МОБІЛЬНІ ЗАСТОСУНКИ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЧИТАЦЬКИХ ПРАКТИК

ЗаявникБондаренко Вікторія Іванівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіМОБІЛЬНІ ЗАСТОСУНКИ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЧИТАЦЬКИХ ПРАКТИК
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 316.77:004.77(477)

Бондаренко Вікторія Іванівна,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1617-3665
кандидат наук із соціальних комунікацій, старший науковий співробітник,
аналітично-прогностичний відділ,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: vikanbuv@ukr.net

МОБІЛЬНІ ЗАСТОСУНКИ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЧИТАЦЬКИХ ПРАКТИК

Досліджено мобільні застосунки для читання та їх функціональне наповнення. Виявлено позитивну динаміку використання мобільних застосунків для читання на основі даних про завантаження, що дало можливість говорити про затребуваність серед користувачів; проаналізовано відгуки користувачів, що дозволило отримати уявлення про актуальність такого каналу просування читання.
Ключові слова: мобільні технології, мобільні сервіси, застосунки, читання, контент, комунікація.

Війна вплинула на зміну життєвих пріоритетів та цінностей українців, актуалізувала питання захисту, зміцнення і збереження української ідентичності, ризики якій спричинені не лише політикою геноциду, що здійснюється кремлівським режимом на території України, але і пов’язаною із війною масовою міграцією українських громадян. Відтак можна говорити про зміни культурних практик як на глобальному рівні, так і з огляду на українські реалії. Серед таких практик варто відзначити читання, як один із потужних факторів впливу на особистісні якості та на суспільство загалом. Читання і пов’язані з ним практики, особливо в контексті знакових національних текстів «є принциповими для відчуття ідентичності, що передається через єдність смислів, мови, культури» (за Ю. Половинчак).
Ціла низка соціологічних досліджень останніх років (обмежуємось хронологічно періодом повномасштабної війни) свідчать про осмислення як соціологами, так і їх респондентами практик читання в контексті «способу зберегти себе, особливо під час війни», «набуття навичок ухвалювати кращі рішення», як форми спротиву та підтримки української культури. Проаналізовані результати опитувань засвідчили підвищення читацької активності після повномасштабного вторгнення та помітне зростання інтересу саме до української книги.
Серед загальних висновків аналізованих досліджень найбільш знакові для даної наукової розвідки є результати, що пов’язані з діджитал середовищем. Так, згідно опитування дослідницької агенції Info Sapiens 2023 р. на замовлення Українського інституту книги, значна частка українців наповнює дозвілля практиками читання/споживання інформації через електронні пристрої; зменшилась частка тих людей, що не читали жодної книги протягом 12 місяців, як серед читачів електронних, так і серед слухачів аудіо книг. Натомість зросла частка тих, що не читали жодної друкованої книги протягом останнього року.
Спираючись на результати досліджень щодо тенденцій зростання частки читання в електронному форматі, актуалізується питання використання мобільних застосунків як перспективного інструменту забезпечення читацьких практик та доступу до культурно-освітнього контенту, чому і присвячена дана наукова розвідка.
В епоху розвитку цифрових технологій одним із ефективних інструментів надання доступу до інформації є мобільні технології, зокрема мобільні застосунки, перевага яких у мобільному форматі самого пристрою і у відсутності необхідності постійного інтернет-зв’язку для функціонування. Наявність книжок у смартфоні на сьогодні є беззаперечно зручною опцією для практик читання, особливо на тлі стійкої воєнної загрози та світової кризи паперу.
В ході дослідження було проаналізовано застосунки для читання, які входять у рейтинги ТОП-10 безкоштовних застосунків у магазинах Google Play та App Store в категорії «Книги».
На сьогодні в магазинах застосунків доступні інструменти для читання, які задовільнять будь-який користувацький запит – від стандартних «читалок» з набором корисних функцій до спеціалізованих мобільних платформ, на яких формуються спільноти читачів та авторів. Дослідження показало, що переважна більшість мобільних застосунків для читання надають доступ як до електронних книг так і до книг у аудіо форматі, підтримують широке коло форматів текстів (MOBI, TXT, html.Android, EPUB, PDF, FB2, DOCX, HTML, RAR, ZIP та ін.), надають можливість змінювати шрифт, фон, користуватись закладками, робити замітки, виділяти текст іншим кольором, сортувати по авторах, створювати список бажаних книг до прочитання. Перераховані опції мають, наприклад, застосунки: ReadEra, PocketBook Reader, Moon+Reader, Librera Reader, MyBook, iBooks. Окремі застосунки мають також функцію перекладу тексту (Ebook Reader). З огляду на популяризацію читання виділяється як перевага наявність у окремих застосунках можливості відправляти цитати з книги друзям через соцмережі або ж одразу копіювати у нотатки.
В сучасних реаліях актуальною також видається вбудована технологія озвучування тексту, таким чином електронна книга перетворюється на аудіо (Media365 Book Reader). Прикладом за стосунку, який дає можливість синхронізувати аудіо версію книги з версією для читання є застосунок MyBook.
Окремої уваги потребує дослідження застосунків, що надають можливість відслідковувати прогрес, швидкість, частоту читання, розраховують приблизний час, необхідний для прочитання обраної книги. Такі застосунки позиціонують як читацькі щоденники. Дані застосунки по функціональному наповненню та по своїй суті є вже не просто інструментом для читання – завдяки функціям, що дозволяють коментувати прочитані книги, бачити, що читають інші користувачі, підписуватись на них, залишати реакції та обговорювати прочитане, вони формують спільноту любителів книг, перетворюючись, таким чином, на соціальну мережу. Серед таких застосунків варто відмітити Goodreads, Rork, Basmo, Wattpad, Bookmate.
Окрему категорію застосунків складають застосунки онлайн-книгарень чи видавництв (наприклад Yakaboo, Librarius, Абук, Наш формат), в яких представлено велику кількість електронних та аудіо-книжок, як платних так і безплатних. Заслуговує на увагу застосунок «Букнет», який дозволяє ознайомитися із самвидавною оригінальною художньою літературою та фанфікшн. Особливість даного застосунку в наданні можливості публікувати власні твори всім зареєстрованим користувачам.
Отже за результатами дослідження можемо зробити висновок, що мобільні застосунки для читання покликані спростити, стимулювати та організувати читацький досвід. Аналіз завантажень та відгуків користувачів дає можливість говорити про актуальність та затребуваність серед користувачів такого каналу просування читання та доступу до культурно-освітнього контенту. Завдяки таким застосункам розширюються можливості почитати чи послухати українські тексти чи світові бестселери українською, що є актуальним зважаючи на сучасні вітчизняні реалії, а саме виїзд за кордон великої кількості громадян, серед яких значна кількість молодого покоління, важливість читання рідною мовою для якого є надзвичайно актуальним з огляду збереження їх національної ідентичності.

UDC 316.77:004.77(477)
Viktoriya Bondarenko,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1617-3665,
Ph.D. in Social Communications, Senior Researcher,
Department of Analytical and Prognostic,
National Law Library,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: vikanbuv@ukr.net

MOBILE APPLICATIONS AS A TOOL FOR SUPPORTING READING PRACTICES

The study has examined mobile reading applications and their functional content. Positive trends in the use of mobile reading applications were identified based on download data, indicating their demand among users. User reviews were analyzed to gain insights into the relevance of this reading promotion channel.Keywords: mobile technologies, mobile services, applications, reading, content, communication.
Keywords: mobile technologies, mobile services, applications, reading, content, communication.