВД до результатів проєкту РП, цьому слід надати обґрунтування.

Врегулювання відкритого доступу в Модельній грантовій угоді «Горизонт Європа» та Угоді консорціуму (положення останньої не мають суперечити Грантовій угоді). Положення щодо відкритого доступу та прав ІВ викладено у ст. 16 Модельної угоди та у Додатку 5 «Права ІВ», який містить пояснення до статей 15, 16 та 17. Так, у Додатку 5 надається визначення ВД як «онлайн доступ до результатів наукових досліджень, який надається кінцевому споживачу на безоплатній основі» (до ст. 16). Також надано інформацію за напрямом «Відкрита наука» за трьома розділами: ВД до наукових публікацій, ВД до наукових даних та додаткові практики (випадки додаткових вимог в умовах конкурсів) (до ст. 17 «Комунікація, поширення результатів, відкрита наука та видимість результатів»). Надаються детальні пояснення щодо ВД: необхідно поширювати результати проєкту у форматі, доступному для оприлюднення. Виконавець проєкту, який передбачає поширювати свої результати, не пізніше, ніж за 15 днів, має попередити про це інших учасників. Інші учасники можуть упродовж 15 днів після отримання повідомлення надати обґрунтовані заперечення щодо такого оприлюднення, зазначивши, що це порушує їхні законні інтереси. У такому разі оприлюднення не відбувається або відбувається після взаємної згоди у вирішенні проблемного питання.

У розділі Додатку 5 «Відкритий доступ до наукових публікацій» зазначається, що бенефіціари мають забезпечити ВД до рецензованих наукових публікацій, що стосуються їхніх результатів за проєктом. Зокрема:
• щонайпізніше на момент публікації машинозчитувана електронна копія опублікованої версії або остаточного рецензованого рукопису, прийнятого до публікації, має бути розміщена для збереження в надійному сховищі наукових публікацій;
• слід надати негайний ВД до депонованої публікації через репозиторій із застосуванням останньої версії міжнародної публічної ліцензії Creative Commons Attribution (CC BY) або ліцензії з еквівалентними правами; для монографій та інших значних текстових форматів ліцензія може не містити право на комерційне використання та створення похідних робіт (з використанням ліцензій CC BY-NC, CC BY-ND тощо) і
• через репозитарій слід надати інформацію про будь-які результати дослідження або будь-які інші інструменти, необхідні для підтвердження висновків наукової публікації. Виконавці проєкту (або автори) мають зберігати права інтелектуальної власності, достатні для дотримання вимог ВД.
Метадані депонованих публікацій мають бути відкриті під «нульовою» ліцензією суспільного надбання – Creative Common Public Domain Dedication (CC0) або еквівалентною ліцензією відповідно до принципів FAIR (зокрема, мають бути доступними для зчитування машинним способом) і містити таку інформацію: публікація (автор(и), назва, дата видання, місце видання); зазначення, що фінансування відбувається через РП «Горизонт Європа» або РП Євратом; назва проєкту гранту, абревіатура та номер; умови ліцензування; постійні ідентифікатори для публікації, автори, залучені до проєкту та, якщо можливо, визначення їх організацій та самого гранту. У відповідних випадках метадані мають містити постійні ідентифікатори будь-яких результатів дослідження або будь-які інші інструменти, необхідні для підтвердження висновків публікації.
Відшкодуванню підлягають лише збори за публікації у виданнях повного ВД для рецензованих наукових публікацій.

У розділі «Додаткові практики» визначається, що якщо умови конкурсу накладають додаткові зобов’язання щодо відкритої науки у разі надзвичайної ситуації, виконавці повинні (на вимогу органу, що надає гранти) негайно депонувати будь-які результати досліджень у сховищі і надати ВД до них згідно з ліцензіями CC-BY, CC0 або еквівалентної.

Karyna Shakhbazian,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-2205-374X,
PhD in international law,
Scientific Officer,
Centre for Intellectual Property Studies and Technology Transfer, National Academy of Sciences of Ukraine
Kyiv, Ukraine
e-mail: karina@nas.gov.ua

Open Access Policy in the EU Framework Programmes
for Research and Innovation

The issues of regulating of open science in the EU are considered, in particular, when conducting joint international researches and developments in projects of the “Horizon EUROPE” Framework Programme. The issues of Open Science are identified, to be enshrined in the Model Grant Agreement and the Consortium Agreement (used for Horizon EUROPE projects): dissemination of results, access to them, rules for publications and open access conditions.
Keywords: open science in the EU, open access, research data, scientific publications, open access licenses.