Центр збереження і оцифрування фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: перспективи розвитку

ЗаявникКовтанюк Юрій Славович (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 4. Актуальні питання збереження бібліотечних та архівних фондів, що становлять культурне надбання України
Назва доповідіЦентр збереження і оцифрування фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: перспективи розвитку
Інформація про співдоповідачівне вказано
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.54(477–25)НБУВ:025.7/.9]–043.83–043.86
Ковтанюк Юрій Славович,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-4120-1875,
кандидат історичних наук,
заступник генерального директора з наукової роботи,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна,
e-mail: y.kovtaniuk@gmail.com

ЦЕНТР ЗБЕРЕЖЕННЯ І ОЦИФРУВАННЯ ФОНДІВ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО: ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

Розглянуто перспективи розвитку нового структурного підрозділу Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ) – Центр збереження і оцифрування фондів. Наведено чинники вмотивованого відродження центру, основні завдання якого спрямовані на забезпечення збереженості фондів НБУВ з урахуванням сучасних викликів щодо цифрової трансформації усіх напрямів діяльності людства, зокрема, застосування сучасних технологій для превентивної консервації, реставрації та оцифрування фондів на підставі науково обґрунтованих методик.
Ключові слова: збереження, фонд, документ, одинця зберігання, консервація, реставрація, оправлення, оцифрування, наукові технології.

З метою впорядкування структури та функцій підрозділів НБУВ з важливих напрямів науково-дослідної та науково-практичної діяльності щодо наукових технологій збереження, консервації, реставрації й оцифрування фондів НБУВ, спрямованих на превентивну консервацію документів, впровадження інноваційних технологій, зокрема оцифрування фондів; визначення принципів, методів та підходів у сучасній системі збереження фондів; дослідження процесів природного та штучного старіння паперу й інших матеріалів; класифікації матеріалів документів та визначення їх фізичних і хімічних властивостей, мікробіологічного стану; надання методичних рекомендацій, інструкцій та технологічних регламентів, що можуть бути використані задля уповільнення процесів старіння паперових та інших носіїв інформації, а також матеріалів, за допомогою яких відбувалась фіксація інформації на цих носіях, в умовах бібліотечного середовища Національної академії наук України (далі – НАН України) було запропоновано створити структурний підрозділ, що виконував би вищезазначені функції і завдання, як єдиний науково-дослідний та координаційно-методичний орган з питань забезпечення збереження фондів НБУВ та бібліотечних установ НАН України, а також був би спроможним здійснювати наукову розробку технологічних, організаційних і методичних засад забезпечення фізичного збереження інформаційних ресурсів НБУВ у процесі їх формування, зберігання та використання.
Слід зазначити, що викладена ідея не є новаторською. Такий структурний підрозділ успішно діяв у структурі НБУВ з 1993 року, як Центр консервації і реставрації, про що свідчать його результати, зокрема, наведені у монографії «Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського: збереження, консервація та реставрація бібліотечних фондів в Україні (1992–2019)», підготовленої працівниками цього центру. 11 липня 2023 р. Бюро Відділення історії, філософії та права НАН України на підставі клопотання НБУВ щодо створення нового структурного підрозділу постановило затвердити нову структуру НБУВ, до складу якої увійшов Центр збереження і оцифрування фондів у складі відділу наукових технологій збереження фондів, відділу реставрації, відділу оправи та відділу оцифрування фондів; внести відповідні зміни до штатного розпису з 1 вересня 2023 р. Фактично, маємо відновлення діяльності Центру консервації і реставрації з розширенням його функцій і завдань у напрямі цифрової трансформації процесів збереження фондів.
Станом на початок 2023 р. загальна кількість одиниць зберігання в НБУВ складала понад 16 млн відповідно до акта № 1 про склад і стан об’єкта національного надбання від 31.12.2022, зокрема, наукові спеціалізовані фонди містять понад 2,6 млн одиниць зберігання рукописів з підсобним книжковим фондом, єврейських документів (фонд юдаїки), стародруків та рідкісних видань, бібліотечних зібрань та історичних колекцій, зарубіжної україніки, нотних видань ХVII–ХХІ ст., книжково-альбомних видань та аркушевих образотворчих документів ХVII–ХХІ ст., газетні фонди ХVIIІ–ХХІ ст. (1732–2020), архівний фонд Національної академії наук України, а також близько 1 тис. картографічних великоформатних видань ХVII–ХIХ ст., зокрема понад 600 рукописних мап. Решта одиниць зберігання складає великий депозитарій. Про все це центр дбайливо опікується з часу його створення у 1993 р. Отже, сферою консерваційної діяльності центру є усі фонди НБУВ та методичне забезпечення збереження фондів усіх інших установ НАН України, особливо, що віднесені до наукових об'єктів, що становлять національне надбання. Крім того, до відділу реставрації постійно надходять замовлення про виконання робіт різного рівня складності щодо реставрації, насамперед, стародруків від інших бібліотечних установ України. З 1999 р. фонди НБУВ віднесені до таких наукових об'єктів, що становлять національне надбання з назвою «Фонд стародруків та депозитарій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського» – унікальний об’єкт, що не піддається відтворенню, втрата або руйнування якого матиме серйозні негативні наслідки для розвитку науки та суспільства. Натепер, до наукових об’єктів, що становлять національне надбання віднесено «Фонд рукописів, стародруків, рідкісних видань, історичних колекцій, архівний фонд України та депозитарій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (м. Київ)».
Станом на час подання цих тез до друку до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання, віднесено 61 об’єкт установ, підпорядкованих НАН України. Загальна кількість таких об’єктів становить – 147.
До важливих чинників, що суттєво впливають на процеси збереження архівних і бібліотечних фондів, насамперед, слід віднести матеріали, з яких виготовлені одиниці зберігання, їх фізичні форми та особливості технологій, за якими відбувалася фіксація інформації на матеріальних носіях. На нашу думку, для здійснення цифрової трансформації системи збереження фондів НБУВ та інших закладів культури, на які покладені функції та завдання щодо збереження документальної спадщини, в діяльність Центру збереження і оцифрування фондів потрібно:
– запровадження сучасного обладнання для автоматизації тих процесів, які можна автоматизувати;
– залучення молодих кадрів, проведення їх навчання, підвищення кваліфікації, передавання досвіду фахівців з різних напрямів діяльності щодо консервації, реставрації, оцифрування, наукової школи;
– створення привабливих умов праці; створення внутрішньої бази даних, бази знань про матеріальну складову одиниць зберігання та їх властивості, стан та заходи, методи превентивної консервації та реставрації, що застосовувалися до цих одиниць зберігання на підставі визначеної класифікації матеріальної основи документів НБУВ;
– масштабування програмних рішень щодо аналітичного опрацювання накопиченої інформації як єдиної платформи для інших установ НАН України, що зберігають наукові об’єкти, що становлять національне надбання, а також як платформа обміну досвідом з іншими закладами культури і не лише України, надання їм відповідної методичної допомоги.
Більшість з означених напрямів вже розпочато в Центрі збереження і оцифрування фондів НБУВ, а деякі ведуться на постійній основі.

UDC 027.54(477–25)VNLU:025.7/.9]–043.83–043.86
Yurii Kovtaniuk,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-4120-1875,
Candidate of Historical Sciences,
Deputy Director General for Research,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine,
e-mail: y.kovtaniuk@gmail.com

THE CENTER FOR PRESERVATION AND DIGITIZATION OF FUNDS
OF THE V. I. VERNADSKYI NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE:
DEVELOPMENT PROSPECTS

The prospects for the development of a new structural subdivision of the V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine (VNLU) – Center for Preservation and Digitization of Funds were considered. Factors of a motivated revival center are given, the main tasks of which have been developed to ensure the preservation of VNLU funds, taking into account modern challenges regarding the digital transformation of all areas of population activity, in particular, the use of such technologies for preventive conservation, restoration and digitization of funds based on scientifically based methods.
Keywords: preservation, fund, document, storage units, conservation, restoration, management, digitization, scientific technologies.