БІБЛІОТЕЧНЕ СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВЕ ІНФОРМУВАННЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ

ЗаявникЖелай Оксана Петрівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіБІБЛІОТЕЧНЕ СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВЕ ІНФОРМУВАННЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 021.1:314.151.364

Желай Оксана Петрівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-5498-0559,
кандидатка наук із соціальних комунікацій,
старша наукова співробітниця,
відділ оперативної інформації,
Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: ksenia0101@ukr.net

БІБЛІОТЕЧНЕ СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВЕ ІНФОРМУВАННЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ

Розглянуто обслуговування обласними універсальними науковими бібліотеками внутрішньо переміщених осіб. Доведено ефективність бібліотечного інформування ВПО щодо соціальної допомоги і правової підтримки для їхньої адаптації у нових локаціях, для вирішення різних питань у процесі налагодження життя.
Ключові слова: ОУНБ, ВПО, соціально-правове інформування.

Розпочате у 2014 р. бібліотечне обслуговування внутрішньо переміщених осіб (ВПО) наразі спирається на відповідну нормативно-правову базу, методологічні напрацювання та практику реалізації бібліотечних послуг для переселенців, які потребують систематичного всебічного інформаційного забезпечення для вирішення різноманітних питань на шляху їхньої соціальної адаптації, налагодження життя у нових громадах і регіонах України.
Це актуалізує бібліотекознавчі дослідження щодо ефективності забезпечення бібілотеками переселенців інформаційними ресурсами з питань отримання різнопланової соціальної допомоги, юридичної консультації тощо.
Обласні універсальні наукові бібліотеки (ОУНБ) виконують роль науково-методичних, культурно-просвітницьких, координаційних центрів для мережі бібліотек області. Вебпредставництва ОУНБ – це показник їхньої діяльності, це репрезентація спектру онлайн і офлайн послуг для користувацької аудиторії і зокрема для внутрішньо переміщених осіб, кількість яких стрімко зросла через повномасштабне російське вторгнення.
Аналіз вебсайтів двадцяти двох ОУНБ показав широкий спектр офлайн та онлайн послуг для ВПО психологічно-реабілітаційного, культурно-просвітницького, науково-освітнього спрямування.
Водночас актуальними для переселенців є питання щодо врегулювання їхнього статусу, перелік контактів державних установ і відомств, громадських і міжнародних організацій для отримання гуманітарної допомоги, грошових виплат та ін. Моніторинг вебпредставництв ОУНБ показав активний розвиток електронних ресурсів, релевантних таким інформаційним потребам ВПО.
На вебсайтах Волинської ДОУНБ ім. О. Пчілки і Полтавської ОУНБ є інтерактивні рубрики «Безоплатна правова допомога» з переходом на портал зі структурованим актуальним інформаційним ресурсом (URL: https://legalaid.gov.ua/), що допомагає кожній людині скористатися своїми правами та захистити їх. Для ВПО пропонується допомога у випадках, зокрема: оскарження дій чи бездіяльності органів влади; оформлення пенсійних, інших соціальних виплат та пільг; відновлення документів; виплат від міжнародних партнерів, гуманітарної допомоги; вирішення сімейних питань: аліментів, розлучень, спадщини; розв’язання інших правових проблем, у тому числі в судовому порядку.
На вебсайті Волинської ДОУНБ ім. О. Пчілки ще є рубрика «Допомога для ВПО та вразливих верств населення» з переходом на портал (URL: https://dopomoha-info.org.ua/) зі структурованим інформаційно-довідковим ресурсом щодо всебічної допомоги постраждалим від війни.
На головній сторінці Вінницької ОУНБ ім. В. Отамановського є інтерактивна рубрика «Дякуємо ветеране, що живемо у вільній країні» з переходом на вебсайт Міністерства у справах ветеранів України (URL: https://mva.gov.ua/), де розміщено перехід на ресурс «Безоплатна правнича допомога» (URL: https://legalaid.gov.ua/) – низка переходів, очевидно, дещо ускладнює користувачу пошук ресурсу з правничої допомоги.
Варто відзначити приклад структурної організації інформресурсу Чернівецької ОУНБ ім. М. Івасюка (URL: https://www.library.cv.ua/): інтерактивна рубрика «Внутрішньо переміщеним особам» має перехід у розділ «Переселенцям» на офіційному веб-порталі Чернівецької обласної військової адміністрації (URL: https://bukoda.gov.ua/pereselencyam), де акумульовано інформаційно-довідковий ресурс з соціально-правової допомоги ВПО на загальноукраїнському і обласному рівні, назви рубрик підказують потрібне: отримання статусу ВПО, проживання, медицина, психологічна допомога, працевлаштування, допомога по безробіттю та інша соціальну підтримка.
Наразі одинадцять ОУНБ з двадцяти двох мають спеціальні рубрики для ВПО у структурі вебсайту попри те, що усі ОУНБ активно обслуговують переселенців, про що можна дізнатися з різних рубрик на їхніх вебсайтах.
Очевидно, що розміщені на вебсайтах бібліотек інтерактивні спеціальні рубрики для ВПО без багаторазових переходів ефективніше допомагають користувачу вчасно знайти потрібні ресурси, зокрема з соціально-правової підтримки; сприяють оперативному пошуку релевантної інформації.
ОУНБ – учасники реалізації проєкту «Розвиток спроможності бібліотек – Хабів цифрової освіти», що впроваджується ВГО УБА з 2020 р. за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. У бібліотеках, що доєдналися до мережі Хабів цифрової освіти, серед іншого надається допомога ВПО при оформленні заявок на фінансову підтримку від міжнародних організацій, у пошуку інформації про права переселенців тощо. Бібліотекарі допомагають освоювати нові цифрові інструменти та отримати доступ до Національної онлайн-платформи «Дія. Цифрова освіта» (URL: https://osvita.diia.gov.ua).
У дослідженні Хмельницької ОУНБ діяльності в регіоні бібліотек-Хабів проєкту «Дія. Цифрова освіта» підкреслюється актуальність і затребуваність бібліотечного сервісу внутрішньо переміщеними особами, яким потрібно отримати статус ВПО та необхідні довідки, зареєструватися на отримання фінансової допомоги, знайти житло та роботу тощо (URL: http://ounb.km.ua/biblio/soc/2022_10_13_1.pdf).
Аналіз вебпредставництв ОУНБ показує активний розвиток та шляхи вдосконалення бібліотечного інформування ВПО щодо різнопланової соціальної підтримки та правового забезпечення, що є важливим підгрунтям для адаптації переселенців, інтеграції та розкриття потенціалу розвитку переміщених осіб і приймаючих їх громад в цілому.

UDC 021.1:314.151.364
Oxana Zhelai,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-5498-0559,
PhD (Social Communications), Senior Research,
Department of Operational Information,
Information and Analytical Support Service,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: ksenia0101@ukr.net

LIBRARY SOCIAL AND LEGAL INFORMATION FOR INTERNALLY DISPLACED PERSONS

Service of internally displaced persons by regional universal scientific libraries is considered. The effectiveness of library information for IDPs regarding social assistance and legal support on the way to their adaptation in new locations, to solve various issues in the process of establishing a life, has been proven.
Keywords: RUSL, IDPs, social and legal information.