СТРАТЕГІЧНІ КОМУНІКАЦІЇ УКРАЇНИ В УМОВАХ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВІЙНИ ПРОТИ РОСІЇ
Заявник | Ворошилов Олег Володимирович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування |
Назва доповіді | СТРАТЕГІЧНІ КОМУНІКАЦІЇ УКРАЇНИ В УМОВАХ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВІЙНИ ПРОТИ РОСІЇ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 027.021:[327.8]
Ворошилов Олег Володимирович,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-7786-1325,
кандидат історичних наук, старший науковий співробітник,
відділ політологічного аналізу,
Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: voroshilov-siaz@ukr.net
СТРАТЕГІЧНІ КОМУНІКАЦІЇ УКРАЇНИ В УМОВАХ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВІЙНИ ПРОТИ РОСІЇ
Розглянуто стан та перспективи інформаційної боротьби України проти російської агресії, проблематику захисту вітчизняного інформаційного простору та роль у цьому системи стратегічних комунікацій, залучення у даний процес бібліотечних установ.
Ключові слова: бібліотечні установи, інформаційна війна, інформаційний простір, НБУВ, стратегічні комунікації.
Нині потенціал суспільства значною мірою визначається обсягом інформаційних ресурсів та рівнем інформаційної інфраструктури. У ЗМІ останнім часом все частіше стали зустрічатися такі поняття, як «інформаційна боротьба», «інформаційна війна» та «інформаційний спротив». На сьогодні саме інформаційні війни становлять значну небезпеку функціонуванню системи органів державної влади.
Тому проблематика захисту інформаційного простору, протидії інформаційній зброї, розробки стратегії інформаційної боротьби у науці й практиці України потребує подальшого розвитку системи стратегічних комунікацій (СК) та удосконалення інтеграції в них бібліотечних установ, розгляд їх як інструментів наповнення соціальних інформаційних мереж якісною, суспільно значимою інформаційною продукцією.
Водночас роль системи стратегічних комунікацій постійно посилюється в умовах повномасштабної війни росії проти України. Перш за все мова йде про систематичні атаки з російського боку на інформаційний простір України, які постійно здійснюються шляхом масованого використання фейків, спрямованих на підрив єдності українського суспільства з метою послаблення спротиву воєнній агресії РФ. Для цього піддаються критиці дії «київського режиму», котрий замальовується як «нацистський», ворожий до власного населення, яке потребує «звільнення» тощо. Тобто дискредитація як української влади, так і українського суспільства – серед першочергових пріоритетів російської пропаганди.
У сучасних умовах перебіг інформаційної війни є одним з основних складових успіху у воєнному протистоянні загалом. Для України це має особливе значення, оскільки за переважаючого військового потенціалу РФ без підтримки західних країн-партнерів розраховувати на перемогу у війні не доводиться. І саме від об’єктивного сприйняття на Заході того, що відбувається в Україні, значною мірою буде залежати її політична, військова та економічна підтримка.
Функціонування владних структур в умовах інформаційної війни передбачає якісно новий організаційно-технологічний рівень роботи з новими масивами інформації. Відповідно до прояву цієї тенденції відбувається переосмислення значення бібліотечних установ у системі сучасної інформаційної діяльності.
В нинішніх умовах боротьбу проти російських інформаційних впливів здійснює значна частина крупних бібліотечних установ України, яка здатна впливати на створення відповідного інтересам держави інформаційного тла шляхом створення, наприклад, власних інформаційних продуктів, які здатні позитивно впливати на формування інформаційного простору.
Так, Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) є найкрупнішою в Україні бібліотечною установою, яка вже тривалий час, використовуючи сучасні інформаційні технології та потужний науковий, кадровий потенціал, бере активну участь у діяльності стратегічних комунікацій, формує низку власних інформаційних продуктів (як суто наукових, так і інформаційно-аналітичних, оглядових, реферативних та ін.). Вже традиційним стало проведення НБУВ щорічної міжнародної наукової конференції, яка присвячена не лише розгляду суто бібліотечної проблематики, але і, наприклад, питанням послуг в галузі політичного і соціально-правового інформування.
Слід зазначити, що проблематика СК цікавить науковців НБУВ вже тривалий час. Зокрема, вивчалися зростаюче значення стратегічних інформаційних комунікацій як складової оптимізації системи інформаційного забезпечення суспільного розвитку, процес налагодження дієвих механізмів контролю за негативними інформаційними впливами на вітчизняний інформаційний простір, загалом на спроби деструктивних впливів на національний розвиток сучасної України.
Нині саме здійснення заходів щодо дезінформування становить значну частину інформаційної війни. Виходячи з цього, наприклад, співробітниками Служби інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади (СІАЗ) НБУВ тривалий час здійснювався випуск інформаційно-аналітичного бюлетеня «Спростування фейків у національних та регіональних ЗМІ».
Стратегічні комунікації сприяють налагодженню дієвому контролю за негативними інформаційними впливами на вітчизняний інформаційний простір, на спроби деструктивних впливів на національний розвиток сучасної України. У цілому ж входження академічної науки зі своїм науково-інформаційним ресурсом у систему стратегічних комунікацій об’єктивно сприяє зближенню науки з потребами суспільного розвитку, протидії інформаційній війні РФ проти Української держави.
UDC 027.021:[327.8]
Oleg Voroshilov,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-7786-1325,
Candidate of Historical Science, Senior Researcher,
Department of Political Analysis,
Information and Analytical Support Service,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: voroshilov-siaz@ukr.net
STRATEGIC COMMUNICATIONS OF UKRAINE IN THE CONDITIONS OF INFORMATION WARFARE AGAINST RUSSIA
The state and prospects of Ukraine's information struggle against Russian aggression, the issue of protecting the domestic information space and the role of the strategic communications system in this process, and the involvement of library institutions in this process are considered.
Keywords: library institutions, information war, information space, NBUV, strategic communications.
Ми в соціальних мережах