АРХІВНА СПАДЩИНА ЛЕОНІДА КРОЩЕНКА У ФОНДАХ ІНСТИТУТУ РУКОПИСУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

ЗаявникСукало Алевтина Миколаївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 4. Збереження та популяризація рукописної спадщини України у вітчизняному та світовому просторі
Назва доповідіАРХІВНА СПАДЩИНА ЛЕОНІДА КРОЩЕНКА У ФОНДАХ ІНСТИТУТУ РУКОПИСУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 930.25 (477) (Л. Крощенко)

Сукало Алевтина Миколаївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-8129-8923,
кандидатка історичних наук,
старша наукова співробітниця,
відділ фондів рукописної спадщини,
Інститут рукопису,
Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського
Київ, Україна
e-mail: alevtinasukalo@gmail.com

АРХІВНА СПАДЩИНА ЛЕОНІДА КРОЩЕНКА У ФОНДАХ ІНСТИТУТУ РУКОПИСУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

Здійснено огляд документів особового архівного фонду «Крощенко Леонід Михайлович (1936–2004), мистецтвознавець, дослідник пам’яток архітектури» (№ 415), який зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.
Ключові слова: Л. М. Крощенко, особовий фонд, культові споруди, архів, Інститут рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.

У 2005 р. фонди Інституту рукопису НБУВ поповнилася документами мистецтвознавця, історика архітектури Леоніда Михайловича Крощенка (1936–2004), які були передані в дар його дружиною, Аліною Миколаївною Кривенко.
Леонід Крощенко народився 25 грудня 1936 р. Навчався в Інституті живопису, скульптури, культури і архітектури ім. І. Є. Рєпіна на факультеті теорії та історії образотворчих мистецтв. Деякий час Леонід Михайлович працював в Дирекції художніх виставок України, що посприяло остаточному вибору напряму професійної діяльності – системи реставрації пам’яток архітектури.

З 1968 р. він став проводити численні історико-архівні дослідження архітектурних пам’яток Київщини, Чернігівщини, Хмельниччини, Волині, Тернопільщини та інших областей України. Його наукова діяльність, особливо вивчення та дослідження історії архітектури історичної Волині, вирізняється глибоким професійним аналізом та широким фактичним матеріалом, зібраним під час роботи як в експедиціях, так і в архівах та бібліотеках.

Серед документів науково-професійної діяльності, які репрезентовані в особовому фонді Л. М. Крощенка, слід відзначити праці: «Бароко на Волині. Ансамбль монастиря босих кармелітів в Вишнівці», «Комплексне дослідження історико-культурної спадщини Вишневця», «Василіянські монастирі на Волині (історико-топографічний та архітектурно-типологічний начерк)», «Старий Костянтинів – нове волинське місто XVI ст.», «Історико-архівні дослідження Зимненського монастиря (шлях до реконструкції)», «Вишнівецька садиба – палацево-парковий комплекс і культурний осередок Волині XVIII–XIX ст.», «Мелецький Св. Миколаївський монастир (м. Мильці Старовижевського району Волинської області). Історико-культурний нарис. Зошит», «Історична довідка пам’ятнику архітектури XVII ст. августинському монастирю в с. Затурці» та ін.
Документи фонду зберігають історичні довідки з історії «Бывшего Николаевского костела в г. Киеве» (1979 р.), записки по Успенському Собору Києво-Печерської Лаври (історіографію, бібліографію, іконографію, численні світлини та ксерокопії видань, в яких досліджується історія культової споруди), комплексу оборонного Святогірського монастиря в с. Зимно та Михайлівського костьолу в смт. Голоби Волинської області, документи архітектурно-топографічних експедицій, службових відряджень тощо.

Окремо представлені матеріали, зібрані Л. Крощенком, з проблематики досліджень – це фотокопії та ксерокопії путівників, документів з архівних установ та колекцій України, Польщі та інших країн; наукові розвідки відомих істориків, архітекторів, етнографів багатьма мовами, зокрема, українською, російською, польською, які займалися дослідженнями культових споруд Волині (Афтаназі В.Р. «Wojewodztwo Wolynskie», Стецького Т.Е. «Wolyn pod wzgledem statystycznym, historycznym i archeologicznym», Крашевського Ю.-І. «Wspomnienia Wolynia, Polesia i Litwy» та ін.); креслення та начерки місцевостей, релігійних установ тощо. Численні світлини, зроблені як в процесі архітектурно-топографічних відряджень, так і в архівних та бібліотечних установах, окреслюють величезне коло наукових зацікавлень дослідника.
Окрім того, разом з документами фонду Л.М. Крощенка до ІР НБУВ була передана картотека (більше десяти каталожних шухляд), яка доповнює комплекс джерел з історіографічної, хронологічної, бібліографічної бази досліджень пам’яток архітектури України та друковані видання з теорії та практики, термінології архітектурної справи, видання Польської Академії наук та римського видавництва о.о. Василіян тощо.

Документи особового архівного фонду Л.М. Крощенка дозволять розкрити не тільки невідомі сторінки з його життя і творчості, але й будуть слугувати у професійній діяльності архітекторів, мистецтвознавців, реставраторів пам’яток архітектури, істориків та ін.


UDC 930.25 (477) (L. Kroschenko)
Alevtina Sukalo,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-8129-8923
Candidate of Historical Sciences, Senior Research Associate,
Department of Manuscript Heritage Funds
Institute of Manuscript,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: alevtinasukalo@gmail.com

PERSONAL FUND OF LEONID KROSTSCHENKО IN THE INSTITUTE OF MANUSCRIPT V. I. VERNADSKYI NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE

A review of documents from personal collection No. 415 "Leonid Mikhailovich Kroschenko (1936-2004), art historian, researcher of architectural monuments" was conducted, which is stored in the Institute of Manuscripts of the V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine.
Keywords: L. M. Krostschenko, personal fund, religious buildings, archive, Institute of Manuscript of Vernadskyi National Library of Ukraine.