ОСОБЛИВОСТІ ПІДВИЩЕНЯ РІВНЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ГРАМОТНОСТІ СЕРЕД НАСЕЛЕННЯ

ЗаявникМедведєва Валентина Миколаївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіОСОБЛИВОСТІ ПІДВИЩЕНЯ РІВНЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ГРАМОТНОСТІ СЕРЕД НАСЕЛЕННЯ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 316.614:304.3:316.3

Медведєва Валентина Миколаївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-1971-0347,
кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця,
відділ оперативної інформації,
Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: vilena_21@ukr.net

ОСОБЛИВОСТІ ПІДВИЩЕНЯ РІВНЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ГРАМОТНОСТІ СЕРЕД НАСЕЛЕННЯ

Розглянуто сучасні аспекти організації інформаційно-просвітницьких заходів, роботу з населенням та обізнаності основам інформаційно-психологічної безпеки, які на сьогодні надзвичайно важливі. Акцентовано увагу на роботу інформаційно-аналітичних підрозділів бібліотечних установ в умовах розвитку інформаційного суспільства.
Ключові слова: інформаційне суспільство, інформаційний простір, бібліотека, бібліотечна інформаційно-аналітична діяльність.

В сьогоднішніх умовах, дивлячись на ситуацію, що складається, наслідки інформаційної війни надалі можуть негативно вплинути на свідомість українського суспільства, на майбутні покоління, яким жити в нашій державі.
Оскільки в інформаційній війні досить часто спостерігається перекручування та викривлення реальної інформації, реальної ситуації що складається на даний час, то потрібно при цьому здійснювати та втілювати в життя відповідні просвітницькі заходи з населенням.
У першу чергу, необхідно розробити комплекс відповідних, належних заходів, які могли б захистити людей від небезпеки у наш не простий час для країни. Потрібно постійно підвищувати та посилювати рівень інформаційної грамотності населення, особливо серед молодого покоління, яке могло б безперешкодно розпізнавати правдиву інформацію від пропаганди та фейкових новин, які постійно загострюють обставини. Запобігти застосуванню різних негативних способів та технологічних застосувань, які негативно впливають на свідомість та поведінку громадян, що в свою чергу може спричинити серйозну психологічну дезорієнтацію серед населення, з поганими наслідками у майбутньому.
До цього можна віднести: маніпулювання суспільною точкою зору, яка стосується практично усіх сфер життя суспільства; інформаційно-психологічна дезорієнтація серед населення; розповсюджування та нав’язування недовіри до урядових установ та ін.
У даному аспекті надзвичайної цінності набирає організація вкрай важливих інформаційно-просвітницьких заходів для підвищення та удосконалення рівня інформаційної грамотності серед населення.
Безперечно, потрібно приділяти увагу освіті, де в навчальних установах повинні проводитись частіше лекції, семінари, організовуватись круглі столи, конференції, виставки та інші заходи, запрошуватись професіонали для доповідей, які зможуть допомогти молодому поколінню більш детальніше в обізнаності про інформаційну війну.
Разом з цим, неодмінно більш ретельна підготовка та проведення інформаційно-просвітницьких заходів у соцмережах, що у свою чергу потребує процесу визначення і закріплення соціальних норм, в системі інформаційних заходів щодо захисту країни, проводення належної інформаційно-просвітницької роботи з населенням та обізнаності основам інформаційно-психологічної безпеки, створення належних умов для організації та розвитку спеціальних підвідділів із певним видом занять та стабільним безперервним освітнім процесом їх навчання через невпинно швидке оновлення електронних інформаційних технологій соцмереж.
Слід зазначити про оперативну продуктивну спільну працю інформаційно-аналітичних підрозділів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) з органами державної влади України стосовно досліджень різноманітних проблем, і зокрема питань протидії інформаційній агресії.
З державними інституціями укладаються угоди щодо забезпечення оперативного продуктивного збору інформації з означеної проблематики на основі моніторингу ЗМІ з подальшим опрацьованням зібраного інформаційного ресурсу.
Весь масив зібраної інформації аналізується, класифікується, оцінюється відповідно до критеріїв, які розроблюються спільно із замовниками.
Безперечно, важливість спільної роботи бібліотечних закладів з відповідними владними установами накопичує переважно конструктивного змісту в силу особливості їх роботи, яка доповнює різноманітність можливостей для збору потрібної інформації, для наступних ухвалених рішень щодо вирішення різноманітних проблем сьогодення.
Отже, в сучасних умовах значення важливості проведення інформаційно-просвітницьких заходів зумовлено розвитком інформаційного суспільства, невпинним розвитком новітніх інформаційних технологій. Для підвищення та удосконалення рівня інформаційної грамотності серед населення неодмінно потрібно, щоб інформаційно-просвітницькі заходи включали створення інформаційних матеріалів, які розміщують достовірну провірену інформацію, що у свою чергу дасть змогу населенню безперешкодно розпізнавати правдиву інформацію від хибної.

UDC 316.614:304.3:316.3
Valentyna Medvedeva,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-1971-0347,
PhD (Historical), Senior Researcher,
Department of Operational Information,
Information and Analytical Support Service,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: vilena_21@ukr.net

FEATURES OF INCREASING THE LEVEL OF INFORMATION LITERACY OF THE POPULATION

The modern aspects of the organization of informational and educational activities, work with the population and awareness of the basics of informational and psychological security, which are extremely important today, are considered. Attention is focused on the work of information and analytical units of library institutions in the conditions of the development of the information society.
Keywords: information society, information space, library, library information and analytical activity.